Da bo bivanje za majhnega otroka prijetno in tudi varno, je treba poskrbeti takoj in zavarovati oziroma zaščititi najbolj nevarna mesta in elemente. Med njimi so denimo kabli. Ti so za otroke, pa tudi hišne ljubljence, izredno zanimivi za igro, a hkrati tudi zelo nevarni. Najbolje jih je skriti za omare, v košare ali pa vsaj zalepiti z lepilnimi trakovi, da ne bodo vidni. Daljše kable zvijte v osmico in pričvrstite z vezico, v trgovinah s tehničnimi izdelki pa lahko kupite še posebne kanale, v katere jih lahko pospravite. Tudi vtičnice, kamor pogosto zaidejo otroški prsti, zaščitite s posebnimi ščitniki.
Najbolj privlačni so predali
Malčki radi stikajo po omarah, odpirajo vrata in pri tem staknejo tudi kakšno buško, da o priprtih prstkih sploh ne govorimo. Poleg tega se v omarah nahajajo tudi stekleni izdelki pa težki lonci, ki lahko nadobudnega malčka hudo poškodujejo, zato poskrbite, da jih ne bo mogoče odpreti. To storite preprosto tako, da okrog ročajev ovijete elastike. Naj jih bo čim več, da bodo otroka popolnoma odvrnili od odpiranja. Prav tako zaščitite vse ostre vogale na omarah, mizah in stolih. V trgovinah lahko kupite posebne zaščitne nastavke, lahko pa zaščito izdelate sami. Če imate doma umetno peno, izrežite dovolj velik kos, varovalo namestite na želeno površino in tako zagotovite, da bodo udarci neboleči.
Preprečite zdrse na stopnicah
Eden najbolj nevarnih delov stanovanja so vsekakor stopnice, ki so za majhnega otroka poseben izziv, povezan z razvijanjem motorike in doseganjem želenih ciljev. Vendar jim na njih lahko zelo hitro spodrsne. Najboljša rešitev za malčke je varnostna ograja, ki jo namestite na začetek stopnic. Za starejše otroke pa je dobro imeti ograjo ob stopnicah za oprijem. Zdrse preprečite s primernimi materiali. Nedrseča podlaga oziroma nalepke niso primerna zaščita samo za otroke, ampak za vse družinske člane.
Otroka nikoli ne puščajte samega v kuhinji in kopalnici. Kuhinja je najljubši prostor za marsikoga in hkrati tudi najbolj nevaren. Opekline, oparine, noži in štedilnik. Opekline in oparine so najpogostejše ravno v predšolski dobi. Otrok nase hitro prevrne vrelo juho, čaj ali prime pečico, ko iz nje slastno diši. Tudi v kopalnici lahko malčku hitro zdrsne, igra z vodo pa se lahko tragično konča. Kar se kopalnice tiče, vam toplo polagamo na srce, da nikoli, ampak res nikoli majhnega otroka ne puščate samega v vodi. Dojenček se lahko utopi v že zelo nizki vodi.
Varni tudi med vožnjo
Ko je otrok star od osem mesecev do štiri leta, ga v avtomobilu vedno vozimo v otroškem varnostnem sedežu skupine 1. Najvarneje je, da ga v avtomobilu pritrdimo na srednji sedež zadnje klopi, vendar le, če ima vgrajen tritočkovni varnostni pas. Sicer pa ga namestimo na levi ali desni sedež zadnje klopi. Otroka v varnostnem sedežu pripnemo s pettočkovnim sistemom varnostnih pasov, pri tem pazimo, da trakovi niso zviti in se otroku tesno prilegajo. Dolžino in višino trakov varnostnega pasu prilagodimo otroku, tako da sta odprtini, skozi kateri potekata naramna trakova pasu, v višini otrokovih ramen.
Večji otroci sodijo v jahač, ki ga je najbolj primerno namestiti na srednji sedež zadnje klopi avtomobila, vendar le, če je tam vgrajen tritočkovni varnostni pas. Sicer ga namestimo na levi ali desni sedež zadnje klopi tako, da je otrok v njem obrnjen v smer vožnje. Otrok mora biti v jahaču pravilno pripet z varnostnim pasom, tako da je pas poravnan in se tesno prilega otrokovemu telesu.
Vedno preverimo, ali so avtomobilska vrata ob otrokovem sedežu zaklenjena in jih ni mogoče odpreti z notranje strani. Ko otroka nameščamo v avtomobil ali jemljemo ven, naj bo vozilo parkirano ob robu ceste, tako da stojimo na površini za pešce in ne na cestišču. Nikoli ga ne pustimo v otroškem avtomobilskem sedežu ali avtomobilu brez nadzora odrasle osebe.