Pred ljubljansko okrožno sodnico Urško Zorko se je opravil predobravnavni narok zoper nekdanjega prvega moža NFD Holding Stanislava Valanta. Ljubljansko tožilstvo mu očita kaznivo dejanje zlorabe notranjih informacij pri prevzemu celjskega podjetja Etol, ki je bilo edino slovensko podjetje za proizvodnjo arom. Tožilstvo mu očita, da je zlorabil informacije o načrtovani prevzemni nameri, ko naj bi bil priporočil nakup delnic, ki jim je pozneje narasla vrednost. Obtoženi, ki se na sodišču zagovarja ob pomoči odvetnika Stojana Zdolška, krivde po obtožnici, ki jo zastopa tožilka Špela Brezigar, ni priznal. Zato se mu bo septembra začelo sojenje. Stanislav Valant pa ni edini obtoženi v tej zadevi, poleg njega so v obtožnici še nekdanji direktor Celjske borznoposredniške hiše (CBH) Zdenko Podlesnik, koroški podjetnik Zoran Planinšec in zastopnik njegove družbe Energo Denus ter zastopnik NFD Holding. Zanje se bo predobravnavni narok opravil 9. septembra.
Obtoženi Valant, ki je na sodišču dejal: "Krivde po obtožnici ne priznavam in nisem storil nobenega kaznivega dejanja", je pred leti za medije povedal, da ga je Agencija za trg vrednostih papirjev (ATVP) ob prevzemu podjetja Etol od izraelskega podjetja Frutarom Switzerland pozvala k razkritju, ali je v letu dni pred tem trgoval z delnico Etola. "Iz vseh evidenc je razvidno, da tega nisem počel. Z delnico nisem opravil nobenih poslov. Agencija mi je nato zaradi zamude pri poročanju izdala opomin," je tedaj dejal Valant. Kriminalistična preiskava v zvezi s prodajo delnic Etola se je začela prav zaradi naznanila agencije. Tožilci in kriminalisti so začeli preiskovati sume kaznivega dejanja zlorabe notranjih informacij pri trgovanju z delnicami družbe Etol, ki jo je leta 2012 kupil izraelski Frutarom Switzerland. Po kazenski ovadbi ATVP je ljubljansko tožilstvo zahtevalo uvedbo preiskave zoper NFD Holding, ki je prodajal delnice Etola, in takratnega predsednika uprave Staneta Valanta, nekdanjega direktorja družbe CBH Zdenka Podlesnika, koroškega podjetnika Zorana Planinšca in njegovo družbo Energo Denus ter zoper odvetnika Srečka Jadka, ki ga je menda kot pravno pomoč pri poslu predlagal Valant. Slednji naj bi se kot predstavnik največjega delničarja Etola pogajal z Izraelci o prodaji podjetja skupaj s Podlesnikom, tako da je dvojica domnevno bistveno prej kot drugi udeleženci kapitalskega trga vedela, po kolikšni ceni bo izveden prevzem. Planinšec, Podlesnik in Valant, ki je bil v tistem času tudi predsednik nadzornega sveta Etola, so namreč prek družbe Energo Denus kupovali delnice Etola, čeprav naj bi bili že vedeli, da bo izraelski Frutarom Switzerland, ki je nato prevzel Etol, februarja 2012 objavil prevzemno ponudbo in zanje ponudil še enkrat višjo ceno od borzne. Po tožilskih očitkih je Valant, ki je bil seznanjen z namero Izraelcev, da pridobijo kontrolni delež v Etolu po 130 do 140 evrov za delnico (takrat so stale dobrih 70 evrov), tujcem ponudil pomoč pri pridobitvi preostalih delnic, informacijo o nameravanem prevzemu je sporočil Podlesniku, ta pa Planinšcu. Ta dva sta nato od drugih lastnikov kupila dobrih 56.000 delnic po 120 do 140 evrov, nato jih je Planinšec prodal Izraelcem po 133 evrov. Energo Denus naj bi bil tako pridobil za okrog 300.000 evrov koristi. Preiskovalna sodnica je po zaslišanju obdolženih 24. aprila 2016 uvedla preiskavo za vse razen za Jadka, zunajobravnavni senat ji je pritrdil in 26. oktobra 2016 tožilsko zahtevo za preiskavo Jadka zavrnil, zato se ta ni znašel v obtožnici. Tožilka Brezigarjeva je na kratko predstavila obtožnico, za Valanta pa ni predlagala kazenske sankcije za primer, če bi krivdo po obtožnici priznal.
Še v drugih kazenskih postopkih
Obtoženi 70-letni Stanislav Valant je poleg kazenskega postopka v zvezi s prodajo delnic podjetja Etol, še v dveh kazenskih postopkih na ljubljanskem in koprskem sodišču. Julija 2018 pa je bil kot nekdanji prvi mož NFD Holding na ljubljanskem okrožnem sodišču skupaj z upokojenim mariborskim nadškofom Francem Krambergerjem, nekdanjim ekonomom mariborske nadškofije Mirkom Krašovcem in nekdanjim predsednikom uprave podjetja Etol Ivanom Fermetom oproščen očitkov o zlorabi položaja in pomoči pri tem tem kaznivem dejanju - šlo je za preprodajo delnic Mladinske knjige leta 2004. Sodni senat je svojo odločitev utemeljil z neobstojem znakov kaznivega dejanja oziroma s pomanjkanjem nedvoumnih dokazov. Oprostilno sodbo je potrdilo tudi višje sodišče.