Robert Goter postavil nov slovenski rekord v igranju na harmoniko

Brina Kerič Brina Kerič
03.04.2025 19:46

Za Guinessov rekord bi moral igrati več kot 80 ur. Z igranjem je prenehal po 58 urah, 21 minutah in 24 sekundah, s tem pa postavil nov slovenski rekord.

Poslušaj
Postavil je nov slovenski rekord
Brina Kerič

V torek, 1. aprila, je Robert Goter, svetovni prvak v igranju diatonične harmonike, v Vili Bianci pričel postavljati Guinessov rekord v najdaljšem neprekinjenem igranju harmonike. Da bi postavil nov rekord, bi moral igrati več kot 80 ur. Rekord, ki ga ima v lasti Francozinja Christelle De Franceschi, namreč znaša 80 ur, 53 minut in 28 sekund.

Presegel rekord njegovega učenca

Ideja, da naskoči Guinessov rekord, ni zorela dolgo, nam je povedal pred pričetkom izjemnega podviga, ki terja izjemne napore, koncentracijo in vztrajnost. "Sem impulziven človek. V preteklosti sem organiziral veliko koncertov in dogodkov, zdaj pa sem se odločil, da naredim nekaj drugače," je takrat dejal. Da bi mu uspelo, bi moral igrati več kot tri dni. Da je dobro pripravljen in da je pri izbiri skladb razmišljal predvsem strateško, nam je povedal takrat. "V štirih urah se program ne sme ponoviti, po štirih urah se lahko potem ponovi. Strateško sem si izbral nekoliko lažje skladbe, tehnično manj zahtevne, saj moram varčevati z energijo," je povedal. Strateško pa je razmišljal tudi pri izbiri harmonike. Med podvigom je namreč igral na tri, največ časa pa na najmanjšo, ki je bila tudi najlažja. Več kot dva dni je priznani velenjski glasbenik ob podpori ekipe, znancev in številnih gledalcev igral Avsenikove, Slakove in avtorske skladbe, z igranjem pa zaključil po 58 urah, 21 minutah in 24 sekundah. Čeprav priznanemu velenjskemu glasbeniku, ki si je želel svetovni rekord vrniti v Slovenijo, ni uspelo postaviti novega rekorda, je izboljšal slovenski rekord, ki ga je prej imel v lasti njegov učenec Anže Krevh, ki je leta 2023 v Radljah ob Dravi na harmoniko igral 53 ur, 53 minut in 53 sekund. 

Brina Kerič

Napovedal ponoven naskok na rekord

V več kot dveh dneh je Goter, ki je leta 1999 na svetovnem prvenstvu v Italiji osvojil naslov absolutnega svetovnega prvaka v igranju na diatonično harmoniko, združil lokalno in širšo skupnost. Vila Bianca je v zadnjih dneh pokala po šivih, pri postavljanju novega rekorda so ga obiskovali osnovnošolci, srednješolci, znanci, lokalna skupnost, glasbeni prijatelji iz tujine, kljub močni podpori pa mu novega svetovnega rekorda ni uspelo postaviti. Po več kot 58 urah ga je premagala utrujenost. "Po dveh urah spanca sem kot nov. Lahko bi igral še 24 ur," je dejal po koncu podviga. Da imajo še veliko rezerv, saj se je še nekaj dni pred podiranjem rekorda ukvarjal z organizacijo, je dejal in napovedal ponoven naskok na svetovni rekord. Da je bil morda nekoliko premalo osredotočen na samo podiranje rekorda, je povedal. "Morda sem se preveč razdajal. 40 let že igram, 40 let že osrečujem ljudi, 40 let zabavam ljudi. To sem jaz. Vesel sem, da sem povezal Slovenijo," je še dejal in se vsem zahvalil za podporo. Na njegov dosežek se je odzval tudi Martin Težak, ki je novembra 2012 igral 36 ur, 56 minut in 36 sekund. Da je postavil izjemen čas, je zapisal. "To ni zgolj podiranje rekorda v najdaljšem igranju, je mnogo več, predvsem pa dobro za glasbo, ki jo tako radi pri nas igramo na diatonično harmoniko," je zapisal nekdanji rekorder.

Robert Goter, postavljanje Guinessovega rekorda, Vila Bianca, 2025
Brina Kerič

Igral 40 ur za 40 let in zbiral finančna sredstva

Goter se je podviga lotil v letu, ko obeležuje štiri desetletja igranja harmonike, podvig pa ni bil le oseben izziv. Združil ga je z dobrodelnostjo, saj je zbiral finančna sredstva za Medobčinsko zvezo prijateljev mladine Velenje, ki bo s pridobljenimi sredstvi omogočila letovanje otrokom iz socialno šibkejših družin. Da so izjemno ponosni, da je Goter svetovni rekord lovil prav v protokolarnem objektu MOV in domu Zavoda za turizem Šaleške doline, ki z objektom tudi upravlja, je povedala Alenka Kikec, direktorica zavoda. "Takšna prepoznavnost je zagotovo tudi dodana vrednost za nas, za turizem Šaleške doline. Z veseljem podpremo takšne podvige in dogodke," je dejala. Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje, ki šteje 70 let, že 60 let organizira letovanja otrok na morju. Da so izjemno veseli in ponosni, da je Goter izbral ravno njih, je izpostavila Bojana Špegel, sekretarka MZPM Velenje. Računajo, da bodo letos na morje peljali 170 otrok iz Šaleške doline. "Največ je seveda osnovnošolcev, v prvo izmeno pa vedno peljemo tudi predšolske otroke," pojasnjuje. Goter si je pred pričetkom zadal tri cilje - igrati 40 ur za 40 let igranja na hamoniko, postaviti nov svetovni rekord in zbrati dovolj finančnih sredstev, da bodo otroci iz socialno šibkejših družin lahko odšli na letovanje. Čeprav svetovni rekord ostaja v Franciji, je Velenjčanu uspelo preseči mejo 40 ur, skupaj s prispevkom občine pa zbrati skoraj 15 tisoč evrov za MZPM Velenje ter združiti lokalno in širšo skupnost. Zaradi izjemnega prispevka h kulturnemu utripu mesta bo župan Peter Dermol Gotra predlagal za ambasadorja Mestne občine Velenje. 

 
Brina Kerič
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.