Pred ljubljansko okrožno sodnico Mojco Kocjančič je bil danes opravljen preobravnavni narok v tako imenovani zadevi Stožice, kjer so obtoženi ljubljanski župan Zoran Janković, nekdanji obrambni minister Roman Jakič, ki je bil v času domnevnih kaznivih dejanj direktor Zavoda Tivoli, Uroš Ogrin in Zlatko Sraka iz podjetja Gradis-Energoplan (Grep), ki je gradilo Stožice, nekdanji direktor Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samo Lozej, ki zadnja leta vodi družbo Energetika Ljubljana - Termoelektrarna Toplarna Ljubljana, nekdanji vodja občinskega oddelka za šport Marko Kolenc, direktor projekta gradnje Športnega parka Stožice Andrej Lavrič, Borut Skubic, nekdanji gradbeni nadzornik pri družbi DCC svetovanje in inženiring, in Milan Črepinšek iz družbe MCM inženiring, ki je izvajala gradbeni nadzor. Za Kolenca in Lavriča, ki ju ni bilo na sodišče, bo sodišče narok opravilo 13. marca, preostali pa so očitano jim krivdo zanikali. Specializirano državno tožilstvo jih kazensko preganja zaradi oškodovanja evropskih sredstev in preslepitve bank pri pridobivanju posojil za gradnjo športno-trgovskega centra Stožice. Današnji narok je potekal v znamenju izločanja dokazov, pridobljenih na podlagi odredbe za hišne preiskave, ki so bile izvedene septembra 2012. "Odredba je plagiat in nezakonita," preiskovalnemu sodniku, ki jo je izdal, očita Jankovićev odvetnik Janez Koščak.
Cela serija očitkov
Tožilki specializiranega državnega tožilstva Branka Žgajnar in Bojana Podgorelec, ki zastopata obtožbo, domnevno vpletenim v afero Stožice očitata več kaznivih dejanj: zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, goljufijo na škodo sredstev Evropske unije, preslepitev pri pridobitvi posojila ali ugodnosti in ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Obtoženi naj bi bili v zvezi z gradnjo kompleksa Stožice leta 2010 podpisali domnevno sporno pogodbo v višini 1,8 milijona evrov za menda fiktiven najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je pri NLB lahko najel več kot 50 milijonov evrov kredita. Občina pa je s tem prišla do 9,4-milijonskega sofinanciranja iz slovenskega proračuna in evropskih sredstev.
Septembra 2012 so sledile hišne preiskave pri družini Janković, leto kasneje so opravili hišne preiskave tudi pri Ogrinu, Sraki, Lozeju in Jakiču. Nato je okrožno sodišče v Ljubljani 20. aprila 2015 odredilo sodno preiskavo zoper župana Jankovića zaradi suma, da je naklepno pomagal Ogrinu in Sraki pri kaznivem dejanju preslepitve in pri pridobitvi posojila družbe Grep pri NLB in Factor banki ter da je kot župan Ljubljane ministrstvu za šolstvo in šport predložil zahtevek za izplačilo sofinanciranja upravičenih stroškov stadiona Stožice, zahtevku pa priložil ponarejeno situacijo družbe Grep.
Očitek preiskovalnemu sodniku
Jankovićev odvetnik Janez Koščak je predlagal izločitev vseh dokazov, ki so bili po njegovem mnenju nezakonito pridobljeni v hišnih preiskavah. Odvetnik je prepričan, da je bila odredba za hišne preiskave zoper osem obtoženih nezakonita, saj ni bila dovolj obrazložena. Tedanji preiskovalni sodnik Andrej Baraga odredb o hišnih preiskavah zoper tedaj osumljene ni utemeljil, pač pa samo povzel navajanje tožilstva, čeprav hišne preiskave pomenijo enega največjih posegov v osebnostne pravice osumljenih, je pripomnil Koščak. "V samo enem dnevu, ko je od tožilstva prejel predlog za hišne preiskave pri osmih osumljenih, kar je s prilogami znašalo 625 strani, je napisal osem odredb za hišne preiskave, vsaka je bila na 40 straneh, brez ustrezne obrazložitve. Iz odredb se vidi, da je sodnik razpolagal z elektronsko verzijo tožilskega predloga za hišne preiskave, saj gre za popolnoma enako vsebino obeh dokumentov, tožilskih in sodniških. Odredbe so plagiat tožilske zahteve za preiskavo, predvsem pa nezakonite, ker niso bile ustrezno obrazložene. Zato predlagamo, da gredo iz sodnega spisa vsi dokazi, pridobljeni na podlagi teh odredb," je v sodni dvorani vztrajal Koščak. Z njim so se strinjali tudi preostali odvetniki in vsi obtoženi.
Obtoženi Janković pa je na naroku dejal, da nikoli ni govoril proti nobeni instituciji, ne sodišču, ne tožilstvu in ne Komisiji za preprečevanje korupcije. Prepričan je, da so ga nekateri posamezniki "vzeli na piko" in da zato napadajo tudi njegovo družino ter da gre pri več kazenskih postopkih, ki potekajo v zvezi s Stožicami, za osebni napad proti njemu in sodelavcem.
Kdaj se bo začelo sojenje, še ni znano.