"Včasih se mi zdi, da smo še vedno v srednjem veku. Če ne sediš križem rok in z žalostjo opazuješ poglabljajočih gub, te namreč hitro ožigosajo za nečimrnega. Obnavljanje fasade na hiši pa je v redu? Medtem ko je spoprijemanje z razpokami na telesu že preveč?" brez dlake na jeziku sprašuje slovenska igralka Tanja Ribič ter ne zavaja, da ji lepoto pomagajo ohranjati zgolj organske kreme, temveč so ob zdravi prehrani in rednem gibanju zelo dobrodošli sodobni izumi dermatologije. Tudi Helena Blagne odkrito pove, da prisega na mezoterapijo, metodo, ki spodbuja nastanek kolagena. In kakšna je skrivnost tega vse bolj uveljavljenega in učinkovitega postopka pomlajevanja kože na obrazu in rokah, ki odpravljanja tudi plešavosti in sledi aken, rozaceo, brazgotine, strije, kapilare, starostne pege?
Znana skoraj 80 let
Izraza mezoterapija se leta 1945 prvi domisli francoski zdravnik dr. Michel Pistor. Uporabil ga je za postopke zdravljenja tinitusa (šumenja v ušesih), žilnih in limfnih obolenj. Počasi pa se je razširil še na številna druga področja in terapije. V zadnjem desetletju mezoterapija posebej dominira v dermatologiji, kjer jo izvajajo na več načinov ter z različnimi preparati. Pri pomlajevanju denimo izkušen dermatolog približno 10 ml katere od aktivnih snovi (najpogosteje hialuronsko kislino) z zelo tanko iglico ali „mezo gunom“, majhno pištolico, skoraj neboleče vbrizga v srednji sloj kože (mezoderm) do globine šestih milimetrov. Lahko pa se, odvisno od diagnoze, uporabljajo še vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki in celični preparati. Izkušnje kažejo, da je za optimalen učinek najbolj priporočljiva kombinacija mezoterapije z botoksom, polnili s hialuronsko kislino ter drugimi pomlajevalnim postopki, kot so laserji in pilingi.
O naravni hialuronski kislini
Hialuronska kislina (HA) je snov, ki jo po naravi vsebuje naše telo, in:
• pripomore k vlaženju ter s tem k napetosti kože,
• jo telo vsak dan izloči ter tretjino nadomesti z novo,
• se njena količina z leti izrazito zmanjša.
Zdravniki jo uporabljajo tudi pri operacijah oči in tkivnem inženirstvu. Hialuronska kislina, ki se uporablja v estetske namene, ni živalskega izvora in je klinično prečiščena, tako da zagotavlja naraven in dolgotrajen lepotni rezultat. Je varna, se vpija, lepotni učinek pa je ponovljiv.
Ste vedeli?
• Koža se obnovi približno na 27 dni.
• Vidno staranje se začne približno po 25. letu.
• Glavni dejavnik staranja kože je izpostavljanje soncu.
• 80 odstotkov sončnih žarkov prodre skozi svetle oblake.
• Staranje kože povzročajo tudi drugi vsakdanji dejavniki, kot so agresivna mila, dolge vroče kopeli in vroče prhe.
Učinki
So lokalni in sistemski. Z mezoterapijo tako lahko zmanjšate vidnost celulita, znake staranja kože ali preprečite nastanek prvih gubic ter opaznost podočnjakov, zdravite bolezni krvnih žil, hipovitaminozo ter z njo povezane kožne spremembe, plešavost, nekatere vrste hiperpigmentacije ali izboljšate videz brazgotin in strije. Spekter indikacij je torej zelo širok, obstajajo pa le redke kontraindikacije: začasna oteklina na področju injiciranja, motnje strjevanja krvi zaradi bolezni ali jemanja zdravil. V primeru uporabe bioidetičnih sestavin, kot so hialuronska kislina, minerali ali vitamini, alergijskih reakcij ni.
Na obrazu
Postopek na obrazu in vratu traja približno pol ure, neželeni učinki so minimalni. Po posegu ostanejo kratkotrajna oteklina ter pikčaste sledi vbodov tanke igle, ki izginejo najpozneje v dveh dneh. Občasno se pojavijo modrice v velikosti bucikine glavice, blaga oteklina ali bolečina, ki jo lahko ublažimo s kremo iz arnike, izginejo pa v dnevu ali dveh. Prvi učinki so vidni takoj, pravi učinek nekirurškega fale-lifta pa je mogoče doseči s serijo ponovitev.
Bodite pazljivi!
Z mezoterapijo se skušajo ukvarjati mnogi. Tudi takšni, ki se ne obremenjujejo s sodobnimi aparati, temveč se zadovoljijo z rabo navadnih ali inzulinskih brizgalk, zato je usposobljenost osebe pomembna. Lepotni postopki, zlasti tisti, pri katerih zdravniki v telo vnašajo snovi, lahko namreč pripeljejo do resnih zapletov, sploh če so narejeni neprofesionalno, posledice pa so podplutbe in brazgotine.
Italijani proti Francozom
Prav zdaj poteka pravcata vojna med predstavniki italijanske in francoske zveze terapevtov. Pred nekaj leti so namreč Italijani dokazali, da tradicionalna francoska metoda izdelovanja preparatov za podkožno vbrizgavanje poveča tveganje za nastanek negativnih učinkov. Francoska šola namreč dovoljuje, da mezoterapevt sam pripravi mešanico, medtem ko so po italijanski šoli dovoljeni samo monopreparati, s katerimi strokovnjaki iz ampule pred pacientom napolnijo brizgalko. Mešanic francoske šole za razliko od italijanske tudi nikoli ne testirajo.