Brutalni ropar se je pritožil na sodbo

Gordana Possnig Gordana Possnig
01.03.2020 18:12

O usodi Anžeta Jelena, ki je bil novembra lani na celjskem okrožnem sodišču zaradi vpletenosti v celo serijo ropov obsojen na 17 let in pol zapora, bodo v treh mesecih odločili višji sodniki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Anže Jelen na pravnomočno sodbo zaradi ponovitvene nevarnosti čaka v celjskem priporu.
Gordana Possnig

Dve leti je minilo, odkar so celjski kriminalisti aretirali člane hudodelske združbe, ki je z brutalnimi ropi konec leta 2017 oziroma v začetku leta 2018 ustrahovala premožnejše družine na širšem celjskem območju. V začetku tedna pa so na celjskem višjem sodišču prejeli pritožbo zoper sodbo edinega od vpletenih, ki ga še ni doletela pravnomočna odločitev. Višji sodniki bodo o njej odločili predvidoma v roku treh mesecev.

Dve družini terjata odškodnino

Gre za pritožbo 30-letnega Velenjčana Anžeta Jelena, ki je bil 11. novembra lani na celjskem okrožnem sodišču obsojen na 17 let in pol zapora. Očitki iz obtožnice ga bremenijo, da je bil glavni organizator združbe. Enako je po izjemno obsežnem dokaznem postopku in zaslišanju cele falange prič presodilo tudi prvostopenjsko sodišče, ki je Jelenu do pravnomočne odločitve zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšalo pripor. Jelenu je sodišče hkrati naložilo, da mora skupaj s preostalimi že pravnomočno obsojenimi zaradi ropov plačati tudi več tisoč evrov visoke odškodninske zahtevke, ki sta jih vložili dve družini od sicer štirih oropanih.
Jelenov zagovornik Rok Trgovc je v pritožbi izpostavil, da je na večmesečnem sojenju pogosto prihajalo do bistvenih kršitev kazenskega postopka. Odvetnik zatrjuje, da vloga in krivda njegova klienta nista takšni, kot je zapisano v obtožnici, poleg tega po njegovem dejansko stanje na sojenju ni bilo pravilno razjasnjeno. Poudaril je še, da je bila na prvi stopnji izrečena kazen nesorazmerna v primerjavi z drugimi soobtoženimi člani hudodelske združbe. Višjemu sodišču je odvetnik predlagal, naj sodbo okrožnega sodišča razveljavi in primer vrne v ponovno sojenje.

Soobtoženi nastopili kot priče

Pet soobtoženih - brata Leon in Denis Mihalić, Aleksander Levec, Simeun Filipović in Tim Lampret - je že pravnomočno obsojenih in vsi že prestajajo kazni. Z izjemo Filipovića so vsi s tožilstvom podpisali sporazum o priznanju krivde, Filipović pa sprva ne, a je krivdo nato le priznal že na predobravnavnem naroku in poskrbel za skrajšanje postopka. Denis Mihalić bo v zaporu na Dobu 14 let in devet mesecev, njegov brat Leon štiri leta in devet mesecev, Aleksander Levec devet let in deset mesecev, Simeun Filipović dve leti in dva meseca, Tim Lampret pa dve leti in tri mesece. V času ropov mladoletni K. D. so sodili posebej.
Vseh šest je sodišče na sojenju Jelenu zaslišalo kot priče. Ko so bili v vlogi osumljenih, so Jelena v preiskavi vsi krepko obremenili, ko so proti njemu nastopili kot priče, pa so si nekateri premislili in ga poskušali razbremeniti. Vendar jim sodišče ni verjelo, upoštevalo je izjave, ki so jih dali v preiskavi. Njegovo krivdo in vlogo v združbi so potrdili tudi posneti telefonski pogovori med vpletenimi, v njih se je jasno slišalo, da je Jelen glavni in da je preostalim priskrbel informacije o oropanih družinah; imenovali so ga Informator. Njegovo krivdo dokazujeta še najdeni DNK na rokavicah, ki so jih našli po ropu pri zadnji oropani družini, in podatek, da je pištolo, ki so jo uporabljali pri ropih, pred tem ukradel prav obdolženec sam, je odločilo sodišče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta