Osem slovenskih državljanov, ki naj bi se bili od leta 2017 ukvarjali z razpečevanjem posnetkov, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok, se je ujelo v policijske lovke. Slovenska policija je namreč v ponedeljek opravila sedem hišnih preiskav, pri katerih so zasegli 79 elektronskih naprav in drugih nosilcev elektronskih podatkov. Osumljenim so policisti zasegli več slikovnih in video datotek, na katerih so prikazani malčki, stari do dve leti, ki jih spolno zlorabljajo odrasle osebe. Med otroškimi žrtvami ni slovenskih otrok, je pokazala policijska preiskava. Prav tako policija ni ugotovila, da bi slovenski osumljenci zaseženo gradivo izdelali sami oziroma da bi fizično spolno zlorabljali otroke. Kriminalisti so v preiskavi identificirali osem osumljencev z območja policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Koper in Kranj. Preiskavo in identifikacijo slovenskih državljanov, osumljenih več kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja gradiva, ki prikazuje spolno zlorabo mladoletnih oseb, so vodili ljubljanski policisti, ki so sodelovali s tujimi varnostnimi organi in korporacijami, ki imajo v lasti družbena omrežja. Predkazenski postopek pa je usmerjalo ljubljansko okrožno tožilstvo.
Osumljenci uporabljali lažne identitete
Kot sta na tiskovni konferenci pojasnila kriminalist ljubljanske policijske uprave Primož Podbelšek in Robert Tekavec iz Generalne policijske uprave, so preiskovalci ljubljanske policijske uprave lani septembra od tujih varnostnih organov prejeli podatke, da je več slovenskih državljanov od leta 2017 dalje prek internetnega omrežja pridobivalo gradivo, ki prikazuje spolno zlorabljene otroke. Kriminalisti so nato med preiskavo od domačih in tujih korporacij pridobili podatke, na podlagi katerih je bilo mogoče identificirati slovenske osumljence. "Osumljenci so za prikrivanje svojih dejanj in identitete uporabljali profile in elektronske naslove z lažnimi oziroma izmišljenimi osebnimi podatki, do interneta pa so dostopali z različnih lokacij, pri čemer so uporabljali tudi javne in nezaščitene internetne dostope," je povedal Podbelšek. Kriminalistična preiskava še ni končana, saj bodo kriminalisti še zavarovali in preiskali vse zasežene naprave in podatke.
"Statistični podatki zadnjih let kažejo zaskrbljujoč trend porasta tovrstnih kaznivih dejanj. Žal se je razvil tudi svetovni trg posnetkov spolne zlorabe otrok. Leta 2020 je slovenska policija obravnavala 150 kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja gradiva, ki prikazuje spolno zlorabo otrok, prejšnje leto 134. Večje je povpraševanje po teh gradivih, večja je ponudba in več je spolno zlorabljenih otrok. Osumljenci si preko interneta izmenjujejo gradivo, ki prikazuje spolno zlorabo otrok, se spodbujajo k izdelavi novih posnetkov ter si izmenjujejo nasvete in trike za pridobivanje žrtev in prikrivanje svojih dejanj. Na žalost to večkrat pomeni, da storilci za izdelavo takega gradiva spolno zlorabljajo tudi lastne otroke," je povedal Tekavec.
Internet je pripomoček za storilce
Policija opozarja še na druge oblike spolnih zlorab preko interneta. Spolni prestopniki na otroke prežijo v raznih spletnih klepetalnicah, na družbenih omrežjih, forumih in pri računalniških igricah. Internet je za storilce spolnih zlorab postal pripomoček, ki jim omogoča lahek dostop do otroka, anonimnost, hitro izmenjavo informacij ter je hkrati tudi iskalnik in hramba za gradivo, ki prikazuje spolno zlorabo otrok. Zato policija apelira na starše in učitelje, naj se z otroki pogovarjajo o varnosti na spletu, o primernih in neprimernih pogovorih na družbenih omrežjih ter o primernosti objave in deljenja različnih (tudi intimnih) fotografij. Po mnenju policije namreč večino časa otroci na internetu preživijo brez nadzora.
V času epidemije se je povečalo število zlorab
Policija še opozarja, da se je zaradi ustavitve javnega življenja zaradi epidemije covida-19, ko je celotna populacija večinoma doma, povečalo tudi število novih zlorab otrok. "Zavedati se je treba, da je v primeru, ko se zloraba otroka tudi posname in razširja preko spleta, škoda še večja, saj morajo žrtve živeti v zavedanju, da se bodo fotografije in posnetki najhujših trenutkov njihovega življenja nekontrolirano širili po spletu in jih lahko vidijo vsi, tudi njihovi prijatelji ali sorodniki. Preiskava tovrstnih kaznivih dejanj je zahtevna, saj se storilci vse bolj premišljeno poslužujejo tehnologije in možnosti, ki jih ta ponuja, vključno s šifriranjem podatkov in anonimnostjo. Policija si zato pri iskanju novih načinov preiskovanja prizadeva za večje sodelovanje z domačimi in tujimi varnostnimi organi za identifikacijo žrtev in storilcev ter za omejevanje dostopa do tovrstnega gradiva na internetu. Na tak način pomagamo zaščititi zlorabljene otroke in preostale otroke, ki bi lahko na spletu naključno naleteli na sporno gradivo," je še dodal Tekavec.