S pravnomočno oprostilno oziroma zavrnilno sodbo se je za Franca Mikoliča, Janeza Lipnika, Davida Adamiča in Boštjana Bezjaka končala skoraj pet let in pol dolga sodna saga, saj jim je specializirano državno tožilstvo (SDT) očitalo, da so iz malomarnosti prodajali in dajali v promet zdravila in druga sredstva za zdravljenje, ki so škodljiva zdravju. Šlo je za nekaj škatlic in gelov kamagre, različice viagre, ki se uporablja kot spolni stimulans. Senat Višjega sodišča v Mariboru je namreč nedavno za Mikoliča, Lipnika in Adamiča v celoti potrdil sodbo ptujske okrajne sodnice Marije Krajnc, ki je obtožene januarja letos oprostila. Višji sodniki pa so za Bezjaka, prav tako oproščenega na prvi stopnji, izdali zavrnilno sodbo. Februarja letos so namreč zastarala kazniva dejanja, ki so se mu očitala, kazenski pregon zoper osumljenega pa ni več mogoč, če je od dejanja, ki naj bi ga bil storil, minilo šest let, ta rok je potekel aprila letos. Ker Bezjaku torej do aprila ni bila izrečena pravnomočna sodba, je višje sodišče sklenilo, da kazenski pregon zoper njega ni več dovoljen, in je zato izdalo zavrnilno sodbo.
Policist si je v priporu vzel življenje
Obtoženi so torej pravnomočno oproščeni, ves čas sojenja pa so tudi trdili, da niso vedeli, da naj bi bila kamagra škodljiva zdravju, kar je na koncu pravnomočno ugotovilo tudi sodišče. Oprostilna sodba je morda le obliž na rano, saj so posledice prijetja osumljenih v povezavi s kamagro zelo hude. Pred petimi leti in pol je tožilka s posebnega oddelka za pregon uradnih oseb s pooblastili Andreja Žvanut začela pregon zoper policista Policijske postaje Rogatec Franca Mikoliča in njegovega kolega. Oba sta pristala v priporu in Mikoličev kolega je nekaj dni po aretaciji zaradi hude stiske tako obupal, da je storil samomor. Mikolič je bil v priporu dva meseca, potem pa ga je na svobodo spustil senat mariborskega višjega sodišča, čeprav je tožilka Žvanutova vztrajala, da se mu podaljša pripor. Do zdaj sta bila edina policista, ki so ju v Sloveniji kazensko preganjali zaradi domnevnega trgovanja s kamagro. Mikolič je po uvedbi kazenskega postopka tudi izgubil službo na policiji, zaposlil se je drugje, januarja pred izrekom sodbe na ptujskem sodišču pa je povedal, da službo izgubil še tam. Tako kot on je brez službe ostal tudi Bezjak.
Obnova postopka na delovnem in socialnem sodišču in tožba proti državi
Franc Mikolič je zaradi zadeve s kamagro izgubil službo na policiji. Skupaj z odvetnikom Matjažem Šalovenom, ki ga je zastopal tudi v kazenskem postopku, je zaradi izgube službe iskal pravico tudi na Delovnem in socialnem sodišču v Celju in tožbo proti nekdanjemu delodajalcu, notranjemu ministrstvu oziroma policiji, pravnomočno izgubil. Odvetnik Šaloven nam je povedal, da bosta z Mikoličem, ker je bil pravnomočno oproščen, vložila predlog za obnovo postopka na delovnem in socialnem sodišču, da se razveljavi njegova odpoved in se vrne v službo na policijo ter da se mu povrnejo vse plače in drugo za nazaj. "Vložena pa bo tudi odškodninska tožba proti državi za čas, ki ga je moj klient neupravičeno preživel v priporu, " še doda Šaloven.
S prodajo niso nič zaslužili
Tožilstvo je obtoženim očitalo, da so trgovali s kamagro, ki v Sloveniji ni registrirana kot zdravilo, saj vsebuje sildenafil, namenjen zdravljenju motnje erekcije. Sildenafil je snov, ki se predpisuje le na zdravniški recept in se uporablja samo pod nadzorom zdravnika. Če zdravniškega nadzora ni, lahko pri uživalcih nastanejo nezaželeni učinki oziroma hude zdravstvene okvare. Po trditvah tožilstva sta Lipnik in Bezjak sporno kamagro v škatlici ali kot gel prodajala Mikoliču. On pa naj bi bil kamagro prodal naprej svojim prijateljem in znancem, tudi Adamiču. Škatlica kamagre je stala deset evrov, vrečica gela pa od deset do dvanajst evrov, toliko je kamagra stala tudi, če jo je kupec sam naročil po internetu. Obtoženi so na sodišču priznali, da so imeli opravka s kamagro in so jo kot stimulans, ne pa zaradi motenj z erekcijo tudi sami uživali, saj niso nikjer zasledili, da je zdravju škodljiva in v Sloveniji prepovedana. Prav tako ni bilo mogoče ničesar o nevarnosti in škodljivosti kamagre prebrati na svetovnem spletu.
Kamagra le izjemoma lahko škoduje zdravju
Višji sodniki so v celoti sledili ugotovitvam sodnice Krajnčeve na prvostopenjskem sodišču, zato so oprostilno sodbo za trojico obtoženih potrdili. V izreku sodbe je Krajnčeva dejala, da je res, da je v kamagri snov sildenafil, ki je tudi v nekaterih drugih zdravilih za zdravljenje motenj erekcije. Vendar za zaseženo kamagro ni bila opravljena laboratorijska analiza. Poleg tega je izvedenec Joško Osrednikar natančno pojasnil, da je lahko snov sildenafil zdravju škodljiva le, če jo kdo uživa dalj časa in ima tudi druge zdravstvene težave, na primer s srcem, ledvicami. Za obstoj očitanega kaznivega dejanja pa bi moralo sodišče z gotovostjo ugotoviti, da je bila kamagra zdravju nevarna. Poleg tega zaslišane priče, ki so kupile kamagro od obtoženih, pa še to so bili prijatelji, sorodniki ali sodelavci obtoženih, in tudi obtoženi niso imeli nobenih zdravstvenih težav, potem ko so zaužili kamagro. Sodnica je tudi ugotovila, da obtoženim ni mogoče očitati, da so iz malomarnosti prodajali in dajali v promet zdravila in druga sredstva za zdravljenje, ki so škodljiva zdravju. Povedali so, da niso vedeli, da naj bi bila kamagra zdravju škodljiva, zato se niso mogli zavedati protipravnosti svojega ravnanja, ko so prodali kamagro drugim, da bi torej s tem lahko kdo utrpel hude posledice. Na izrek oprostilne sodbe se je na višje sodišče pritožila tožilka Lucija Helbl s posebnega oddelka za pregon uradnih oseb s pooblastili na SDT, saj je za obtožene na ptujskem sodišču terjala pogojno kazen. Vendar s pritožbo ni uspela.