Se še spomnite Eura 2020, ko pa je svet danes tako instant, da pozabimo čez noč? Drznega nogometnega eksperimenta v času covida? Japonska in Mednarodni olimpijski komite si od tega tedna privoščita še bolj brutalnega. Za zmago športa nad koronavirusom se v Tokiu v izrednih razmerah zbere enajst tisoč športnikov, še nekajkrat več prostovoljcev, funkcionarjev, novinarjev ... Panevropski Euro pomnožite z deset, s sto. Na enem mestu. Bomba?
Olimpizem brez navijačev. Nimate težav s tem? Tri četrtine Japoncev jih nima. Strinjajo se, da če igre že morajo biti, naj ne bo nikogar na tribunah. A mnogi olimpijci imajo problem. Japonska je s svojimi igrami in s covid pravili - se spomnite Eura, ki se je hvalil s strogo odmerjeno razdaljo med navijači, potem pa so si, ko je padel gol, na tribuni vsi skočili v objem? - takšna, kot so bile OI vedno. Nenačelne. Športniki, ki pristajajo v tokijskem mehurčku, se čudijo, kako, za vraga, so te dni v izrednih razmerah skoraj polni stadioni na lokalnih bejzbolskih tekmah in sumo spektaklih. Dve tretjini Japoncev dvomita, da bo organizatorjem uspelo brzdati eksplozijo covida. Dobra polovica jih še vedno noče, da bi se igre sploh začele. Narod je tako proti, da se je domača frajerka št. 1 Toyota kljub mega vložku odločila, da ne bo predvajala reklam, povezanih z igrami. Da ne razjari onih pred televizorji.
Slovenci odtlej še bolj veselo mečemo orodja po tleh ali tekmece po blazinah
Ni namen tega teksta, da ga anticepilci porinete nazaj v srednji vek. Za vse, ki ne verjamete: olimpijske igre so nas vsaj za tri tedne vedno znale cepiti tudi proti miselnosti, da nekaj veljajo le športi za največji denar. Čeprav, kakšna ironija, v olimpizmu enkrat na štiri leta že dolgo gre za ogromen denar. Ampak to je čas, ko se ne gleda le nogomet ali ligo NBA. To je čas za Bojana Tokića in namizni tenis. Čas, ko se z Damirjem Dugonjićem učiš pravilnih plavalnih zamahov in se čudiš, ko mu eden od njih spodleti v Londonu. Ko preučuješ pravila juda in ugibaš, ali jo je Urška Žolnir položila na bok ali na hrbet. A predvsem je čas, ko se štejejo - medalje! V zbiru pač ni važno, ali je strelska ali košarkarska. In tu naletimo na edini pravi argument, zakaj velja Tokio 2020 na silo spraviti skozi: doba vrhunskega športnika je prekratka, da bi od Ria 2016 do Pariza 2024 zdržala pripravljalno osemletko.
Janja Garnbret je v formi zdaj, no, že dolgo je, ampak kdo ve, ali bo tudi čez tri leta. Kristjan Čeh bo leta '24 disk morda metal na rob stadiona, sto metrov daleč, a kaj, če jih ne bo niti 70 več? Pa duo Pogačar-Roglič, bo ta fenomen kar za vedno? Topimo se, ko nam tuje revije in agencije preračunavajo, kakšni asi smo v povprečju olimpijskih medalj na število državljanov. Tokrat nam jih napovedujejo tri, štiri, pet ... Spomnim se poletja 2005 v Zaki ob Blejskem jezeru. Iztok Čop mi je pred odhodom na veslaško svetovno prvenstvo na Japonskem napovedal, da do OI 2012 Slovenci sploh ne bomo več imeli veslanja. Zabodeno sem ga gledal, ko pa nam je veslanje dalo toliko olimpijskih medalj. In potem še eno leta 2012! A še ko se Čop zmoti, se ne. Veslaške medalje so sčasoma res usahnile. Toda Slovenci odtlej še bolj veselo jadramo ali pa se po brzicah spuščamo, mečemo različna orodja po tleh ali pa zgolj tekmece po blazinah ... Osupljiva tradicija je, da na olimpijskih igrah, odkar je Slovenija samostojna, še nikoli nismo ostali brez kolajne. In tu ste na vrsti vi, dragi bralci ... Koliko medalj po vašem mnenju odnesemo iz Tokia?
Olimpijska stavnica: Koliko medalj bo osvojila Slovenija?
Spoštovani bralci in bralke, ljubitelji in ljubiteljice športa! Naj bo tokratna rubrika Vaš glas hkrati Večerova olimpijska stavnica. Napovejte, koliko medalj bo iz Tokia odnesla Slovenija. Izziv za še bolj drzne: sporočite nam, kakšnega leska bodo, koliko bo zlatih, srebrnih, bronastih, in kdo jih bo osvojil. Pišite nam na elektronski naslov sport@vecer.com, po klasični pošti na Večer, Ulica slovenske osamosvojitve 2, Maribor, pokličite nas na 02 23 53 341, oddajte svoje mnenje pod tem člankom na spletni strani Večera ali pa se pridružite olimpijski debati na drugih naših kanalih - na facebooku, twitterju ... Vse napovedi, ki bodo prispele do petka do 12. ure, bomo objavili v sobotni številki Večera. Pa na spletu, logično. In še več: ker je to stavnica, ki terja, da pod zadevo naposled potegnemo črto, se bomo vaših odzivov spomnili še v tednu po koncu olimpijskih iger. Takrat bomo skupaj ugotovili, kdo od vas je bil športni nostradamus. Nagrada? Čast in slava! Saj veste, denar v stavah le kvari šport. Več bo vredno, da se boste lahko s črnim na belem bahali pred prijatelji.