Občina Podčetrtek, ki je vodilni partner projekta z imenom Banovina, je skupaj s partnerji zaključila aktivnosti tega projekta. Zagotovo je glavna pridobitev preurejen objekt kulturne dediščine na Banovini Virštanj, ki so ga poimenovali Center za promocijo vin, kulture in turizma, slovesno pa so ga namenu predali konec minulega tedna. Ob občini Podčetrtek so partnerji v projektu še Turizem Podčetrtek, Bistrica ob Sotli in Kozje, GIZ in Društvo vinogradnikov Virštanj - Kozjansko.
V kleti vinska klet, v nadstropju večnamenski prostor
Z investicijskimi vlaganji je Občina Podčetrtek preuredila stavbo Virštanj - gospodarsko poslopje Banovine v Center za promocijo vin, kulture in turizma ter tako zagotovila dodatno ponudbo na podeželskem območju Obsotelja in Kozjanskega. Vzpostavljeni center je velik doprinos za turistično ponudbo območja, saj omogoča povezovanje ključnih akterjev treh področij: vina, kulture in turizma. Z vlaganji je občina uredila sodobno vinsko klet in večnamenski prostor za druženja in razstave v nadstropju. Zadnja leta zapuščena klet je tako dobila novo staro namembnost: vinsko klet in vinoteko s sodobnim enomatom. Ta obiskovalcem omogoča degustacijo vrhunskih buteljčnih vin lokalnega okolja, kasneje pa bodo lahko izbrano buteljko tudi kupili. Za realizacijo ideje so se investitorji povezali z italijanskim podjetjem Enomatic, vodilnim podjetjem na področju inovativnih sistemov za hranjenje in strežbo vina na kozarec.
Sledijo trendom v turizmu in vzpostavljajo nove tržne poti
Predstavitev in degustacija vin
Oba kletna prostora sta namenjena predstavitvi in degustaciji vin. Vinoteka je hkrati tudi prodajalna vin in drugih lokalnih izdelkov. Jedro investicije so bili ureditev kletnih prostorov in potrebna gradbeno-obrtniška dela na objektu, medtem ko se je nadstropje za zdaj uredilo kot promocijski večnamenski prostor, končna vsebina (sodobna elektronsko, multimedijsko opremljena dvorana) pa se še vedno ureja s pomočjo odobrenih sredstev razpisa za digitalno inoviranje kulturne dediščine v vodilni destinaciji Podčetrtek, ki jo vodi Turizem Podčetrtek. Nadstropje na novo odprtega centra bo tako urejeno v osrednji promocijski oziroma večnamenski prostor, ki bo podpiral predstavitveno dejavnost kleti in drugo. Center Banovina je bil doslej neizkoriščen objekt. Zdaj bodo degustacije lokalnih vin in kulinarike v njem nadgradili še z interaktivno vsebino in ga spremenili v element petzvezdičnega doživetja.
Vinogradniški Virštanj deležen velikih sprememb
Župan Podčetrtka Peter Misja je ob odprtju centra med drugim poudaril, da je bil vinogradniški kraj Virštanj v nekaj letih deležen velikih sprememb. Na območju urejajo osnovno cestno in komunalno infrastrukturo, v kraj ob obnovljeni cesti vodi tudi nova kolesarska steza. "Poseben čar pa jedru našega vinorodnega okoliša zagotovo daje novi Center za promocijo vin, kulture in turizma, ki bo prav gotovo pripomogel k večji prepoznavnosti in promociji kraja in vina," je izpostavil župan Misja.
Direktor Turizma Podčetrtek Boštjan Misja pa je med drugim izpostavil dejstvo, da so v Podčetrtku dokazali, da znajo sodelovati. Po njegovih besedah je Center Banovina šolski primer turistične valorizacije kulturne dediščine. Z vzpostavitvijo centra bodo po njegovih besedah vsebinsko sledili trendom v turizmu in za svoje goste pripravili butično doživetje, ki bo temeljilo na vinu, kulinariki, zgodovini in kulturi lokalnega okolja iz Obsotelja in s Kozjanskega.
Predsednik Društva vinogradnikov Virštanj - Kozjansko Jože Jug pa je ob novi pridobitvi prepričan, da bo prenovljeni objekt služil kot odlična promocija kraja Virštanj, predvsem pa bo namenjen promociji lokalnih vin in tako lokalnim vinogradnikom vzpostavil novo tržno pot za prodajo lastnih izdelkov.
Projekt, vreden dvesto tisočakov
Projekt Banovina Virštanj je bil odobren na tretjem javnem pozivu za izbor operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost za izvajanje strategije lokalnega razvoja LAS Obsotelje in Kozjansko v programskem obdobju 2014-2020. Aktivnosti so ob tem sofinancirane tudi iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj. Investicija v projekt znaša dobrih 210 tisočakov, od katerih naj bi pridobili 100 tisoč evrov nepovratnih sredstev omenjenega sklada.