Prva mula je na zagrebško letališče prispela 3. oktobra. Gre za 28-letno Brazilko, ki je imela v prebavnem traktu 76 kapsul, v katerih je bilo skupaj skoraj kilogram kokaina. Kapsule je pogoltnila v Braziliji in se nato v Sao Paulu vkrcala na letalo, na zagrebško letališče pa je prispela prek Portugalske. Zagrebški cariniki so bili sumničavi, zato so opravili rentgenski posnetek, ki je razkril veliko količino tujkov v njenem telesu. V zagrebškem kliničnem centru so ji drogo, ki je bila sicer namenjena nadaljnji prodaji, odstranili, policisti pa so jo ovadili.
Drugi primer so hrvaški policisti zabeležili preteklo soboto, torej 16. oktobra. Okoli 21. ure je prav tako mlada brazilska državljanka na zagrebškem letališču pristala z letalom iz Sao Paula, ki je prispelo prek Istanbula. Cariniki so v njeni obleki odkrili pet paketov, v katerih je bilo 1100 gramov kokaina. Policisti so ugotovili, da je bila tudi ta droga namenjena nadaljnji uporabi. Ovadili so jo pristojnemu tožilstvu.
In kako je z odkritimi mulami pri nas? Slovenska policija odgovarja, da policisti analizirajo in profilirajo dejavnike tveganja, ki bi nakazovali, da določena oseba tihotapi drogo, ob tem pa izvajajo aktivnosti za odkritje takih ljudi. Vendar pa primerov pojava tihotapcev, ki v svojem telesu ali telesnih odprtinah prenašajo prepovedano drogo, kar je poznano predvsem v letalskem prometu, še niso obravnavali.
Kdo so mule?
Mula ali kurir je oseba, ki prek meje prenaša prepovedane dobrine. Organizatorji in tihotapci jih izkoriščajo, zato da policija ne bi prijela njih. Prepovedane dobrine tihotapijo bodisi v vozilih, prtljagi ali pa jih pričvrstijo na telo, lahko pa so prepovedane dobrine skrite tudi v samo telo.
Prav slednje se najpogosteje uporablja za tihotapljenje drog, v glavnem kokaina, heroina in MDMA. Najpogosteje taka mula pogoltne drogo, ki je zapakirana bodisi v balon, več plasti kondomov, lahko tudi v rokavice iz lateksa. Gre večinoma za revne ljudi, ki za svojo uslugo od preprodajalcev drog prejmejo plačilo. Znani so tudi primeri, da so tihotapci mule v delo prisilili z grožnjami njihovim družinam.
Detekcija tujkov v telesu je izjemno težka, najbolj zanesljiv način za odkrivanje pa je rentgenski posnetek. Dogaja se tudi, da se paket v telesu poškoduje, kar pomeni, da se vsebnost raztrese v prebavnem traktu, to pa lahko povzroči tudi hude zdravstvene zaplete ali pa celo smrt.
"Odsotnost najdbe oziroma pojava mul je verjetno predvsem v tem, da slovenska letališča nimajo direktne letalske povezave z državami v Južni Ameriki oziroma v Afriki," nam je odgovoril predstavnik generalne policijske uprave za področje kriminalitete Drago Menegalija. Poudaril pa je, da je največ zasegov, predvsem heroina, še vedno povezanih s prtljago, ko potniki na domiselne načine skušajo pretihotapiti prepovedano drogo.
Nazadnje je pri nas odmeval rekorden zaseg v Luki Koper, kjer so oktobra 2019 odkrili pošiljko kar 730 kilogramov heroina. Prejemnik pošiljke je bilo podjetje iz Madžarske, prispela pa je iz Irana. Oktobra 2016 so policisti na mejnem prehodu Obrežje 51-letnemu Srbu zasegli 45 kilogramov heroina, ki ga je tihotapil v predelanem delu zadnje klopi osebnega vozila. Leta 2012 pa so v avtobusu na tem mejnem prehodu odkrili tri kilograme konoplje pri 27-letnemu Albancu.