(ŠAHOVSKI KOTIČEK) Danski Viking: Kdo je bil velikan šahovske igre Bent Larsen?

Georg Mohr
14.09.2020 09:25

Bent Larsen je zagotovo eno najbolj slavnih šahovskih imen druge polovice dvajsetega stoletja, ki jo poznavalci danes imenujejo zlata šahovska doba.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Magnus Carlsen je povedal, da je bila prav Larsenova knjiga Najdi pravilni načrt njegova prva šahovska knjiga, ki jo je preučil z vso resnostjo.
Reuters

To so bila leta velikih imen, velikih turnirjev, leta hladne vojne med Vzhodom in Zahodom, ki se je še kako odražala tudi v šahu. Leta neizprosnih bojev, neustrašnih bojevnikov, in prav Danec Bent Larsen je poosebljal večino vseh teh lastnosti. Bil je med najbolj priljubljenimi šahisti, zaželen gost na vseh prizoriščih, v vseh državah. Ko si v goste povabil Larsena, si imel šov zagotovljen. Danec ni bil le odličen šahist in brezkompromisen bojevnik, bil je tudi ljudski človek, ki je za vsakogar in vselej našel čas in prijazno besedo. Možak z imenitnim smislom za humor, ki ga je znal preliti tudi na papir – njegove kolumne in knjige (pisanja se je lotil po turnirski upokojitvi) so še danes med najbolj branimi šahovskimi zapisi vseh časov. Skratka, velikan šahovske igre!
Larsen je bil rojen na Danskem leta 1935 in se je šahiranja naučil med vojno. Že kot najstnik se je prebil v reprezentanco, konec petdesetih med velemojstre, v 60. in 70. letih pa je bil med vodilnimi šahisti sveta. Dobil je medconske turnirje v Amsterdamu leta 1964, v Soussu leta 1967, v Bielu 1976, bil petkrat med kandidati za svetovnega prvaka. Vmes je osvajal turnirje, tudi tiste največje, premagoval vse po vrsti, brez izjeme tudi vse svetovne prvake svojega časa. Slovel je kot velik šahovski optimist, ki je neskončno verjel vase in v svoje poteze. In prav ta optimizem ga je drago stal na prelomu šestdesetih let v sedemdeseta, ko je dosegel vrhunec njegov spor z Robertom Fischerjem o tem, kdo je vodilni igralec Zahoda. Starejši bralci se zagotovo spomnite, da je Larsen leta 1970 zase zahteval prvo šahovnico na slovitem "dvoboju stoletja", ko sta se v Beogradu udarili ekipi Sovjetske zveze in "ostalega sveta". Fischer mu jo je, takrat senzacionalno, prepustil. Maščevanje je prišlo že naslednje leto, ko sta se prav Fischer in Larsen udarila v polfinalnem kandidatskem dvoboju, Američan pa ga je dobil s 6:0 brez enega samega remija, kaj šele poraza.
A polomija Larsena ni strla. Le stresel je z glavo in nadaljeval turnirje, velike zmage, pobiral velike skalpe. Po vrsti so padali tudi prvaki: Mihail Botvinnik, Vasilij Smislov, Mihail Talj, Tigran Petrosjan, Boris Spasski, Anatolij Karpov. Večina med njimi tudi po nekajkrat.
Larsen je bil velik individualist, ki je šah preučeval sam. Svojih znanj ni skrival: danski kolegi povedo, da je bil vselej pripravljen za simultanko, za pogovor o šahu, za predavanje, kjer ti je zaupal vse svoje skrivnosti. Takšno je bilo tudi njegovo pisanje: vselej iskreno do skrajnosti, seciral je tako nasprotnikove kot tudi svoje napake in kazal pravilne poti. Magnus Carlsen je povedal, da je bila prav Larsenova knjiga Najdi pravilni načrt njegova prva šahovska knjiga, ki jo je preučil z vso resnostjo.
Leta 1980 se je Larsen zaljubil v argentinsko odvetnico, se poročil in se preselil k njej v Južno Ameriko. Odtlej smo ga v Evropi le še poredkoma videli, lahko pa smo sledili njegovim knjigam in člankom. Letos 9. septembra je minilo deset let od njegove smrti, pokopan je v Buenos Airesu.

Larsen - Petrosjan, Santa Monica, 1966

Leta 1966 je bil Tigran Petrosjan svetovni prvak, Pokal družine Pjatigorski pa najpomembnejši turnir leta, kjer so delili velikanske nagrade.
1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.d4 cd4 4.Sd4 g6
Temu fianketnemu razvoju, ko črni ne odigra poteze d7-d6, pravimo pospešena zmajeva varianta. Zanimivo je, da je podobno s črnimi figurami zelo rad igral tudi Larsen, veliki psiholog Petrosjan pa je zagotovo stavil na to karto. Pravijo namreč, da je proti "svojim" sistemom najtežje igrati.
5.Le3 Lg7 6.c4 Sf6 7.Sc3 Sg4 8.Dg4 Sd4 9.Dd1 Se6 10.Dd2
Beli preprečuje vsa morebitna jemanja na c3, ko bi črni za ceno lovca razbil bele kmete na daminem krilu.
10...d6
Larsen je imel raje potezo 10...Da5, ki pripelje do nekoliko drugačnih položajev.
11.Le2 Ld7 12.0–0 0–0 13.Tad1!?
Beli je že pokazal, da misli napadati, zato je eno trdnjavo zadržal na f1, kjer bo podpirala sunek f2-f4-f5. Pozicijska alternativa je Tfd1, Tac1, f3, b3 itd.
13...Lc6 14.Sd5 Te8 15.f4 Sc7
Značilna poteza za Petrosjana, ki je bil mojster manevriranja na majhnem prostoru.
16.f5 Sa6
Črni s skakačem hiti v obrambo, preko c5, na d7 in f6.
17.Lg4 Sc5 18.fg6 hg6
Po 18...fg6 19.Lc5! dc5 20.Le6 Kh8 21.Tf7 bi imel beli močno pobudo.
19.Df2 Tf8 20.e5!!
Fantastična, čudovita in predvsem povsem nepričakovana žrtev! Legenda pravi, da se je Petrosjan začel nemirno in zelo živčno presedati, potreboval pa je kar nekaj časa, da je dojel, kaj se skriva za nepričakovano žrtvijo. Belemu še na misel ni prišlo, da sprejme žrtev dame, ki jo je ponudil črni: po 20.Lc5 dc5 21.Sf6 Lf6 22.Td8 Tad8 bi imel črni čudovito nadomestilo.
20...Le5 21.Dh4 Ld5 22.Td5 Se6
Računalnik v tem zapletenem položaju sicer najde tudi boljše poteze, vendar se je bilo črnemu težko odločiti med številnimi možnostmi. Tudi veliki branilec Petrosjan je bil človek iz krvi in mesa, in tega se je Larsen še kako dobro zavedal!

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta