"Ob osnovni šoli je bil velik vrt, za vrtom pa pravljična lesena hiška, v katero so prihajali predšolski otroci, ki so prepevali, telovadili, risali in hodili na sprehode," je o prvih začetkih varstva v kraju po svojih spominih zapisala upokojena vzgojiteljica Angela Šoster, ki se je v tej leseni hiški kasneje tudi zaposlila. Veliko domačinov se še spomni tovarišice Andželke, vzgojiteljice skupine Ptice, ki so jo obiskovali šest- in sedemletniki tik pred vstopom v osnovno šolo.
Med letoma 1942 in 1943 so v Lovrencu postavili prvo montažno hišo, ki je postala stavba vrtca. Med okupacijo je deloval v nemškem jeziku. V začetku sedemdesetih sta bili v vrtcu ena ali dve skupini po 35 otrok. Povpraševanja po varstvu, zlasti iz družin z obema zaposlenima staršema, pa je bilo vedno več. Zaradi vse večje potrebe po večjem in sodobnem vrtcu se je v šolskem letu 1975/76 s pomočjo samoprispevkov občanov pričela gradnja nove stavbe s tremi igralnicami in samostojno kuhinjo.
Kot navajajo avtorji zbornika, ki je izšel ob 80-letnici vrtca, so v tem obdobju uredili tudi igrišče s plezali, gugalnicami, lesenimi igrali in hišico. Pri urejanju okolice so veliko pomagali starši s prostovoljnimi akcijami. Stavba je zadnjo večjo adaptacijo doživela med letoma 2008 in 2010, ko so povečali vrtec, ki lahko danes sprejme do 120 otrok od enajstega meseca starosti do vstopa v šolo. Vzgojiteljice in pomočnice sledijo viziji vrtca - majhni, a dovolj veliki za doseganje tistega, kar si želijo in zmorejo. Vrtec pri Osnovni šoli Lovrenc je že več let vključen v različne vseslovenske projekte, kot so Eko vrtec, Mreža Gozdnih vrtcev Slovenije, Zaščitništvo, Zdravje v vrtcu, Simbioza.
Za kulturni program na osrednji prireditvi so poskrbele vzgojiteljice in pomočnice skupaj z otroki. Praznovanje pa se je nadaljevalo z druženjem na prazničnem bazarju z božičnimi izdelki otrok in učencev, kjer so se zbirali prostovoljni prispevki za šolski sklad.