(FOTO) Razstava vojnega fotoreporterja Alojza Krivograda Futyja na Ravnah: Hodil je po zemlji, a se je ni dotikal

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
19.06.2024 08:30

Iskal sem življenje, našel sem smrt, je po njegovem zapisu v beležki naslovljena razstava fotografij Alojza Krivograda Futyja v Koroškem pokrajinskem muzeju na Ravnah po izboru fotografskega mojstra Toma Jeseničnika.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Začelo se je na Kosovu in na Kosovu se bo tudi končalo - to so bile besede Futyja. Kosovo ostaja eno izmed največjih potencialnih žarišč nasilja in medetničnih trenj.
Alojz Krivograd - Futy

Občasno razstavo Alojz Krivograd Futy: "Iskal sem življenje, našel sem smrt" so ob 60-letnici rojstva odprli v Koroškem pokrajinskem muzeju (KPM) v njegovih domačih Ravnah na Koroškem. Izjemni fotoreporter se je že v mladosti ukvarjal s fotografiranjem in izdelovanjem fotografij v domači temnici. Njegov nemirni duh, uporništvo, empatija do ljudi, radovednost, iskanje resnice in prepoznavanje pomembnosti političnih odločitev so ga v prelomnem zgodovinskem obdobju oblikovali v vojnega fotoreporterja svetovnega formata. Njegov prostor ustvarjanja je na izteku osmega in začetku devetega desetletja 20. stoletja postalo bojno polje na Balkanu. Tam ga je na poti iskanja življenja prehitela smrt, zaukazali pa so jo ljudje, ki so odločali o življenju in smrti s črno-bele perspektive, so zapisali v KPM v vabilu na razstavi fotografij z bojišč, ki jih je z veliko raziskovalno vnemo in spoštljivostjo izbral fotograf Tomo Jeseničnik. 

Odprtje razstave Aljoz Krivograd - Futy
Petra Lesjak Tušek

Slednji je izpostavil več vidikov fotografske poti Futyja, vojnega reporterja na območju nekdanje Jugoslavije, ki je sodeloval z Mladino in Tribuno, zagrebškim Slobodnim tjednikom, francosko agencijo SIPA - Press iz Pariza, preko katere so njegove udarne, krute, povedne fotografije objavljali ugledni in vplivni tuji časopisi in revije, kot so Times, Stern, Observer, European Times, Newseek. Deloval je, kot je ob odprtju razstave izpostavil tudi Jeseničnik, v povsem drugačnih okoliščinah kot novinarji in fotografi, ki dokumentirajo vojaške konflikte danes, na terenu brez novinarske izkaznice in "prepuščen samemu sebi, svoji iznajdljivosti, inteligenci, nagonu po preživetju." S svojim večkrat prestreljenim avtom je prevozil na tisoče kilometrov med Zagrebom in Prištino, na terenu iskal kontakte, pri čemer je imel vselej s sabo svojo beležko s številnimi telefonskimi številkami.

Izbor Toma Jeseničnika za razstavo ob 60. obletnici rojstva Alojza Krivograda - Futyja Iskal sem življenje, našel sem smrt. Na posnetku: Kosovo. Bolj natančne lokacije niso znane, zato so fotografije bolj ali manj poimenovane le po državi oziroma nekdanji republiki oziroma pokrajini, kjer so nastale.
Alojz Krivograd - Futy

Vsi, ki so Futyja poznali ali ga srečevali na takratnih bojiščih in so bodisi kot novinarji, snemalci ali fotografi preživeli vojno v Jugoslaviji, jo opisujejo kot eno izmed najhujših grozot, ki jim je človeštvo bilo priča. Nekdo od njih jo je opisal kot "vojno, v kateri ni bilo prvih bojnih črt, prve bojne črte so bile povsod, v "varnem" zaledju so paravojaške formacije pobijale civiliste …" Christopher Morris, eden izmed redkih še živečih vojnih fotografov, ki je v zadnjih štirih desetletjih po celem svetu fotografiral praktično vse vojne, je v nekem intervjuju, kot je spomnil Jeseničnik, dejal da: "nikjer na svetu človeško življenje ni bilo tako malo vredno kot na območju nekdanje Jugoslavije." Zgodba o njegovem izginotju in usodi se je razpletala leta, dolgo so zaman skušali odkriti, kje je; vsa pričevanja in posredni dokazi pa so govorili v prid dejstvu, da je bil žal eden od več kot 430 ujetnikov iz KPD Foča, ki so jih v vojni vihri usmrtili pripadniki srbskih vojaških ali paravojaških enot. Vojna na Balkanu se je kasneje po njegovi smrti še(le) razplamtela, vojnih območij v svetu pa je žal dandanes (pre)več. Gotovo bi bil, če bi še živel, na katerem od kriznih žarišč.

Izbor Toma Jeseničnika za razstavo ob 60. obletnici rojstva Alojza Krivograda - Futyja. Na posnetku: Hrvaška. Bolj natančne lokacije niso znane, zato so fotografije bolj ali manj poimenovane le po državi oziroma nekdanji republiki oziroma pokrajini, kjer so nastale.
Alojz Krivograd - Futy

Futyja so opisovali kot posebneža, smejočega se demona v belih adidaskah s črnimi črtami, ki je stalno govoril. Sinan Gudžević ga je morda najlepše označil z opisom: "Hodil je po zemlji, a se je ni dotikal."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta