Zaradi očitka, da je predlansko poletje Mariborčanu Ivanu Celcerju podtaknila prometni prekršek, je morala Marjana Van sleči policijsko uniformo, pristala je tudi v kazenskem postopku. Ko jo je mariborska sodnica Sonja Krajnc 12. marca letos poklicala na kazensko odgovornost, je nekdanja policistka odločno zanikala, da si je prekršek izmislila.
Izgovarjala se je na neresne sodelavce
Zatrdila je, da je 31. julija 2018 Celcerja imela v postopku, in zavrnila njegove navedbe, da sta se tisti dan videla samo od daleč. Vztrajala je, da je Mariborčanu zaradi neuporabe varnostnega pasu plačilni nalog dala v roko. "Večkrat sem ga imela v postopku. Tega dne mi je spet nekaj kvakal, mi očital, zakaj sem spet kaznovala njega, in mi grozil, da se bo pritožil. Nisem se želela pogovarjati z njim, ker je bil žaljiv, on pa ni hotel podpisati. Vzel je papir in ga vrgel v avto," se je Vanova otepala očitkov tožilstva o zlorabi uradnega položaja in ponareditvi uradne listine. V elektronskem plačilnem nalogu je policistka zabeležila, da je Celcer storil prekršek v Ulici heroja Staneta v Mariboru ob 12.50, GPS-naprava, ki jo imajo vsa policijska vozila, pa je Vanovo izdala, da je s službeno škodo takrat patruljirala v Malečniku. Da Celcerja ni mogla imeti v postopku, so nadzorniki ugotovili tudi ob pregledu zapisnika o izvajanju kontrole prometa in meritev hitrosti z ročnim laserskim merilnikom, kar je Vanova v Malečniku 31. julija 2018 počela med 12.30 in 13.30. Tožilka je obdolženo na sojenju soočila s temi ugotovitvami, ona pa se je izgovorila, da je v plačilni nalog zoper Celcerja pomotoma navedla napačno uro, ker se je orientirala po uri na armaturni plošči v vozilu, ki je kazala uro več od dejanskega časa. Trdila je še, da je imela tisti dan napačno nastavljeno uro tudi na alkotestu, pravilnost ure pri vseh drugih izrečenih ukrepih pa je utemeljevala z razlago, da napake v drugih primerih ni bilo, ker je točen čas preverjala na svoji zapestni uri. Ko jo je sodnica vprašala, zakaj sploh bi bila ura na aparaturah napačno nastavljena, je obdolžena imela odgovor tudi na to. Gladko je zvalila krivdo na svoje sodelavce. "Policisti pač nagajajo eden drugemu s prestavljanjem ure. To se je vedno počelo in še danes se to počne," se je branila Vanova in sodnici zagotavljala, da ji bodo policisti to celo potrdili, če jih bo poklicala k pričanju.
Čim prej bi rada "čisto preteklost"
Da bi se razčistilo, ali je mogoče res kar tako počez prestavljati čas na merilnih napravah, ki jih policisti uporabljajo v postopkih, je sodnica Kranjčeva nameravala v nadaljevanju sojenja izprašati več uslužbencev policije. Vanovo je nameravala soočiti tudi z oškodovancem Celcerjem, a 22. junija niti njega niti policistov ni bilo na obravnavo, kakor da so slutili, da bi prišli po nepotrebnem. Obdolžena nekdanja policistka, ki je še marca vztrajno ponavljala, da si prekrška ni izmislila in da je Celcer ta, ki govori neresnico, si je namreč junija premislila in vse očitke po obtožbi priznala. "Njeno priznanje krivde je bilo sprejeto. Sodišče ji je za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic določilo kazen pet mesecev zapora, za kaznivo dejanje ponareditve uradne listine štiri mesecev zapora in nato enotno kazen sedem mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta," so Večeru odgovorili z urada predsednice sodišča in dodali, da je obsodilna sodba na pogojno kazen že postala pravnomočna. Zakaj si je premislila in vendarle priznala? "Želim si zaključiti s sodiščem, saj imam načrte za prihodnost in bi rada imela čim prej čisto preteklost. Pritoževala bi se lahko v nedogled, časa za to pa zaradi svojih načrtov in majhnih otrok nimam. Prav tako je vse teklo počasi, Celcerja ni bilo na nobeno obravnavo, izostanka pa tudi ni opravičil," je Vanova razložila Večeru. Kot nekdanja policistka pa se seveda zelo dobro zaveda, da je sodišče njeno priznanje sprejelo, ker so na njeno krivdo poleg popolnega in jasnega priznanja kazali tudi dokazi v kazenskem spisu.