Koroška v teh kriznih časih tudi oziroma predvsem zaradi turističnih bonov postaja zelo zaželena destinacija. "Očitno je covid-19 na neki način lahko naša priložnost. Smo pa v zadnjih letih še posebno aktivni, povezovalni. V koronačasu moramo biti še toliko bolj ažurni, veliko pozornosti posvečamo 'outdoor' dejavnostim, kot sta pohodništvo in kolesarjenje. Koroška je glede tega resnično močna," je v spletnem pogovoru Kako so ponudniki nastanitev Koroške pripravljeni na goste? dejala strokovna sodelavka na RRA Koroška Anja Vajde.
Zadovoljni z boni
"Z julijem in avgustom smo zelo zadovoljni. Povpraševanje je veliko, vseh gostov niti ne moremo sprejeti, saj so naše kapacitete praktično povsem polne. Prej smo tri mesece mirovali, zdaj pa takšen bum," pravi Irma Hartman Javornik z ekološke turistične Kmetije Lešnik nad Slovenj Gradcem, ki je glede na število unovčenih bonov najbolj priljubljena na Koroškem. Največjo razliko med prejšnjimi in letošnjo sezono vidi v tem, da so letos gostje pretežno iz Slovenije, v preteklih letih pa je bilo veliko tujcev. Največ jih prihaja z Obale in iz zahodne Slovenije, na Koroškem pa si največkrat privoščijo od tri do šest prenočitev. Nekateri izkoristijo tudi celoten bon, ki jim omogoča kar osem prenočitev z zajtrkom. "Nad Koroško so navdušeni. Pravijo, da je lepa in da jim je žal, da je niso spoznali že prej. Radi se odpravijo na Kope, priljubljeno je Podzemlje Pece, v zadnjem času veliko gobarijo. No, nekateri ostanejo kar na kmetiji, kjer se vedno kaj dogaja in je vedno kaj za postoriti. Večkrat za goste pripravimo tudi kakšne delavnice," razloži Hartman Javornikova, ki je do 9. avgusta unovčila že 212 bonov. "Zaradi povečanega povpraševanja smo se morali kar dobro organizirati. Pri opravilih pomaga cela družina, tudi otroci," še pove. Na kmetiji je precej poln tudi september, nekaj postelj - skupaj jih premorejo 29 - je rezerviranih že za silvestrovo.
Gost mora natanko vedeti
Pogovor, v katerem sta sodelovali še svetovalka za ponudnike turističnih nastanitev iz organizacije Sobodajalci Slovenije Klara Korenč in Ana Kugovnik, ki sodeluje s ponudniki turističnih storitev na Koroškem, je vodila predavateljica na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Maribor Mirjana Ivanuša Bezjak. Ta je med drugim predstavila nekaj primerov dobre prakse turističnih ponudnikov. Bolj privlačne so ponudbe, v katerih je jasno napisano, kaj bo gost za turistični bon dobil. "Dobro je, če paket poleg prenočitev z zajtrkom vsebuje tudi kakšne dodatke. Atraktivna so denimo brezplačna kolesa, kakšni paketi dobrodošlice, popusti za dodatne storitve in podobno. Pomembni so tudi ključniki pri objavah na družbenih omrežjih, denimo #boni2020 in podobni," pravi Ivanuša Bezjakova. Kot obvezno je navedla, da ponudniki svoje ponudbe objavijo ne le na svojih kanalih, ampak tudi v različnih skupinah na družbenih omrežjih.
Splav in kulinarika
Zelo uspešna je tudi strategija povezovanja več turističnih produktov v enega. Eden takih primerov je produkt Koroške hiše Pri lipi in Koroških splavarjev, poudarja Kugovnikova. "Skupaj so oblikovali romantični kulinarični spust z butičnim splavom hlodovcem po Dravi ob sončnem zahodu. Koroški splavarji poskrbijo za spust, Koroška hiša Pri lipi pa za Mizico pogrni se, ki ponuja koroško kulinariko po starih tradicionalnih receptih."
Produkt se je med turisti odlično prijel, zaradi njega se povečuje tudi zanimanje za prenočitve v Dravski dolini, pri čemer letos - v nasprotju s prejšnjimi leti - prevladujejo slovenski gostje. Prav tako opaža, da je to poletje na Koroškem ogromno Primorcev, Korošci pa da navdušijo predvsem z gostoljubjem.
Pomen skrbi za varnost
Svetovalka za ponudnike turističnih nastanitev Korenčeva pa je v spletnem pogovoru govorila o pomembnosti priporočil za pripravo nastanitvenih obratov, pri čemer je zelo pomembno zračenje in razkuževanje prostorov, med odjavo enih in prijavo drugih gostov pa da naj preteče vsaj pet ur.
Bolj kot to, kaj so videli, jedli, počeli ..., si gostje zapomnijo, kako so se na dopustu počutili