Peca, koroški dragulj in kraj čezmejnega sodelovanja

04.09.2021 06:30
Spet brnijo stroji, panoramska restavracija in Naravni geološki igralni prostor odprta prihodnje leto. Deželni glavar zadovoljen, da je Franz Skuk prevzel goro
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Koroški deželni glavar Peter Kaiser in Franz Skuk, začetek gradnje panoramske restavracije in centra za obiskovalce Geopark Karavanke, Peca
Tomaž Ranc

Po dolgem pričakovanju se je na Peci, na 1700 metrih nadmorske višine, pričela gradnja panoramske restavracije in centra za obiskovalce Geopark Karavanke v okviru projekta NatureGame, sofinanciranega iz čezmejnega sodelovanja Interreg SI-AT. Motor dogajanja, vodilni partner projekta, je zagnani koroški poslovnež in kmet Franz Skuk, ki je najprej smučišče Peca rešil propada, ob njem pa oživil tudi poletno sezono s kolesarstvom in pohodništvom, a s partnerji rine še naprej. Projekt NatureGame je vreden 2,37 milijona evrov, od tega je 1,96 milijona iz evropskih skladov.

Gradbišče na Peci Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc

Objekt že dva tedna raste ob izstopni postaji gondole, panoramska restavracija bo v pritličju, center pa v prvi kletni etaži. Stavba bo sestavljena iz geološko naravnih modulov, z enim od teh bo uresničena tudi zamisel prve pobudnice čezmejnega, sicer le naravnega in ne geološkega parka, slovenske botaničarke, muzealke in pedagoginje iz Lobnika pri Železni Kapli Angele Piskernik. Celotni stroški objekta na Peci sicer znašajo tri milijone evrov.

Partnerji v projektu NatureGame na Peci Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc

Na seznam odobrenih pridobitev sodijo še plezalni stolp za ledno plezanje Šmihel, balvanska dvorana Železna Kapla, info točka Gora svete Heme in Podjuna, zipline v Črni, info točka Poljana ter Pergmandelčeva zakladnica doživetij v Podzemlju Pece. Med projektnimi partnerji so s slovenske strani občini Črna na Koroškem in Prevalje ter Podzemlje Pece - Turistični rudnik in muzej Mežica, iz Avstrije pa ob FS Immobilien še občina Globasnica, Obir in Naturfreunde.

Karizma koroškega dragulja

Danes je velik dan za Peco, če ne največji, odkar Geopark deluje, je bilo slišati. "Do zdaj absolutno, še bolj pomemben dan pa bo, ko bo uradna otvoritev," je dejal Gerald Hartmann, vodja Geoparka Karavanke. "Naš cilj je na atraktiven način posredovati fascinantne geološke, naravne in kulturnozgodovinske posebnosti območja. Zunanja gradnja bo letos končana, dokončno odprtje pa bo prihodnje leto."

Koroški deželni glavar Peter Kaiser in partnerji projekta ob medvedu na Peci Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc
Franz Skuk, spodaj načrt za objekt Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc

Projekt je nastajal z močno podporo avstrijske deželne vlade, zato je čast prvih vtisov po ogledu gradbišča pripadla koroškemu deželnemu glavarju Petru Kaiserju, ki je sicer pozdravno spregovoril tudi v slovenščini: "Gre za enega najboljših projektov v aktualnem programu Interreg Slovenija-Avstrija, pri čemer se posebej zahvaljujem vodilnemu partnerju Franzu Skuku, ki je prevzel goro. Geopark Karavanke, eden štirih čezmejnih po Evropi, zgodovinsko regijo združuje tudi gospodarsko. Uresničujemo duh časa in jasen politični cilj: zaščititi naravo in okolje, krepiti zavest za naše neponovljive vire in ohraniti izjemno geološko dediščino. Peca krepi svoj profil kot kraj doživetij in stičišče brez meja ter steber gospodarskega razvoja regije. Kot deželni glavar se zahvaljujem vsem, ki verjamejo v regijo, ki ji z neomajno zavzetostjo pomagajo pri ustvarjanju delovnih mest in dohodka ter krepijo karizmo koroškega dragulja tudi zunaj njenih meja."

Stavba bo iz več modulov. Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc

Njegovo navdušenje je izkoristila tudi županja Črne na Koroškem Romana Lesjak, ki ga je povabila, da se v Črni spusti po ziplinu. Obljubil je, da se bo odzval. Predsednik Geoparka Gerhard Visotschnig pa je poudaril priložnost za krepitev vloge parka ob turizmu tudi v šolstvu.

Skuk: Priprave na polno

Izzvan je bil tudi Skuk, ki ni ravno ljubitelj mikrofonov. Povedal je, da bo gradnja stavbe končana še letos, odprli pa naj bi jo drugo leto, Večer pa je zanimalo tudi, kdaj se bo začela prihodnja zimska sezona. "Začeli bomo predvidoma prvi vikend v decembru, potem bomo pa videli, kako bo, odvisno od vremena. Pripravili se bomo na polno, kot vsako leto, seveda pa se bomo prilagodili glede na to, kaj bo dovoljeno in kaj ne. Slovenski gostje so pri nas zelo dobrodošli, 40-odstotno smo odvisni od Slovencev, ki jih lani ni bilo, Avstrijci so nas malo reševali, ampak je 30 odstotkov smučarjev manjkalo," je poudaril Skuk, ki se nad poletno sezono ne pritožuje. Tudi ob našem obisku je bilo spodnje parkirišče polno kolesarjev in pohodnikov.

Gradbišče ob zgornji postaji gondole na 1700 metrih nad morjem Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc

In kaj medtem počne ekipa Geoparka? "Trenutno pripravljamo zimski program - tudi ture s krpljami, intenzivno delamo na novem sistemu pohodništva v celotnem Geoparku, ki se bo verjetno imenoval Karavanke trail. Letos smo glede na epidemijo zadovoljni, prihajajo domačini, ki se zavedajo potenciala narave, med tujci pa je veliko Nemcev. Vsak dan imamo najmanj eno turo s po 20 osebami," je poročal Hartmann.

Zadovoljstvo ob dogajanju na gori pa je izrazil tudi Hermann Srienz, župan občine Bistrica pri Pliberku, kjer leži smučišče, pa tudi oživljeno Breško jezero. "Veseli smo, da imamo Skuka in da je od dežele prevzel Peco, da investira in da gleda, da ima tudi občina kaj od tega. V naši občini je tudi tovarna Mahle in od vsake zaposlitve imamo tudi mi nekaj. Upam, da nam bo pandemija pustila, da se bomo pozimi vozili na Peci. Na Breškem jezeru je bil glamping poleti poln."

Načrt panoramske restavracije in centra Geopark Karavanke Foto: Tomaž RANC
Tomaž Ranc

Epidemiji pa so se prilagodili tudi v Podzemlju Pece, ki so ga spet odprli v maju: "V okviru projekta NatureGame smo dopolnili ponudbo, dodali nove vsebine za temo geologije in dediščine celotnega območja, dopolnjujemo jih tudi z vsebinami, ki bodo območje povezovale skozi igro Geoparka in Perkmandlčevo zakladnico za najmlajše," je dejala direktorica Suzana Fajmut Štrucl.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta