Le slabe pol ure je na celjskem sodišču trajal predobravnavni narok, narok za izrek kazenske sankcije in nato izrek sodbe julija 2012 odstavljenemu Borisu Klančniku zaradi zlorabe in zaupanja položaja pri vodenju gospodarske družbe Tehnopolis. Šlo je za tehnološko družbo, ki naj bi postala celjska Silicijeva dolina in je sredi leta 2013 pristala v stečaju. Klančnik je namreč s tožilstvom podpisal sporazum o priznanju krivde zaradi oškodovanja Tehnopolisa v višini več kot dva milijona evrov in se dogovoril za kazen 22 mesecev zapora. V skladu s podpisanim dogovorom bo kazen prestajal v odprtem oddelku zapora Rogoza, ki sodi v sklop mariborskih zaporov.
Brez zaposlitve in premoženja
Sodnica je med drugim v kratki obrazložitvi sodbe povedala, da družba Tehnopolis ni nikoli vložila odškodninskega zahtevka, ob tem pa je bila lani tudi izbrisana iz registra podjetjih. Ne nazadnje pa se Klančnik s tem svojim poslom tudi ni osebno okoristil. Sodišče ga je, ker je brez zaposlitve in uradno tudi brez premoženja, oprostilo plačila sodnih stroškov postopka.
Priznal že drugič
Boris Klančnik je januarja že priznal krivdo in bil obsojen, a zaradi povsem druge zadeve - povzročitve splošne nevarnosti. Marca 2016 je trem mladoletnicam na svojem ranču Dravinja (ta je sedaj v lasti njegove hčerke) brezplačno posodil konje, ni pa poskrbel za spremstvo. Vsa tri dekleta so padla in se poškodovala, ena huje. Klančnik je po sporazumu s tožilstvom dobil pogojno kazen sedmih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Tudi tukaj so se oškodovanke odpovedale premoženjskopravnemu zahtevku. (rp)
Terjatev je zaprl s ponaredkoma umetniških slik
Bukovžlak dediščina Tehnopolisa
Ideja Borisa Klančnika je bila postavitev tehnološkega mesta (vključno z univerzo in študentskim kampusom) na tleh stare Cinkarne, ki jo je Cinkarna Celje podarila občini in za katero se še sedaj prepirata, kdo jo je dolžan sanirati (ne glede na to so svetniki potrdili predlog, da predsedniku uprave Tomažu Benčini, ki je za letos napovedal odhod s tega položaja, podelijo zlati celjski grb). Klančniku so tesno ob rami stali mnogi celjski gospodarstveniki, med njimi tudi nekdanji gospodarski minister Stanko Stepišnik in lastnik Emo orodjarne, kar pomeni, da so striktno potrjevali finančna sredstva za njegov projekt, čeprav včasih na precej nenavaden način. Predvsem pa so vsi, tudi celjski politiki, vzklikali, ko so zaradi začetka gradnje objektov Tehnopolisa z velikim pokom razstrelili objekte stare cinkarne. Odpadke, ki so nastali ob tem in gradnji, pa so v veliki meri zvozili na področje tistega dela Bukovžlaka, ki ga mora sedaj po sodbi Evropske komisije sanirati država (sanacija bo stala 4 milijone evrov). Inšpekcije takrat, čeprav so jih civilne iniciative opozorile, niso ustrezno ukrepale, je sedaj slišati tudi iz vrst ljudi, ki so blizu okoljskemu ministrstvu. A za to nihče ne bo odgovarjal. (rp)
Pojasnil razloge za priznanje krivde
Obsojeni Klančnik je v sodni dvorani molčal, nato pa v pisni izjavi medijem zapisal, zakaj se je odločil za priznanje krivde. Prepričan je, da bi bil kazenski postopek dolgotrajen in kompleksen in bi zahteval zaslišanje več kot 25 pomembnih prič iz Slovenije in Hrvaške. Dokazovanje ozadij in krivde pa bi po njegovem privedlo do vložitve novih kazenskih ovadb do lastnikov in nadzornih svetov poslovnega sistema Regionalne razvojne agencije, d.o.o., RITS-a in Tehnopolisa in s tem tudi do novih pravdnih postopkov, za kar pa nima denarja.