Malokatera osnovna šola v državi, če sploh katera, se lahko pohvali z učencem, kot je Nace Hranjec iz Šentjanža pri Dravogradu. Seznam priznanj, ki jih je v devetih letih šolanja osvojil, je neverjeten, zunajserijski učenec pa kljub temu, da je samo v zadnjem šolskem letu osvojil kar pet zlatih in tri srebrna priznanja, ostaja skromen, preprost. Uspehi, čeprav tako izstopajočega učenca šola v Šentjanžu v svoji zgodovini še ni imela, se mu sicer ne zdijo samoumevni, a daleč od tega, da bi se zaradi njih počutil večvrednega.
Blesti predvsem v naravoslovju, najraje ima matematiko, sledita fizika in kemija. Pravi, da je v petem razredu začutil, da bi lahko naravoslovje bilo njegovo področje. Takrat je osvojil prvo zlato priznanje, do konca devetega razreda pa jih je v predal pospravil skupno trinajst. Ima še dvanajst srebrnih, bronastih niti ne šteje. In kakšen je recept? "Rešuješ naloge s prejšnjih tekmovanj, študiraš literaturo, knjige z ugankami. Tudi kakšne televizijske oddaje pridejo prav," je skromen.
Za šolo se skoraj ni učil
Kako širok spekter znanja premore, je dokazal tudi letos, ko se je v Murski Soboti udeležil dveh državnih tekmovanj v enem dnevu. "Najprej sem imel astronomijo, dve uri je trajalo, nato smo imeli pol ure odmora, potem pa še dve uri za Cankarjevo priznanje. Tekmovanja so bila zaradi korone precej skoncentrirana, dve na teden nista bili nič nenavadnega," pravi odličnjak, ki je v vseh devetih letih šolanja zbiral zgolj petice. In to skoraj brez učenja. "Če pri pouku poslušam, si veliko zapomnim. Nato doma naredim domačo nalogo, učim se bolj malo," je iskren.
Po zasluženih počitnicah bo nadaljeval šolanje na Gimnaziji Ravne na Koroškem
Drugače je bilo, ko se je pripravljal na kakšno tekmovanje. Tam je bilo učenja več, poglobiti se je moral v strokovno literaturo, precej pa so mu pri tem pomagali učitelji. Ena od njih je razredničarka Janja Rotovnik, ki mu je bila tudi zato, ker poučuje matematiko in fiziko, pisana na kožo. "Priden, prizadeven, marljiv fant je. Pri testih je imel vedno vse prav, vedno je bil pripravljen sodelovati na vseh tekmovanjih, bil je vedoželjen, res ga je veliko zanimalo," ga je opisala razredničarka, ki ji je všeč, da mu ni bilo niti odveč stopiti v učiteljske čevlje in prevzeti kakšno uro.
Letošnje šolsko leto se je za devetošolce končalo prejšnji ponedeljek. Na valeti, ki so jo organizirali v šolski telovadnici, je na slavnostni podelitvi prejel vse nagrade, priznanja in zahvale. Učitelji in ravnatelj Marko Havle si štejejo v veliko čast, da je tak učenec obiskoval ravno njihovo šolo. Razredničarki Rotovnikovi ni težko priznati, da se je tudi ona od njega veliko naučila, v spominu so ji ostale predvsem priprave na sanktpeterburško mednarodno astronomsko olimpijado.
Zlati fant
Ravnatelj Marko Havle: "Za nas je to zlati fant, pa ne samo zaradi vseh pridobljenih zlatih priznanj, ampak predvsem zaradi značajskih lastnosti. Ima odličen karakter, vedno je pripravljen nesebično pomagati, pri šolskem delu je samostojen in odgovoren. Poleg dela za šolo in priprav na tekmovanja vedno najde čas za svoje hobije. Z resnostjo in natančnostjo se loti dela. Le malo je učencev, ki ob rednem delu za šolo zmorejo še toliko dodatnega, kot ga zahtevajo priprave na tekmovanja. Svoje izjemno znanje je izkazal na različnih predmetnih področjih, tako na šolskem, področnem kot tudi na državnem nivoju. Udeležil pa se je tudi 26. sanktpeterburške mednarodne astronomske olimpijade in prejel bronasto priznanje. Kljub vsem svojim zavidljivim uspehom ostaja skromen fant. Vesel in ponosen sem, da je učenec naše šole, ki je s svojimi dosežki pripomogel k prepoznavnosti šole Šentjanž pri Dravogradu tudi v širšem okolju."
Šolo v Šentjanžu pri Dravogradu je letos obiskovalo 220 otrok. V devetem razredu jih je bilo samo 14, kar Nace vidi kot privilegij, saj se lahko učitelji učencem na tak način bolj posvetijo. Poleg njega so bili vseh devet let odlični še štirje sošolci, kar je več kot tretjina. Tudi šola na daljavo mu ni delala težav, se pa strinja, da je bilo za nekatere kar zahtevno, a da so se učitelji maksimalno prilagodili. Sošolcem je pomagal še sam, čeprav se mu zdi, da v razlagah ni ravno dober.
Veseli se srednje šole
Za vpis v srednjo šolo je izbiral med slovenjgraško in ravensko gimnazijo ter na koncu izbral slednjo. Zdi se mu bolj naravoslovno naravnana. "Informativni dnevi so sicer letos potekali na daljavo, a mislim, da sem se prav odločil. Proti septembru gledam pozitivno in se že veselim novih izkušenj," je dejal.
Veselijo pa se lahko tudi na Ravnah, saj takih učencev niti v slovenskem merilu ni veliko. A še pred novim šolskim letom ga čakajo počitnice, morje in brezskrbni dnevi. Še več časa bo lahko preživel na igrišču, rad igra košarko in nogomet ter se druži s prijatelji. Veseli ga tudi igranje šaha, v orkestru v Šentjanžu igra trobento, aktiven pa je prav tako v lokalnem gasilskem društvu, kar samo potrjuje besede ravnatelja o njegovi vsestranskosti.
Seveda nas je zanimal tudi Nacetov pogled v prihodnost. Kje se vidi po končani srednji šoli? "O tem še ne razmišljam, se še nisem odločil. Če mi bo naravoslovje tako dobro šlo tudi v srednji šoli, bi mogoče študiral kaj v povezavi s tem," je povedal. Seveda, zdaj je čas za počitnice, za kakšno motoristično turo z očetom Darkom, ki skupaj z mamo Svetlano in tri leta mlajšo sestro Jano kar žari od ponosa.