(FOTO in VIDEO) Protestni shod v Kopru: "Šole morajo biti odprte", "To ni vstaja, to ni revolucija"

M.D., STA
31.01.2021 11:56
V Kopru je nekaj sto ljudi protestiralo proti zaprtju šol.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na transparentih protestnikov so bili zapisi: "Šole morajo biti odprte, Zoom odpade", "Hočemo v šolo", "Vrnite otroke v šole" ter "Zoom zaprimo, šole odprimo". 
Tomaz Primozic/Fpa

V ponedeljek bodo v večini ovnovnih šol učenke in učenci prve triade nadaljevali s poukom, izjema so šole in vrtci v zasavski in obalno-kraški regiji. V soboto je proti zaprtju šol v Trbovljah protestiralo okoli 200 ljudi, na pobudo staršev, ki se je razširila po družbenih omrežjih, pa se je tudi danes dopoldne v Kopru kljub slabemu vremenu zbralo več sto staršev in njihovih otrok ter drugih protestnikov. Na transparentih protestnikov so bili zapisi: "Šole morajo biti odprte, Zoom odpade", "Hočemo v šolo", "Vrnite otroke v šole" ter "Zoom zaprimo, šole odprimo". Poleg teh so se pojavljala tudi gesla s petkovih protivladnih protestov, ki so izražala splošno nezadovoljstvo z delom vlade.

Rdeča nit protesta je vendarle bila zaprtje šol. "To ni vstaja, to ni revolucija. To je boj za osnovne pravice nas vseh, še posebej naših otrok. Danes smo tu, da odločno rečemo 'ne' nadaljnjemu uničevanju prihodnosti naših otrok," je poudaril eden od staršev.

Kot je navedel, bo zaprtje šol imelo dolgoročno zelo slabe posledice tako za otroke kot tudi za družine, zato je po njegovem "skrajni čas, da se to konča, da epidemija postane zdravstveno vprašanje, ne pa politično".

Otroci sami so po večini poudarili, kako pogrešajo pouk v šoli. "Lepše je delati v šoli kot doma," je povedal eden od učencev, drugi pa je pristavil, da jim poleg tega tudi primanjkuje znanja, saj dobivajo manj snovi. Ena od prisotnih deklic pa je poudarila, da bi rada spet šla v šolo, ker se tam "zabavamo, delamo vse, kar želimo".

Podoben protest pa so, sodeč po pozivih na družbenih omrežjih, danes dopoldne pred osnovno šolo v Hrpeljah organizirali tamkajšnji starši.

Medtem starši otrok Osnovne šole Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi za ponedeljek napovedujejo, da bodo v znak protesta ob ponovnem zapiranju šola na prag šolskega vhoda med 7. in 10. uro položili šolske torbe. Na ta način želijo sporočiti, da si njihovi otroci zaslužijo znanje.

Zaradi poslabšanja epidemioloških razmer se je vlada v četrtek odločila, da s ponedeljkom v obalno-kraških in zasavski regiji ponovno zaprejo šole. Te so se v omenjenih dveh ter še sedmih regijah za prvo triado odprle minuli torek.

Večina osnovnih šol bo pouk pričela v ponedeljek

V ponedeljek bodo šole v rdečih regijah odprte za učence prve triade. Učitelje bodo testirali na okužbo z novim koronavirusom pred poukom. Tako bo pouk uredilo skoraj 90 odstotkov šol, v ostalih pa bo potekal pouk na daljavo. V črnih regijah pa bo omogočeno nujno varstvo za otroke, katerih starši so zaposleni v sektorjih kritične infrastrukture.

Sprva je bilo napovedano, da se bo pouk v rdečih regijah - gorenjska, koroška, osrednjeslovenska, podravska, pomurska, primorsko-notranjska in savinjska - začel v torek, saj bodo v ponedeljek morali zaposleni v šolah opraviti redno testiranje.

Premier Janez Janša je nato na petkovi novinarski konferenci napovedal, da bodo ta odlok spremenili tako, da bo s poukom mogoče pričeti že v ponedeljek.

Društvo ravnateljev je namreč izvedlo anketo o zmožnosti izvajanja pouka v živo in hkratnega testiranja. Skoraj 90 odstotkov šol je zatrdilo, da so zmožne v istem dnevu testirati učitelje in tudi izvesti pouk v živo. Le 12 odstotkov šol ne bo zmožnih v istem dnevu testirati učiteljev in izvesti pouka v živo, je v petek za STA navedel predsednik združenje ravnateljic in ravnateljev Gregor Pečan. V teh šolah pouk v ponedeljek potekal na daljavo. Ravnatelji so v petek na vlado naslovili tudi pobudo za takšno ureditev.

Premier je pozval vse izvajalce testiranja, naj se skupaj z ravnatelji in lokalnimi skupnostmi dogovorijo za najprimernejši način in časovnico testiranja, ki bo v ponedeljek omogočala izvedbo pouka v živo. Veljali pa bodo tudi testi, če bo testiranje učiteljev potekalo danes.

Vrtci v rdečih regijah pa morajo v ponedeljek testiranje zaposlenih organizirati tekom celega dne, da bo lahko potekalo varstvo vseh otrok, je zapisano v okrožnici, ki so jo prejeli vrtci in šole.

V t. i. črnih regijah pa bo omogočeno nujno varstvo za otroke in učence prvega triletja, katerih oba starša ali starš samohranilec sta zaposlena v sektorjih kritične infrastrukture, torej delata v vzgoji in izobraževanju, policiji in vojski ter ne morejo drugače zagotoviti varstva otrok.

Tudi zaposleni, ki boso skrbeli za nujno varstvo, bodo morali v ponedeljek na testiranje. Ministrica za šolstvo Simona Kustec je v četrtek pojasnila, da bodo nujno varstvo opravljali tisti učitelji, ki niso razredniki in nimajo pouka na daljavo. Šole bodo nujno varstvo lahko zagotovile tudi s pomočjo študentov.

V rdečih regijah bo tako pouk ta teden potekal za 48.309 učencev, ki obiskujejo prvo triado. Zanje skrbi 11.590 učiteljev in drugih zaposlenih, ki se bodo morali testirati.

V črnih regijah - goriški, obalno-kraški, posavski in zasavski ter v regiji Jugovzhodna Slovenija - pa šolo obiskuje 15.845 učencev prve triade.

V črno regijo pa sta se uvrstili tudi obalno-kraška in zasavska regija, ki sta v tem tednu lahko izvajali pouk za učence prve triade. V obalno-kraški prve tri razrede obiskuje 3.373 učencev, v zasavski pa 1.624 učencev.

Župani občin Koper, Izola in Piran, Aleš Bržan, Danilo Markočič in Đenio Zadković so v petek Janši poslali dopis, v katerem ga prosijo, naj v sodelovanju s stroko vnovič preveri nujnost ukrepa zapiranja vrtcev in šol v obalno-kraški regiji oziroma poišče drugačno, boljšo rešitev.

A Janša je poudaril, da bodo tudi v prihodnje šole po potrebi en teden odprte in zaprte glede na epidemiološki položaj. Spomnil je, da vlada vsak teden odloča o morebitnem sproščanju oz. tehta ukrepe tudi zaradi odločitve ustavnega sodišča.

Glede dilem, zakaj vlada v regijah z boljšo epidemiološko sliko, kot je trenutno denimo Koroška, ne sprošča ukrepov, pa je pojasnil, da je načrt sproščanja splošno znan in je bil tudi že večkrat predstavljen. Najprej se morajo doseči merila na državni ravni, nato lahko sproščajo ukrepe po posameznih regijah z ugodnim epidemiološkim stanjem.

Vrnitev učencev prvih treh razredov v osnovne šole je sicer v torek stekla brez večjih težav. Učenci so bili dobro razpoloženi, večjih izostankov ni bilo, prav tako ni bilo večjih težav s kadrom.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta