Travnik, poln avtomobilov, žar s čevapčiči je cvrčal, celo madžarsko pecivo, kurtoš, se je pripravljalo na eni od stojnic. Ja, čeprav so temni oblaki ves čas grozili s ploho ali nalivom - ostalo je le pri grožnji -, je štajerski praznik motokrosa v Radizelu oziroma Orehovi vasi popolnoma uspel. Le zmaga v absolutni konkurenci je ob odsotnosti svetovnega prvaka Tima Gajserja šla v roke Dolenjcu, Janu Pancarju, sicer dirkaču razreda MX2 v svetovnem prvenstvu. "Odličen trening za svetovno prvenstvo. Boljšega ne bi mogel imeti. No, morda, če bi bil prisoten še Tim, a saj z njim pogosto skupaj trenirava. Morda bi tu v Radizelu lahko bili še težji skoki, sicer pa je proga fantastična," je bil zadovoljen zmagovalec obeh voženj Jan Pancar, ki je letos na eni tekmi DP že zmagal, v SP pa je letos najboljši rezultat deseto mesto. Tokrat je bil razred zase - v prvi vožnji so le štirje konkurenti (od enajstih) končali v istem krogu, v drugi le trije. Potencialno četrti, Avstrijec Bermanschläger, je bil diskvalificiran, ker je domnevno nepravilno, ob rumeni zastavi, prehitel dvakrat drugouvrščenega Petra Irta. Ko se je ugotovilo, da za odločitvijo stoji sodnik, ki je tudi Irtov oče, se Avstrijec na koncu nikakor ni mogel sprijazniti z razpletom in tudi na oder za zmagovalce ga ob kasnejši podelitvi številnih nagrad ni bilo.
Malce nelagodja pa ni pokvarilo celotnega vzdušja. Gledalci so prišli na svoj račun, iz prve roke smo se prepričali celo o vzajemni pomoči med tekmeci. V glavni vlogi - Bogomir Gajser. Še lani sta se z glavnim organizatorjem Sašem Kragljem tolkla v veteranski konkurenci, letos pa je Bogomir - ob zmagi v veteranski konkurenci, jasno - sedel še za volan bagerčka in pomagal pri pripravi proge, ko so domači stroji zatajili. "Seveda sem prišel pomagat. Kdo je večji strokovnjak kot jaz? Jaz sem sodeloval pri pripravah prog za svetovno prvenstvo. S stroja sem letel kar na motor, da sem lahko startal. Tri mesece nisem bil na motorju, ker sem delal v našem lokalu na Visu, pa vseeno sem vse zmagal," se je ponosno, v svojem slogu, potrkal po prsih, preden bo danes (na servis) peljal še tretji stroj, svoj helikopter. Gajser se je, vključno s sinom svoje druge žene in nekdanjim Timovim mehanikom Nejcem, posvetil tudi svoji tekmovalni ekipi. Njihove poti s Timom so se malodane v celoti razšle, zdaj je na vrsti klesanje novih talentov.
Prav s tem se ukvarja tudi Sašo Kragelj, 24-kratni državni prvak, ki je tokrat s svojim društvom tudi organiziral tekmo. Namučil se je, priznava, a tekma je v popolnosti uspela: "Zbralo se je več kot sto voznikov, pa čeprav sta isti dan potekala tudi avstrijsko in madžarsko državno prvenstvo, ki sta nam gotovo pobrala nekaj deset tekmovalcev. Vseeno so dirkači prišli iz številnih sosednjih držav - Avstrije, Hrvaške, Madžarske, Bolgarije …" Še bolj je veselil pogled na tribune ali, bolje rečeno, po vseh klancih okrog steze: "Po prvih podatkih se je zbralo 1500 gledalcev. To mi veliko pomeni, saj smo lani kot organizatorji izpeljali prvo dirko in bili izbrani za najboljšega organizatorja. Dirke brez gledalcev pa so kot lizanje sladoleda skozi steklo." Ob navijanju so dirkače razveselile tudi nagrade; podelitev je trajala skoraj eno uro, toliko pokroviteljev se je izprsilo z darili. Skoraj ga ni bilo malčka, ki ne bi odnesel česa domov - denimo nove pnevmatike, športnih copat ali kakšnega bona.
"A čeprav od zunaj vse izgleda super, je tovrstna organizacija res naporna. Danes ne veš, kaj se bo zgodilo čez en teden. Organizacija takšnega dogodka ne pomeni, da v treh dneh zbereš 70 ljudi in se lotiš zadeve. Mi smo za ta dogodek delali več kot mesec dni. Pa še potem nisi prepričan, ali tekma sploh bo," se je potožil Kragelj. In pustil grenak občutek, da je morda lažje 24-krat osvojiti naslov državnega prvaka kot ob boju z mlini na veter, birokracijo in nedojemljivimi sosedi organizirati tovrsten dogodek.