Ministru predali podpise proti sosežigu odpadkov v TEŠ

Rozmari Petek Rozmari Petek
20.02.2020 15:47

Pravni red po ministrovo in pravni red po Šaleškem eko gibanju se močno razlikujeta

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Minister za okolje in prostor, ki opravlja tekoče posle, Simon Zajc je sprejel predstavnike Šaleškega EKO gibanja, ki so mu predali zbrane podpise za zadržanje uredbe o sosežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov 
Robert Balen

Člani in podporniki Šaleškega eko gibanja (ŠEG) so po okrogli mizi v začetku meseca, na kateri so dali jasno vedeti, da se bodo borili proti sosežigu odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), danes s svojimi zahtevami prišli tudi pred okoljskega ministra Simona Zajca. Predali so mu podpise več tisoč podpornikov, ki so proti sosežigu. Hkrati s podpisi so skupaj z gibanjem Eko Anhovo in dolina Soče ter Eko krogom predali še zahtevo za zadržanje izvajanja uredbe o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig.
"ŠEG zahteva, da vlada prioritetno obravnava in nemudoma zadrži izvajanje uredbe in izdajo vseh soglasij oziroma dovoljenj na podlagi te uredbe in da pripravi novo uredbo o (so)sežigalnicah odpadkov, pri čemer naj vključi tudi medicinsko stroko," je v imenu gibanja povzela Urša Menih Dokl. "Uredba ni v skladu z Ustavo RS, zakonom o varstvu okolja, zakonom o varstvu pred diskriminacijo in kazenskim zakonikom, saj za naprave za sosežig dopušča mnogo višje izpuste nevarnih in strupenih snovi kot za sežigalnice. Državljani smo na podlagi sporne uredbe tako razdeljeni na tiste, ki živijo v zdravem okolju, tiste, ki živijo v okolju z nižjimi vrednostmi izpustov strupenih in nevarnih snovi (sežigalnice), in tiste, ki živijo v okolju z višjimi vrednostmi strupenih izpustov (naprave za sosežig). Uredba torej že sama po sebi povzroča diskriminacijo, ki je v Sloveniji prepovedana," opozarja Menih Doklova in še dodaja, da so zakonsko dovoljene meje emisij, ki jih omenjena uredba dopušča, za zdravje izjemno škodljive, "kar potrjujejo javno dostopne izjave številnih strokovnjakov s področja toksikologije in medicine". Predvsem pa opozarja na določbo 10. člena uredbe, ki ureja preprečevanje tako imenovanih nenamernih izpustov. "Ti so v bistvu zakonsko legalizirani, saj so časi preseganja mejne vrednosti emisij določeni s samo uredbo, za kršitve pa ni predpisanih nobenih sankcij. Nenamerni izpusti v resnici niso ne kaznovani ne omejeni. Glede na obrazložitev obstaja upravičen sum, da je sporna uredba lobističen akt, napisan v korist upravljavcev naprav za sosežig in na škodo ljudi."

Sosežig v bloku 6 domačinov ne pušča ravnodušnih. 
Rozmari Petek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta