Svet je danes pretresla smrt snemalke Halyne Hutchins, ki jo je s strelom iz rekvizita na snemanju ubil Alec Baldwin. Filmski svet je v šoku, od pokojne pa se poslavljajo številni kolegi, ki delajo v produkciji.
Med drugim je sodelovala pri snemanju akcijskega filma Archenemy Adama Egypta Mortimera, v katerem je igral Joe Manganiello, premierno pa je bil prikazan na Beyond Festu 2020. Na mednarodnem filmskem festivalu Stiges je dobil nominacijo za najboljši film.
Mortimer se je na Twitterju na novico o njeni smrti odzval z zapisom: "Zelo sem žalosten, ker smo izgubili Halyno. In zelo sem jezen, ker se je to zgodilo med snemanjem. Bila je briljanten talent, posvečena umetnosti in filmu."
Pokojna je bila rojena v Ukrajini, odraščala pa je v sovjetskem vojaškem oporišču na območju polarnega kroga, kjer je bila obkrožena s severnimi jeleni in jedrskimi podmornicami. V Kijevu je končala študij mednarodnega novinarstva, pred filmsko kariero pa je delala kot preiskovalna novinarka v dokumentarni produkciji v Evropi.
Med ostalimi celovečernimi filmi, pri katerih je sodelovala, so tudi policijska drama Blindfire in grozljivke "The Mad Hatter", "Ad Tona Girl" in "Darly".
Kako lahko pištola rekvizit ubije človeka?
Orožje, ki ga na snemanjih uporabljajo kot rekvizit, je v zelo pogostih primerih pravo. Veliko ljudi sicer misli, da gre za nedelujoče orožje ali celo za igračke, hkrati pa se številni sprašujejo, zakaj se sploh uporablja pravo orožje. Razlog je enostaven - za večjo prepričljivost. Dave Brown je reviji American Cinematographer pred dvema letoma zapisal, da pravo orožje ustvarja vtis avtentičnosti, še posebej v širokih kadrih. Pri tem dodaja, da vsak, ki je v rokah držal pravo orožje, lahko potrdi, da je prava pištola videti popolnoma drugače od lažne. Razlikuje se tudi po teži.
Brown pa še poudarja, da mora biti na snemanjih, ko se uporablja orožje, prisoten tudi izobražen strokovnjak, ki mora zagotoviti, da se orožje uporabi v skladu s strogimi varnostnimi ukrepi.
V Baldwinovi pištoli naj bi bili slepi naboji. Gre za naboje, ki ob strelu povzročijo pok, iz orožja pa se tako kot pri pravem naboju sprožijo tudi plini. Razlika med pravim in slepim nabojem je v tem, da pri uporabi slepih nabojih iz cevi ne odleti ven krogla (konica naboja).
Tudi slepi naboji pa so lahko nevarni. Plin, ki se pri strelu s slepim nabojem sprosti iz cevi, je izjemno vroč, kar pomeni, da je lahko vse, kar se nahaja neposredno pred cevjo, v veliki nevarnosti. Poleg vročega plina, pa je lahko vprašljiv tudi material, s katerim je slepi naboj zapečaten. Najpogosteje gre za papir ali vosek, ki zadržujeta smodnik v naboju. Če se v trenutku, ko je izstreljen slepi naboj, nekdo nahaja v bližini cevi, je lahko zanj nevaren tudi ta material, saj iz cevi odleti v veliko hitrostjo.
Prav zaradi tega je že leta 1984 na snemanju umrl igralec Jon-Erik Hexum. Med snemanjem serije Cover Up je med premorom v revolver vstavil slepi naboj, zavrtel cilinder in prislonil cev na lastno glavo, kot bi se igral rusko ruleto. Nevede, kako je to lahko nevarno, je pritisnil na petelina. Prišlo je do zloma lobanje, zaradi česar je del kosti prišel v možgane. Šest dni za tem je umrl.