Skorajda ni šole ali vrtca v regiji, kjer ne bi v zadnjih tednih opažali zdesetkanih igralnic in učilnic. Gripa in drugi virusi so trenutno v populaciji do 14 let v porastu, opažajo tudi v celjski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje. "Pričakovati je, da bo gripa množičneje zajela tudi odrasle in starejše. Tako se bo povečal pritisk na bolnišnično zdravljenje. Pri otrocih namreč gripa poteka relativno blago," opisuje predstojnica enote in specialistka epidemiologije prim. dr. Alenka Trop Skaza. A kljub temu, da smo sredi sezone gripe, še vedno svetuje cepljenje. "Res je, da se zaščita ustvarja deset do štirinajst dni po cepljenju, ampak kljub temu je cepljenje še vedno umestno in priporočljivo," dodaja.
Lani se je proti gripi cepilo zgolj 4,9 odstotka ljudi, kar je še vseeno bolje kot leto poprej, ko se je proti gripi cepilo 4,5 odstotka ljudi; med zdravstvenimi delavci ta delež ni bistveno večji - cepi se v povprečju 14 odstotkov zaposlenih. "Skandinavske dežele, dežele Beneluksa in Velika Britanija imajo cepljenih več kot 80 odstotkov ljudi, starejših od 65 let," dodaja Trop Skaza, ki ocenjuje, da se bo v tej sezoni proti gripi vendarle cepilo več ljudi. "Razdeljenih je bilo bistveno več odmerkov cepiva kot lani. Predvsem, ker je omogočeno brezplačno cepljenje za najbolj ranljive skupine ljudi, torej starejše, kronične bolnike, nosečnice (tem cepljenje še posebej priporočamo, saj s tem s protitelesci zaščitijo tudi še nerojenega otroka, ki ga kasneje do starosti pol leta ne smemo cepiti) in ekstremno debele osebe."
Pozor pri kašljanju
S preventivo lahko močno znižamo možnost prenosa bolezni. Poleg tega, da se je v času, ko je na pohodu gripa, smiselno izogibati trgovskim centrom in drugim središčem, kjer je veliko ljudi, je treba večjo pozornost posvečati tudi higieni. Predvsem higieni kašlja, opozarjajo strokovnjaki. "Virus gripe, ko zaide na površine, denimo lesene, plastične, tekstilne, lahko na teh površinah ostane dan ali dva. Če kašljamo v roke, ga z rokami prenesemo na vse ostale površine, čeprav bi sam virus na koži naših rok preživel le pet minut. Zato poudarjamo higieno kašlja. Torej da kašljamo v ramo, da si po kašljanju umijemo roke. Predvsem pa, če ste okuženi, ostanite doma, ne širite okužbe, čeprav vemo, da so socialni-delovni pritiski veliki," poudarja epidemiologinja Alenka Trop Skaza.