Delovna nesreča: Enajst let po tragediji še ni odgovornih zanjo

Gordana Possnig Gordana Possnig
13.08.2020 15:40

Sojenje za tragično delovno nesrečo na celjski tržnici, v kateri sta 30. julija 2009 umrla bosanska delavca, se bo zaradi več kot trimesečne prekinitve moralo formalno začeti znova.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Takšno je bilo prizorišče tragične delovne nesreče na celjski tržnici 30. julija 2009.
Gordana Possnig

Enajst let je minilo 30. julija od tragične delovne nesreče, ko sta se pri gradnji nove celjske tržnice v Linhartovi ulici v središču Celja smrtno ponesrečila delavca iz Bosne in Hercegovine, stara 31 in 35 let. Čeprav je od nesreče minilo že več kot desetletje, sodni epilog zoper odgovorne za tragedijo še vedno ni znan. Na celjskem sodišču se je aprila lani sicer začelo sojenje zoper šest ljudi, ki naj bi bili odgovorni za to nesrečo, a se proces še ni končal. Zadnji narok v tej zadevi je potekal januarja letos, ko so zaslišali sodnega izvedenca za gradbeno stroko Slavka Bunderlo, ki pa mora svoje mnenje dopolniti. Vmes je izbruhnila epidemija covida-19, obravnava je bila tako prekinjena za več kot tri mesece in se bo torej morala začeti znova. Kdaj se bo to zgodilo, še ni znano.

Vertikalni steber padel na delavca

Obtoženih šest Ernest Pušnik, Nataša Rovan Gračner, Franc Šprajc, Cvitko Feraro, Drago Knez in Dušan Bratušek očitkov tožilstva ne priznava. Obtožnica jih bremeni kršenja predpisov med montažo konstrukcije nosilnih stebrov (ti so se podrli) in neupoštevanje predpisov s področja varstva pri delu. Delavci so namreč tega dne opravljali dela v času, ko se je izvajala montaža konstrukcije, to pa je po mnenju tožilstva v nasprotju s predpisi. Dela pri gradnji nove celjske tržnice je tedaj opravljalo podjetje CMC s podizvajalci, konstrukcijska dela so izvajali delavci podjetja Kravanja. Svoje zagovore so opravili vsi obdolženci, zaslišali so tudi že vse delavce, ki so bili tedaj na gradbišču, pričal je prav tako že gradbeni izvedenec. Nato pa se je sojenje ustavilo. ​Spomnimo: policisti in kriminalisti so tedaj na kraju nesreče in z zbiranjem obvestil ugotovili, da se je nesreča zgodila, ker je ob dvigu prečne kovinske konstrukcije, težke tri tone in pol, upravljavec avtodvigala z nosilno verigo zadel v že postavljeno sosedno prečno konstrukcijo, ki ni bila pravilno in ustrezno zavarovana, zato se je začela podirati. Prečna konstrukcija je posledično podrla levi in desni vertikalni steber. V tem času je na tleh opravljalo dela več drugih delavcev, dva med njimi pa je vertikalni steber med padanjem neposredno zadel. En delavec je umrl na kraju nesreče, drugega so z reševalnim vozilom odpeljali v celjsko bolnišnico, a je še isti dan zaradi poškodb umrl.

Ovadili sedem ljudi, obtožili šest

Celjski kriminalisti so deset mesecev po nesreči kazensko ovadili sedem ljudi iz treh podjetij. Zoper njih so podali kazenski ovadbi zaradi ogrožanja varnosti pri delu in zaradi povzročitve splošne nevarnosti. Za obe kaznivi dejanji je zagroženo do osem let zapora. Delavci so namreč opravljali dela na tleh istočasno z montažo konstrukcije, kar je v nasprotju s predpisi. Tožilstvo je kasneje po preiskavi vložilo obtožnico zoper (le) šest ljudi. Kdaj je pričakovati epilog v tej zadevi, se ne ve. Tudi o tem, ali bo sodba obsodilna, ne gre ugibati, se pa lahko zgodi, da bo zaradi oddaljenosti od dogodka kateri od očitkov zastaral pred pravnomočnostjo sodbe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta