Peti reaktor od skupno šestih v jedrski elektrarni Zaporožje na jugu Ukrajine, ki so ga v četrtek zaustavili zaradi obstreljevanja, so v soboto proti večeru znova zagnali, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil ukrajinski operater elektrarne Energoatom. Iz Kijeva so nato sporočili še, da so ukrajinske sile bombardirale rusko oporišče v mestu Energodar, kjer je elektrarna. "Ciljni napadi naših enot v krajih Energodar in Herson so uničili tri sovražnikove artilerijske sisteme in skladišče streliva," je sporočila ukrajinska vojska. V elektrarni v Zaporožju je med tem ostalo še pet strokovnjakov Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki ocenjujejo razmere v nuklearki in so tja prispeli v četrtek. Vsaj dva od njih naj bi v elektrarni ostala tudi po ponedeljku. Generalni direktor IAEA Rafael Grossi je po ogledu jedrske elektrarne opozoril, da "je bila fizična celovitost elektrarne večkrat kršena".
Pohvalili delo osebja
Jedrska elektrarna v Zaporožju v osrednji Ukrajini je s šestimi reaktorji največja v Evropi. V začetku marca, kmalu po začetku invazije na Ukrajino, je nadzor nad njo prevzela ruska vojska. Strah pred jedrsko katastrofo v Zaporožju se je povečal, ko so se v začetku julija okrepili spopadi v okolici elektrarne. Odgovornost za obstreljevanje sprti strani vseskozi prelagata druga na drugo, poroča slovenska tiskovna agencija STA. IAEA zaradi razmer v nuklearki ostaja zaskrbljena, je še dejal Grossi in poudaril, da trenutno ekipa strokovnjakov nima orodja, da bi popolnoma ocenila obseg kršenja celovitosti elektrarne.
Pri tem je še dodal, da inšpektorji niso ocenili, ali je bila škoda namerna ali naključna. "Lahko smo si ogledali celotno območje. Ogledal sem si reaktorje, nadzorne sobe in druge prostore, a nas čaka še veliko dela," je povedal in ponovno pohvalil predano delo ukrajinskega osebja in vodstva elektrarne, ki kljub zelo težkim okoliščinam profesionalno opravljajo svoje delo. Prav tako je ponovil, da si IAEA prizadeva vzpostaviti stalno prisotnost na lokaciji.
Kritika Zelenskega
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je že uspel kritizirati Grosija, ker ta med svojim obiskom ni zahteval demilitarizacije jedrske elektrarne. "Ključna stvar, ki bi se morala zgoditi, je demilitarizacija ozemlja elektrarne. Prav to je cilj ukrajinskih in mednarodnih prizadevanj. Slabo je, da še nismo slišali ustreznih pozivov IAEA, čeprav sva o tem govorila z Grossijem na najinem srečanju v Kijevu," je dejal. Pritožil se je tudi, da niso bili izpolnjeni ostali pogoji, o katerih sta se pogovarjala z Grossijem, kot na primer, da bodo 14-člansko ekipo IAEA v elektrarni spremljali neodvisni novinarji. Vseeno je izrazil upanje, da bo misija prišla do objektivnih ugotovitev o razmerah. "Že več kot tri desetletja je pod nadzorom naših strokovnjakov pet objektov - elektrarna v Černobilu in štiri delujoče jedrske elektrarne. IAEA nikoli ni imela nobenih zahtev o katerem koli od teh objektov, dokler Rusija ni vdrla na naše ozemlje," je opozoril in dodal, da je dobro, da imajo predstavniki agencije prvič v zgodovini priložnost, da pripravijo objektivne zaključke o tveganjih, ki so se pojavila v nuklearki. "Ko bo ruska vojska končno umaknila orožje, strelivo in bo nehala obstreljevati sosednja območja in prenehala s provokacijami, se bo elektrarna lahko vrnila k popolnoma varnemu delovanju, kot je to bilo pod nadzorom Ukrajine," je še dejal Zelenski.
V Kremlju zadovoljni
Ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom pa je izrazil dvom, da bo ekipi IAEA uspelo razjasniti obseg ruskih dejavnosti v jedrski elektrarni v Zaporožju. Hkrati je Moskvo obtožil, da ponareja dejstva in dokaze, poroča nemška tiskovna agencija DPA. "Okupatorji lažejo, ponarejajo dejstva in dokaze," je na Telegramu sporočil Energoatom in opozoril, da delegaciji IAEA ni bil dovoljen vstop v krizni center elektrarne, kjer so trenutno nameščene ruske enote. "Rusija si na vso moč prizadeva, da dejstva o jedrski elektrarni ne bi prišla v javnost," so še dodali.
Rusija pa je bila zadovoljna s prihodom inšpektorjev IAEA v nuklearko Zaporožje v Ukrajini, je novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Po njegovih besedah je sicer še zgodaj za oceno njihovega dela, toda: "Glavno je, da je delegacija tukaj." (zur)