Slovenija in Ukrajina: Naši diplomati na poti v volčje žrelo

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
21.03.2022 21:25

Kot pravi premier Janez Janša, diplomacija pač ni tukaj za to, da se udeležuje banketov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kijevčani mnogo časa preživijo v zakloniščih. Tam bi morali biti ob alarmnih tudi diplomati.
EPA

Slovenski zunanji minister Anže Logar je sinoči po bruseljskem sestanku zunanjih ministrov Evropske unije, ki so se jim pridružili še obrambni ministri sedemindvajseterice, po video povezavi slovenskim novinarjem pojasnjeval zamisel šefa vlade Janeza Janše. Ta je namreč v nedeljo zvečer prek družabnega omrežja Twitter napovedal, da bo Slovenija še ta teden v Kijev vrnila svojega diplomatskega predstavnika z ekipo.

V Kijev, ne zgolj v Lvov

Pogumneži, ki gredo v volčje žrelo vojne v Ukrajini, naj bi bili po premierjevih besedah vsi prostovoljci. Od Logarja smo izvedeli, da bo odpravo vodil odpravnik poslov. Pri čemer je sinoči dodal in ponovil besede premierja, da bi morala "svojega posebnega odposlanca v Ukrajino poslati tudi Evropska unija". Logar je še opozoril, da bodo imena misije znana šele, ko bo odpravnik poslov prevzel dolžnosti. To naj bi se, kot smo izvedeli od ministrstva za zunanje zadeve, zgodilo v dnevu ali dveh, treh.

No, ker gre za vojne razmere, pustimo ob strani pripombo, da je normativno Slovenija z odpravnikom poslov, ki menda prihaja z obrambnega ministrstva - in ne z zunanjega -, pravzaprav formalno znižala raven diplomatskih odnosov z Ukrajino. Logar je dejal, da je v Ukrajini še "osem diplomatov, ki pa so jih njihove države preselile iz Kijeva v Lvov na zahodu države. V Kijevu sta ostala le predstavnika Poljske in Vatikana." Logar je ob tem menil: "Rusija nadaljuje napad, tako da smo se ministri strinjali o enotnem in odločnem odgovoru na gospodarskem področju. Sankcije bomo še okrepili, zaprli pristanišča, prepovedali uvoz energentov in jasno podprli prihodnost Ukrajine v EU." V video konferenci je Logar, ki je nedavno obiskal Alžirijo, še dejal, da se bo Slovenija glede plina znašla, več težav bo z nadomeščanjem ruske nafte.

Diplomacija ni samo za bankete

"Ukrajina potrebuje neposredno diplomatsko podporo, da se čim prej pride do prekinitve agresije in miru," je tudi tvitnil Janša. Že minuli teden je v pogovoru za Televizijo Slovenija spomnil, da so številni pomembni diplomati Ukrajino zapustili dneve pred začetkom invazije. Toda: "Diplomacijo imamo zato, da rešuje situacijo, da nudi možnost za pogajanja v času, ko potekajo spopadi. Nimamo je za bankete," je pripomnil Janša. Pojasnil je tudi, da je bila vrnitev diplomatskega predstavnika EU prvi predlog trojice premierjev članic EU, ki so pred tednom obiskali Kijev. Poleg Janše sta bila to še poljski in češki premier, Mateusz Morawiecki in Petr Fiala.

Bojan Grobovšek: "Pot naših diplomatov v Ukrajino je pomemben izraz solidarnosti, ki bi imela še večji odmev, če bi nam sledile druge države."
Robert Balen

Zaslužni predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose, bivši veleposlanik in novinar Bojan Grobovšek včeraj do Janševe zamisli ni bil odklonilen. "No, seveda naj gredo v Kijev diplomatski prostovoljci. Pa vendar je treba vnaprej vedeti, ali je tam lahko dovolj dobro poskrbljeno za njihovo zaščito. Že to, ali imajo kje zaklonišče, kamor bi se lahko zatekli ob morebitnem napadu na ukrajinsko prestolnico. Morda bi bilo še bolje, ko bi vrnitev diplomatov v Kijev napovedale in izpeljale vse članice EU in še kdo." Grobovšek seveda meni, da si Ukrajinci zaslužijo vso podporo in solidarnost, vendar: "Največ solidarnosti jim ta hip lahko bolje izkažemo v materialni humanitarni pomoči, pa tudi pri oskrbi z orožjem in vojaško opremo. Zlasti pa v skrbi za ukrajinske begunce! Vseeno menim, da je pot naših diplomatov v Ukrajino pomemben izraz naše solidarnosti, ki bi sploh imela še večji odmev, če bi nam sledile, da tako rečem, enakomisleče države - nekako pod pokrovom EU. Je pa ta zadeva zagotovo tvegana!"

Da je seveda takšna misija kljub oznaki diplomatska lahko ne le skrajno tvegana, pač pa tudi smrtno nevarna, nas opominja tudi ruski izstrelek, ki je prvega marca uničil slovenski konzulat v Harkivu. Na srečo takrat častnega konzula in drugega osebja v prostorih na enem od glavnih trgov Harkiva ni bilo. Slovenija je nato na zagovor poklicala ruskega veleposlanika v Ljubljani. Izrazila je ogorčenje, nestrinjanje nad dejanjem ter mu predala protestno noto in, seveda, zahtevo po finančni povrnitvi stroškov zavoljo škode.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.