Gospodarjenje s Celjsko kočo je prevzel mariborski gostinec Aleš Budja iz bistroja Pri Karlu, eden od dveh prijavljenih na javni poziv upravljavca koče, celjske družbe ZPO. Kot je povedala direktorica ZPO Breda Obrez Preskar, je bila ideja Budje, ki je objekt prevzel ta mesec, o viziji Celjske koče zelo podobna njihovi.
Zadnji najemnik Celjske koče je bila družina Pišek, ki je kočo upravljala približno šest mesecev. Najem so nato odpovedali, glavni razlog za to pa je bilo pomanjkanje kadrov. Budja koče ni vzel v najem, ampak je postal njen skrbnik. Novi menedžer koče nam je povedal, da bo poskrbel, da se bodo na kočo vrnile jedi na žlico, da jo bodo znova obiskovale družbe in da bo med Celjani znova postala tako priljubljena lokacija, kot je bila včasih.
Gostinec bo poleg jedi na žlico od ponedeljka do sobote ponujal še štrudelj, štruklje, kranjske klobase in druge gomače stvari, ob nedeljah pa tudi nedeljska kosila. Izpostavlja, da so bile v preteklosti jedi v ponudbi le občasno, njegov cilj in želja lastnika pa je, da so jedi na voljo vsak dan. "Tudi če pride pohodnik gor v ponedeljek ob 11. uri, da lahko dobi neko jed na žlico," je pojasnil Budja, ki trenutno dela z obstoječimi kadri, v kolikor se bo pojavila potreba, pa bo moral ekipo tudi razširiti. "V kuhinjo sem pripeljal svojo ekipo, kar se tiče kelnarjev, delam z obstoječimi. Če se bo poslovanje razširilo, bomo tudi ekipo temu ustrezno prilagodili," napoveduje. Obstoječa kuhinja je bila v njegovih besedah ustrezna in ni potrebna prenove.
Lokacija za team buildinge
Obrez Preskar je spomnila, da so v začetku leta skupaj s celjsko občino organizirali hekaton na Celjski koči, kamor so povabili različne strokovnjake z višjih in visokih šol s področja gastronomije, prometa, promocije in trženja. Takrat so si zastavili, kako bi kočo na novo pozicionirali. Ocenili so, da jo je treba znova približati lokalnim prebivalcem, dnevnim obiskovalcem in drugim gostom, ter da mora biti gostinska ponudba veliko ustreznejša. Ob tem je omenila prav ponudbo jedi na žlico, ob vikendih pa tudi kosila.
Po njenih besedah so si kočo tako zamislili kot privlačno lokacijo za team buildinge, zaključene skupine ter tematske in poročne dogodke. "Celjska koča bi bila lahko zanimiva tudi za športnike, ki prihajajo tudi na priprave (...) Zato jih bomo nagovorili malo bolj intenzivno, ponudbo bi želeli približati tudi pohodnikom in kolesarjem," je dejala. V dogovoru z Mestno občino Celje si želijo tudi, da bi celjski vrtci in šole znova izbrali bivanje otrok na Celjski koči. Zanimanje za to so izkazale tudi šole z ljubljanskega in žalskega območja, je še povedala Obrez Preskar.
Pripave na zimsko sezono že tečejo
Medtem se po njenih besedah intenzivno pripravljajo tudi na zimsko sezono, čeprav temperature še ne omogočajo močnejšega umetnega zasneževanja. Ko bodo razmere dopuščale, bodo zagnali smučišče, je napovedala. V prejšnji sezoni so imeli sicer samo 20 smučarskih dni, 30 dni pa so zagotavljali sneg, da so se otroci lahko sankali.
Sezono želijo razširiti na celo leto ter zagotoviti dolgoročno vzdržnost poslovanja Celjske koče. V pogovorih so tudi s Centrom za šolske in obšolske dejavnosti za izvajanje šole v naravi. Za ta namen bi sicer morali opraviti nekaj prilagoditev, zato dokončne odločitve glede tega še ni, je povedala Obrez Preskar.