Lahko bi oblikovali že bataljon: Zakaj so se beloruski borci priključili ukrajinski vojski?

M.R.
22.03.2022 11:49

Ukrajincem se v boju proti ruski vojski, ki je pred skoraj štirimi tedni vdrla na ozemlje Ukrajine, pridružuje tudi vse več Belorusov, ki živijo na Poljskem. Borijo se tudi proti diktatorski vladavini Putinovega zaveznika Lukašenka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Belorusi v Lvovu, ki so se prišli v Ukrajino borit proti ruskim vojakom.
Profimedia

Novinarji portala balkanske raziskovalne novinarske mreže​ Balkaninsight (Birn) so govorili s 24-letnim Pavlom Kukhto, ki se je v Donbasu boril že, ko je imel 18 let. Zdaj pa koordinira pošiljanje beloruskih prostovoljcev iz Varšave v Ukrajino. 

"Bil sem prepričan, da svobodna Ukrajina pomeni tudi svobodno Belorusijo, zato sem se, ko je Rusija napadla Ukrajino leta 2014, odločil, da grem pomagat," je povedal v intervjuju, ki so ga opravili v Beloruski hiši v Varšavi. Ta je sicer namenjena pripadnikom beloruske manjšine na Poljskem. 

Po nekaterih ocenah na Poljskem živi več kot 150.000 Belorusov, številni naj bi se preselili tja v zadnjih dveh letih, potem ko je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko s silo zatrl množične proteste zaradi dvomljivih izidov volitev leta 2020.

Beloruski bataljon priključili Azovu

Tako se je po besedah vodje Beloruske hiše Aleša Zarembiuka v Ukrajino podalo že na desetine beloruskih borcev. Kukhta ocenjuje, da je v Ukrajini že toliko Belorusov, da bi lahko oblikovali bataljon (več kot 300 borcev). V Ukrajino naj bi prihajali tudi iz drugih držav, ne samo s Poljske ali iz Belorusije. Beloruski bataljon so poimenovali po poljsko-beloruskem junaku protiruske vstaje leta 1863 Konstantinu Kalinovskem. Ta bataljon pa bo del kontroverznega bataljona Azov, ki je postal del ukrajinske narodne garde. A še nedolgo tega so številni zahodni mediji pisali, da je bataljon Azov "neonacističen", "skrajno desen" in "fašističen".

Zarembiuk je povedal, da so prejeli že okoli tisoč prijav Belorusov, ki so se pripravljeni odpraviti v Ukrajino. Pojasnil je, da vsakega prijavitelja najprej preverijo in potem oblikujejo seznam potencialnih borcev. Seznam nato pošljejo ukrajinski tajni službi in vojski, ki nato sprejmeta odločitev, ali bodo v svoje vrste sprejeli določenega posameznika. Na vprašanje, zakaj je Beloruska hiša sprejela to vlogo, pa pravi, da zato, ker se s tem borijo tudi za demokratično in neodvisno Belorusijo. 

Kukhta se je odločil sodelovati v bojih v Ukrajini po tem, ko so beloruske sile njegovega brata med protirežimskimi demonstracijami avgusta 2020 preteple do smrti. Njegovo truplo naj bi našli v gozdu v bližini Minska. "Moje sodelovanje ne predstavlja neposrednega maščevanja beloruskim pripadnikom varnostnih sil, ki so ubili mojega brata, saj ne vemo, kdo v resnici so. Ampak je to maščevanje proti terorističnima režimoma Lukašenka in Putina," je povedal. 

Sabotirali železniške povezave v Belorusiji

Ko je 24. februarja Rusija vdrla v Ukrajino, so bili Belorusi na Poljskem med prvimi, ki so organizirali pomoč za begunce iz Ukrajine. Poleg tega pa so v Minsku organizirali tudi protivojne demonstracije, na katerih naj bi policija prijela okoli 800 protestnikov. Po nekaterih podatkih naj bi beloruski "partizani", kot so jih poimenovali, sabotirali železniške povezave, s čimer so želeli upočasniti premike ruske vojske.

Zerembiuk pa opozarja, da imajo Belorusi na Poljskem od začetka ruske invazije tudi težave. Tako naj bi se širili letaki s pozivi k bojkotu beloruskih trgovin, avtomobilom z beloruskimi registrskimi tablicami pa naj bi prerezali pnevmatike. "Sumimo, da za tem stojijo Rusi, ki širijo dezinformacije na Poljskem, saj želijo razdeliti Beloruse, Poljake in Ukrajince." 

"Putinova vojska je napadla iz Belorusije. Vendar pa mi, beloruski državljani, tega nismo podprli," je povedala mlada beloruska aktivistka, ki na na Poljskem pomaga ukrajinskim beguncem. 

Čečeni na ruski in ukrajinski strani

Podobno kot Belorusi pa tudi številni Čečeni, ki živijo v drugih državah po Evropi, nasprotujejo čečenskemu voditelju Ramzanu Kadirovu, ki je v Ukrajino v podporo Putinovi vojski poslal svoje sile. Ahmed Zakajev, ki je bil premier čečenske republike v izgnanstvu, je zapisal, da so ga kontaktirali številni Čečeni, ki živijo v Evropi in izrazili željo, da bi se v Ukrajini borili proti Rusiji. 

Sicer naj bi se na strani ukrajinske vojske proti Rusom borila že dva čečenska bataljona. Čečenski borci slovijo kot zelo trdni bojevniki, proti Rusiji po so se borili že v 90 letih prejšnjega stoletja in v začetku tega tisočletja, pozneje pa so se pridružili tudi ukrajinskim bojem proti ruskim separatistom v vzhodnih ukrajinskih regijah Lugansk in Doneck. 

Na Poljskem naj bi živelo okoli 4000 Čečenov, v začetku marca pa naj bi se 16 prostovoljcev odpravilo v Kijev, kjer naj bi se pridružili ukrajinskim vojakom.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta