Častni občan slovenjgraške mestne občine postal Bogdan Gabrovec

Jasmina Detela Jasmina Detela
20.09.2023 11:34

Svečana seja je potekala v Koroški galeriji likovnih umetnosti, prireditev pa sta vodila Katarina Golob Veselič in Slavko Bobovnik.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nagrajenci MO Slovenj Gradec
Mo Slovenj Gradec

V septembru praznuje mestna občina Slovenj Gradec občinski praznik, ki ga zaznamuje v spomin na 19. september 1989, ko je Javier Pérez de Cuéllar, takratni generalni sekretar OZN, mestu Slovenj Gradec podelil častni naziv glasnik miru.

Na slovesnosti v Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu, ki sta jo vodila Katarina Golob Veselič in Slavko Bobovnik, so podelili letošnja občinska odličja. Najvišjo občinsko priznanje, naziv častni občan Mestne občine Slovenj Gradec, je prejel Bogdan Gabrovec za presežke pri razvoju in delovanju športa na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni, ki so ponesli ime občine v najširše mednarodno okolje.

Bogdan Gabrovec, častni občan MO Slovenj Gradec. Ob tej priložnosti so mu podelili portret, ki je delo umetnika Saša Vrabiča.
Mo Slovenj Gradec

Gabrovec je dolgoletni športni funkcionar, ki se je leta 1976 iz Maribora preselil v Slovenj Gradec. Kot športnik judoist je bil med ustanovitelji judo kluba v Slovenj Gradcu (1977), kasneje so po njegovi zaslugi nastajali judo klubi tudi v drugih koroških krajih.

Vizijo razvoja in uveljavitve juda je širil navzven. Leta 1994 so ga izvolili za predsednika Judo zveze Slovenije, dve leti kasneje je postal predsednik Športne zveze Slovenj Gradec. Judo zveza se je pod njegovim vodstvom mednarodno uveljavila in dosegla izjemne uspehe na olimpijskih igrah, svetovnih in evropskih prvenstvih. S funkcije Judo zveze Slovenije je odstopil nekaj dni pred izvolitvijo na čelo Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), v katerem je prej deloval kot podpredsednik. OKS je kot neprofesionalni predsednik vodil dva mandata. V tem času je med drugim uredil financiranje regijskih pisarn kot podaljšane roke OKS in s tem omogočil realizacijo projektov OKS na lokalnem in regijskem nivoju. Prizadeval si je za izboljšave na področju financiranja športa tako na lokalnem kot na nacionalnem nivoju. Je častni predsednik Judo zveze Slovenije in častni predsednik slovenjgraškega judo kluba. Poleg njega se samo še dva Slovenca ponašata z najvišjo stopnjo mojstrskega pasu, imenovano 7 DAN, ki mu ga je podelila Svetovna judo zveza. Je tudi prejemnik enega najvišjih državnih odlikovanj Japonskega cesarstva. Državni svet mu je podelil plaketo za prostovoljstvo in plaketo za izredni športni prispevek k razvoju slovenskega športa.

Občinsko nagrado je prejel Stane Berzelak za obsežno strokovno in pedagoško delo ter odlično vodenje Gimnazije Slovenj Gradec, ki je postala prepoznavna v slovenskem in mednarodnem prostoru. Podelili so tudi tri občinske plakete. Prejela jih je gostilna Murko ob 120-letnici delovanja za prispevek k razvoju gostinsko-turistične ponudbe Slovenj Gradca ter prepoznavnosti in ugledu Mestne občine Slovenj Gradec, Fakulteta za tehnologijo polimerov za kakovosten študij ter mednarodno raziskovalno dejavnost in sodelovanje z gospodarstvom, ter Ilija Jović za mednarodni prispevek k razvoju in ugledu Mestne občine Slovenj Gradec na gospodarskem, športnem, turističnem in družbenem področju.

Nagrajenci MO Slovenj Gradec
Mo Slovenj Gradec
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta