Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izplačalo 31,77 milijona evrov predplačil za povračila škode v gospodarstvu. Predplačila so prejeli vsi upravičenci, ki so do 1. septembra oddali oceno škode z zahtevo po predplačilu, in sicer v višini 10 odstotkov ocenjene škode.
"Vesel sem, da smo se tokrat lahko odzvali kar se da hitro in prvič pri popisu škode omogočili tudi predplačila," je poudaril minister Matjaž Han. Oddajo vlog za predplačila so poenostavili z namenom, da prizadetim podjetjem nudijo hitro pomoč pri odpravi škode in jim pomagajo čim prej ponovno zagnati proizvodnjo. Minister si želi, da bi takšno prakso lahko ohranili tudi v prihodnje, saj je za predplačilo zaprosilo več kot 60 odstotkov vseh upravičencev, ki so oddali oceno škode. Medtem se je iztekel tudi rok za oddajo ocene škode upravičencev iz gospodarstva, ki za predplačilo niso zaprosili. Oceno škode je prijavilo 1173 podjetij v skupni višini 380,85 milijona evrov, kamor je vključenih tudi 708 podjetij, ki so zaprosila za predplačilo.
Največ škode so upravičenci prijavili na strojih in opremi, sledi škoda na zalogah v višini 90,77 milijona evrov ter za 121,83 milijona evrov škode zaradi izpada prihodka. Največje predplačilo pomoči je prejelo podjetje KLS Ljubno (9,8 milijona evrov), sledil so Tab in Tab-IPM (skupaj 3,1 milijona evrov), podjetja skupine Bisol (skupaj 2,3 milijona evrov) in Cablex-M (1,1 milijona evrov).
KLS Ljubno je sicer ta teden pognalo mali del proizvodnje, zgolj pet odstotkov, več bi je težko tudi zaradi dolgih dobavnih rokov za stroje, s katerimi bodo morali nadomestiti poplavljene, kot je izpostavil direktor direktor Mirko Strašek. Direktor Tab Mežica Roman Burja je že ob vladnem obisku koroške regije pohvalil reakcijo gospodarskega ministrstva in izrazil zadovoljstvo s hitro prejeto odločbo o izplačilu.
Skoraj deset milijard evrov škode
Skupna ocena neposredne škode naravne nesreče, ki je avgusta prizadela Slovenijo, in njenih posledic za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje je po zadnji oceni vlade še višja od prvotne ocene, znaša namreč kar 9,9 milijarde evrov. Ujma je prizadela 183 občin, obseg prizadetega območja je ocenjen na 17.203 kvadratnih kilometrov površine, je povedal minister Aleksander Jevšek. Ocena, ki jo je obravnavala vlada, je po njegovih besedah ključna za pripravo vloge za pridobitev sredstev iz evropskega solidarnostnega sklada. "Vlogo bomo zagotovo oddali do roka, torej do 27. oktobra."