Se je ob poskusih spodkopavanja pravice do svobodne izbire o rojstvu otrok o tem mogoče pogovarjati resno in v duhu izborjenih bojev? Sociologinja in antropologinja Nika Kovač prikima. Trdi, da je to nujno: "Manjka uradni portal, ki bi ponujal informacije in ljudi informiral o njihovih pravicah." Opozarja, da prostor, iz katerega se umika država, pogostokrat zapolnijo neokonzervativne organizacije z jasnim ciljem onemogočiti svobodno izbiro o rojstvu otrok.
Antropologinja in sociologinja Nika Kovač se je odločila v okviru raziskave za magistrsko nalogo narediti intervjuje z ženskami, ki so neposredno izkusile, kako se v Sloveniji zagotavlja pravica do svobodne izbire o rojstvu otrok, in to v trenutkih, ko sklenejo, da niso pripravljene biti starš.
“Tako intervjuji, ki sem jih naredila, kot mednarodne raziskave kažejo, da četudi so občutki pred splavom grozni in je prisotnega veliko strahu, pa ženske, ko je postopek za njimi, govorijo predvsem o olajšanju. Ženske, med njimi tudi vernice, so dejale, da verjamejo, da je bila njihova odločitev pravilna.”
55. člen Ustave Republike Slovenije (svobodno odločanje o rojstvih otrok)Odločanje o rojstvih svojih otrok je svobodno. Država zagotavlja možnosti za uresničevanje te svoboščine in ustvarja razmere, ki omogočajo staršem, da se odločajo za rojstva svojih otrok.
Po podatkih Zdravniške zbornice je bilo v Sloveniji od leta 1992 do avgusta letos vpisanih skupno 9 ugovorov vesti med ginekologi. Prvi ugovor so zabeležili leta 1996, naslednjega leta 2002; nato po enega vsako leto od 2008 dalje. Vendar pa lani in do avgusta letos ni vpisov ugovorov vesti.
"Cerkev od tranzicije dalje ponovno posega v ta prostor in aktivno poskuša odvzeti priborjene pravice. Tudi v Sloveniji."