Fotografije na internetu: Slike za spomin, ne za javnost

Elizabeta Planinšič
25.07.2021 17:19
Na fotografijah in videoposnetkih na profilih družbenih omrežij številnih staršev se pogosto znajdejo tudi otroci. Toda vseh informacij o otroku ni smotrno objavljati na spletu
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija ali videoposnetek se lahko hitro znajde na napravah spolnih izkoriščevalcev. Foto: PROFIMEDIA
Profimedia

Utrinki s poletnih dopustov se redno delijo po družbenih omrežjih. Če gre za družinske počitnice, so na fotografijah tudi otroci. V poletnih oblačilih, v kopalkah ali celo goli. A objavljanje tovrstnih fotografij ima tudi temno plat. Zato policija opozarja: na spletu nikoli ne objavljajte fotografij, na katerih je otrok v kopalkah, v spodnjem perilu ali brez oblačil. Predvsem je problematično dejstvo, da se lahko ta fotografija ali videoposnetek hitro znajde na napravah spolnih izkoriščevalcev, ki jo lahko nato naprej delijo ali objavijo v svojih pedofilskih mrežah ali forumih. To praktično pomeni, da smo pedofilom sami ponudili otrokove fotografije, s katerimi bodo trgovali (tudi na temnem spletu) ali pa jim bodo fotografije otroka s plaže ponudile spolno zadovoljitev.

V vseh objavah se skrivajo podatki

Sledilci profilov velikega števila staršev lahko spremljajo otrokove prve korake, prve besede, prvo samostojno hranjenje, deležni so utrinkov iz otrokovega odraščanja, uspehov ob športnih tekmah, včasih celo ocen iz šolskih spričeval. Starši so ponosni na uspehe svojih otrok v glasbeni šoli, v športni ekipi ali pri vsakdanjih dosežkih. Vendar pa z objavo fotografije otroka v šoli, na treningu, plesnem nastopu ali ob praznovanju rojstnega dne javnosti razkrijemo ogromno osebnih podatkov o otroku, še opozarja policija. Na ta način namreč zločincem olajšamo zlorabo otrokove identitete, saj smo z objavo fotografije že iz porodnišnice ali ob rojstnodnevni torti povedali, kdaj je otrok rojen, kako mu je ime ter kako je ime staršema. Ko otroka fotografiramo na prvi šolski dan pred osnovno šolo, ki jo obiskuje, ali objavimo videoposnetek z njegovega prvega glasbenega nastopa, s tem povemo, kje se otrok najpogosteje zadržuje, katere dejavnosti obiskuje. Posredno razkrivamo njegove interese in zanimanja.

"S tem ljudem, ki otroke pod pretvezo prijateljstva izkoriščajo za svoje izprijene namene, dajemo izhodišče točke, s pomočjo katerih z otrokom lažje vzpostavijo stik, otrok pa jim zaradi tega lažje in hitreje zaupa. S tem smo morebitnemu pedofilu omogočili in olajšali dostop do otroka," opozarjajo na policiji.

Javna podoba, ki je ni mogoče izbrisati

Opozorila policistov veljajo tudi za objavo fotografij tujih otrok. Za kaj takega je treba imeti dovoljenje njihovih staršev. Mogoče se z objavo fotografije otroka ne strinjajo in jim ne ustreza, da je njihov otrok izpostavljen na spletu. Ko so te vsebine enkrat objavljene, jih je praktično nemogoče trajno izbrisati

"Otrokovi prvi koraki, besede ali nerodni spodrsljaji iz otroštva ne sodijo na splet. Čeprav se nam to na prvi pogled zabavno, so to videoposnetki in fotografije, zaradi katerih bo mogoče otroka kdaj v prihodnosti sram, saj bo to del njegove javne podobe. Ker so te vsebine na spletu trajno dostopne in jih je praktično nemogoče trajno izbrisati ali nadzorovati njihovo deljenje, bodo te datoteke nekoč na voljo otrokovim učiteljem, delodajalcem in partnerjem," se še glasi apel policistov, ki dodajajo, da so tudi otrokovi vrstniki lahko neizprosni. "Ko na internetu opazijo posnetke in fotografije sošolca ali prijatelja, lahko otrok zaradi tega postane žrtev norčevanja, poniževanja ali zmerjanja. Vedno moramo dvakrat premisliti o smiselnosti takih objav in se postaviti v kožo otroka - kako bi se počutil jaz, če bi zdaj, v odrasli dobi, na spletu naletel na videoposnetek ali fotografijo iz mojega otroštva, ob kateri mi je neprijetno ali se celo počutim osramočenega."

Raje kot za objave fotografij otroka na spletu si vzemimo čas za pogovor z otrokom tudi o pasteh, ki jih internet prinaša, predlagajo na Generalni policijski upravi. "Če že odrasli nimamo zadržkov pred objavo različnih fotografij širši skupnosti, tudi od otrok ne moremo pričakovati, da bodo previdni pri objavljanju fotografij in podatkov ter pozorni na vse nevarnosti, ki so jim na spletu izpostavljeni. Odrasli smo lahko otrokom zgled tudi pri varni in premišljeni uporabi družbenih omrežij in svetovnega spleta."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta