OZS: Zaprtje storitvenih dejavnosti bo spodbudilo delo na črno

U.P.
29.03.2021 13:00
V Obrtno-podjetniški zbornici (OZS) Slovenije ob napovedi o zaostrovanju ukrepov ponovno opozarjajo, da se z zapiranjem storitvenih dejavnosti spodbuja delo na črno, s tem pa poveča tveganje za prenos okužb.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična. 
Andrej PETELINŠEK

Ker ni nikakršnih dokazov, da bi bili frizerski in kozmetični saloni ter specializirane trgovine vir okužb, v OZS ne vidijo razloga, da bi se te dejavnosti zapirale. "Izkušnje iz prvega in drugega vala nas učijo, da se z zapiranjem kozmetične in frizerske dejavnosti le še povečuje delo na črno, pri čemer se ne upoštevajo strogi zaščitni ukrepi. Posledica tega pa je zgolj še večje tveganje za prenos okužb," so zapisali. 

"Ne verjamem, da predstavljajo male storitvene dejavnosti večje tveganje za prenos okužb kot neka proizvodnja s petsto ali tisoč zaposlenimi. Zato težko razumemo, zakaj se je vlada odločila zapreti tiste dejavnosti, kjer gre večinoma za poslovanje ena na ena v primeru kozmetikov in frizerjev ali celo za brezstično poslovanje v primeru fotografov, kemičnih čistilcev, čevljarjev, šivilj in usnjarjev. Zato vlado pozivamo k ponovnemu razmisleku o tem, kaKšne ukrepe za zajezitev epidemije sprejeti," je odločitev vlade komentiral predsednik OZS Branko Meh. Meh je prepričan, da zapiranje in odpiranje dejavnosti ni rešitev, namesto tega bi se morali naučiti živeti in delati z virusom, ter se ob tem ustrezno zaščititi. 

Zahtevajo enakopravno obravnavo malega gospodarstva

OZS je že minuli teden vlado pozvala, da morajo biti v primeru zaostrovanja ukrepov mali in veliki poslovni subjekti obravnavani enakopravno. Malo gospodarstvo je bilo namreč tako v prvem kot v drugem valu epidemije obravnavano drugače kot velika podjetja. Mali obrtniki in podjetniki, pri katerih gre večinoma za majhne kolektive in kjer se posluje z eno stranko ali celo brezstično, so morali biti večinoma zaprti. Medtem pa so lahko velike proizvodnje in velike trgovske verige nemoteno poslovale. "Dejstvo je, da storitvene dejavnosti niso vir okužb, poleg tega pa je tveganje za prenos okužb v malih obratih minimalno. Do danes še nismo prejeli nikakršnih argumentov, ki bi dokazovali, da je v velikih sistemih in živilskih trgovinah tveganje za prenos okužb manjše kot v malih obratih in salonih. Ob tem v OZS poudarjamo, da si ne želimo, da se velike proizvodnje in trgovine zapira, zahtevamo pa, da lahko nemoteno poslujejo tudi specializirane trgovine in storitvene dejavnosti," so sporočili. OZS obenem pričakuje, da bo vlada vsem tistim, ki jih bo z odlokom zaprla, v celoti povrnila izpad prometa v tem času.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta