WHO pojasnil, da izgorelost ni bolezensko stanje

STA, A.L.
28.05.2019 14:23

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes pojasnila, da izgorelost ostaja stanje, povezano z delom, zaradi katerega bi posameznik lahko poiskal zdravniško pomoč, ni pa bolezensko stanje. Iz organizacije so v ponedeljek namreč pomotoma sporočili, da so izgorelost uvrstili med bolezenska stanja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

WHO danes zaključuje letno srečanje držav članic v Ženevi, v okviru katerega so konec preteklega tedna potrdili posodobljen mednarodni katalog bolezni in poškodb.
Izgorelost je bila sicer zavedena že v prejšnji različici kataloga, a so sedaj spremenili definicijo stanja. "Definicijo so spremenili glede na obstoječe raziskave," je po elektronski pošti pojasnil tiskovni predstavnik WHO, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
WHO je v posodobljeni različici definiral izgorelost kot "sindrom, ki se pojavi kot rezultat kroničnega stresa na delovnem mestu, ki se ga ni primerno obravnavalo".
Sindrom se izraža na tri načine, in sicer kot utrujenost in občutek pomanjkanja energije, povečan mentalni odpor do dela ali negativizem in cinizem do dela ter pomanjkanje profesionalne učinkovitosti.
"Izgorelost je povezana predvsem s službenim področjem in naj se ne bi uporabljala pri opisovanju izkušenj z drugih področij življenja," še piše v klasifikaciji.
V posodobljeno klasifikacijo, ki bo stopila v veljavo januarja 2022, so med drugim uvrstili tudi kompulzivno spolno vedenje in zasvojenost z videoigrami.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta