Najnovejši rezultati vsebnosti svinca v krvi triletnih otrok v zgornji Mežiški dolini kažejo pozitivne učinke okoljskega sanacijskega programa. Meritve so namreč pokazale prekoračeno vsebnost le še pri treh otrocih. Vabilo k odvzemu krvi so iz NIJZ, območne enote Ravne, odposlali 124 otrokom iz občin Črna in Mežica. "Zbrali smo 69 vzorcev krvi. Pri pregledu kriterijev smo zaradi starosti oziroma naslova stalnega bivališča izločili 2 rezultata. V končno analizo je bilo vključenih 67 rezultatov, ciljna vrednost programa pa je bila presežena pri 3 (4,5 odstotka) otrocih. Že drugo leto zapored nas je razočaral slab odziv, rezultati pa so pokazali, da je bil leta 2007 zastavljen cilj dosežen in zelo visoke vsebnosti svinca v krvi 100 µg/l in več opažamo le še pri posameznih otrocih," pojasnjujejo pri NIJZ.
Vzorce krvi so odvzeli v laboratorijih Zdravstvenega doma Ravne v Mežici, Črni in Ravnah na Koroškem. Laboratorijske analize so opravili na Kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. V analize je bilo vključenih 67 rezultatov, ki so ustrezali kriterijem starosti (24 do 48 mesecev) in naslovu stalnega bivališča (občini Črna na Koroškem in Mežica). Na ta način so namreč zagotovili primerljivost s prejšnjimi leti. Pri treh otrocih je bila ugotovljena presežena vsebnost svinca v krvi (100 mikrogramov, kar je mejna vrednosti, oziroma več na liter krvi). To predstavlja manj kot pet odstotni (4,5 odstotni) delež, kar je pod ciljno vrednostjo programa (do leta 2022 manj kot pet odstotkov otrok z vsebnostjo svinca pod sto mikrogramov svinca na liter krvi). Vrednosti, nižje od 50 mikrogramov svinca na liter krvi, je imelo 52 otrok, kar pomeni 78 odstotni delež. Izmerjene vsebnosti svinca so bile od 11 do 223 mikrogramov na liter krvi. Za stanje v letu 2022 so izmerjene vrednosti kljub temu zelo visoke in bi bilo potrebno tudi nadalje delati v smeri njihovega znižanja, ugotavljajo pri NIJZ.
"Že drugo leto zapored smo izjemno razočarani nad odzivom. Na moji lestvici prioritet je zdravje zelo visoko in tudi svoje otroke sem testirala. Želim si, da bi vsak starš videl priložnost, da preveri izpostavljenost oziroma občutljivost lastnega otroka in potem seveda stori vse, da bi bila le ta čim nižja. Če se lahko izgovarjamo, da živimo v onesnaženem okolju, pa ni izgovora za to, da ne izvajamo varovalnih ukrepov," pravi zdravnica Neda Hudopisk, predstojnica NIJZ OE Ravne.
Primerjava rezultatov glede na občino bivanja in spol je pokazala višje vrednosti pri otrocih iz občine Črna na Koroškem in pri dečkih, kar je stalnica. Letos so pri otrocih z visokimi vsebnostmi ugotavljali, da so starši zaposleni v industriji svinca, za vse tri pa je bilo tudi navedeno, da se precej pogosto igrajo v pesku.
Po načrtu je leto 2022 zadnje leto izvajanja programa. Pogled na rezultate preskušanja vzorcev krvi v zadnjih štirih letih kaže, da je cilj (manj kot pet odstotkov otrok z vrednostjo svinca v krvi 100 in več µg/l) dosežen. Poznavajoč problematiko svinca in njegovo škodljivost ter vedno ostrejše mednarodne standarde pa na NIJZ ugotavljajo, da je stanje daleč od idealnega. Želeli pa bi si nadaljnjega nižanja vsebnosti svinca v krvi otrok, kar bi v prihodnjih letih zahtevalo dodatne ukrepe in prilagoditve za zmanjšanje izpostavljenosti otrok svincu. Neda Hudopisk poudarja: "Morda je dosežen cilj programa, javnozdravstveni problem pa ostaja. Na NIJZ zagovarjamo nadaljevanje preventivnih javnozdravstvenih dejanj. Tudi nadalje mora biti občanom omogočeno testiranje otrok na vsebnost svinca ter vsa nadaljnja terapija, če bi bila potrebna. Z informiranjem in motiviranjem občanov za samozaščitno ravnanje bomo nadaljevali."