Sosežig v Tešu: Šaleški eko boj na višji ravni

Rozmari Petek Rozmari Petek
24.02.2020 14:20

Člani Šaleškega eko gibanja trdijo, da je okoljski minister Simon Zajc zavajal, ko je dejal, da vlada uredbe o sežigalnicah odpadkov ne more zadržati, ker da ni pravne podlage

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predstavniki Šaleškega eko gibanja menijo, da jih je minister Simon Zajc zavedel s pojasnilom, zakaj ne more zadržati uredbe o (so)sežigalnicah odpadkov.
Robert Balen

Boj tistih prebivalcev Šaleške doline, ki odločno nasprotujejo nameri Termoelektrarne Šoštanj (Teš) o sosežigu premoga in odpadkov oziroma SRF-goriva, se je preselil z lokalne na državno raven. Na lokalni ravni so sicer že v kali zatrli idejo o sosežigu in obljubo direktorja Teša Mitje Tašlerja, češ da bodo to namero opustili, če prebivalci ne bodo za to, že postavili na trhla tla, saj menijo, da je bila nabito polna dvorana ob njihovi okrogli mizi že dovolj velik dokaz, da so občani proti sosežigu. Sedaj na podobno majava tla postavljajo tudi pojasnila okoljskega ministra Simona Zajca, ki jim je minuli teden ob predaji okoli deset tisoč podpisov proti sosežigu pojasnil, da vlada uredbe o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov ne more zadržati. Še več, menijo, da je uredba pravzaprav lobističen akt, zato zahtevajo razkritja.

Tri neresnice ministra

Da vlada uredbe ne bi mogla zadržati, ne drži, poudarjajo v Šaleškem eko gibanju (ŠEG). "Tretji odstavek 5. člena zakona o vladi jasno navaja, da vlada lahko zadrži izvršitev predpisa ministra, če oceni, da ni v skladu z ustavo, zakonom ali drugim predpisom državnega zbora ali z njenim predpisom. V obrazložitvi zahteve smo navedli več utemeljenih razlogov za sum na neskladnost uredbe z ustavo in drugimi pravnimi akti. Vlada lahko vedno zadrži tudi svoj lastni akt," odgovarjajo na navedbe ministra Zajca, ki jim je dejal, da vlada lahko spremeni le predpis ministra, ne pa same uredbe, ter ob tem navrgel: "Vem, da s tem niste zadovoljni, a vseeno živimo v pravni državi in se moramo držati pravnega reda."

Javna razprava brez javnosti

Minister Zajc jim je ob predaji podpisov zatrdil, da je šlo pri uredbi za prenos evropske direktive, kar naj bi pomenilo, da če so že kje bili kakšni lobistični stiki, se je treba vprašati, kaj se je dogajalo na ravni Evropske unije, ne pa v Sloveniji. Člani ŠEG po prevetritvi dokumentov na to temo spet dokazujejo drugače. Na spletni strani vlade so namreč našli gradivo, ki ga je ministrstvo za okolje in prostor januarja 2016 posredovalo vladi. V kratkem povzetku je razbrati, da so v uredbi za obstoječe naprave za sosežig ​nekatere mejne vrednosti določene višje kot za nove naprave za sosežig, a ni jasno, zakaj. "Javna obravnava v zvezi s sporno uredbo je potekala med 25. septembrom in 26. oktobrom 2015. Iz točke 8., Predstavitev sodelovanja javnosti, je razvidno, da v razpravo ni bil vključen nihče. Zanima nas, zakaj, kako so bile javne razprave organizirane, kje so potekale …," se sprašujejo člani gibanja. Še posebno ker so med javno obravnavo očitno mnenja podali Salonit Anhovo, Energetika Celje in nekatere druge družbe, ki se neposredno ali posredno ukvarjajo s sežigom smeti. Zapisano je še, da so njihove predloge in pripombe upoštevali, zato se samo po sebi odpira vprašanje, kakšne so te sploh bile. Predvsem pa pričakujejo, da bo minister njihovo zahtevo sedaj temeljiteje proučil in v 15 dneh vladi predlagal zadržanje izvajanja uredbe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta