Po aretaciji v Džakarti so ga v Mariboru oprostili

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
26.11.2019 00:45

Tresla se je gora, rodila se je miš - to je prikladen opis za kalvarijo Slovenca, ki je zavrnil plačilo za okna, zato pristal na Interpolovi tiralici in celo v indonezijskem priporu, včeraj pa ga je sodišče v Mariboru oprostilo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dejana Skrta čaka še en postopek v Ljubljani. Zanimivo je, da mu je sodišče vabilo zanj poslalo v Indonezijo, v službo njegove soproge.
Igor Napast

Kalvarijo 54-letnega Kanalca Dejana Skrta, o katerem smo prejšnji teden poročali, da so ga januarja letos aretirali v Džakarti, ker je nad njim visela obtožnica zaradi poslovne goljufije v višini 6480 evrov, je mariborska sodnica Vanja Verdel Kokol včeraj sklenila z oprostilno sodbo in zanj odpravila tudi ukrep obveznega javljanja na policiji. Presodila je namreč, da tožilstvo Skrtu ni dokazalo, da bi bil leta 2010, ko je kot samostojni podjetnik pri podjetju AJM naročil stavbno pohištvo, posloval s figo v žepu. Tožilka Tamara Karba je menila nasprotno. Prepričana, da mu je dokazala goljufiv namen, češ da je že ob naročilu plastičnih oken in vrat vedel, da ne bo plačal treh računov, je za 54-letnika terjala pogojno kazen devet mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Ali se bo zoper oprostilno sodbo pritožila, bo še razmislila. Če se bo, mora tožilstvo sodišču to napovedati v osmih dneh.

Interpol ga je iskal od januarja 2016

Zgodba o očitani poslovni goljufiji medijsko ne bi bila zanimiva, če se v njo ne bi vmešal Interpol in če Skrt zaradi tega ne bi za več kot 20 dni obsedel v celici indonezijskega zapora, kar bo Sloveniji težko odpustil. "Vesel sem, da me je sodišče danes (včeraj, op. p.) oprostilo, a domovini tega, kaj vse sem moral prestati zaradi neupravičenega očitka tožilstva, ne bom pozabil," je Kanalec včeraj požiral solze med zapuščanjem sodišča. Večeru ni skrival, da se je na Novo Zelandijo odselil, ko je že vedel, da je proti njemu uvedena sodna preiskava. "Junija 2014 je mariborsko sodišče zame odredilo prisilno privedbo na zaslišanje pred preiskovalnim sodnikom," se spominja Skrt, a odločno zanika, da je še isto leto v tujino odpotoval zato, da bi se tam potuhnil pred roko pravice. "Za Novo Zelandijo sem se odločil, ker mi naša država ni več vračala davka, banke mi niso plačevale ... Preden sem se odselil, sem pridobil potrdilo o nekaznovanosti," poudarja Kanalec.
Ker okrožnemu sodišču v Mariboru ni sporočil spremembe naslova, kar je bil kot obdolženi dolžan storiti, je sodišče januarja 2016 zoper njega razpisalo mednarodno iskanje. Da je na rdeči tiralici Interpola, je izvedel med urejanjem stalnega rezidentstva na Novi Zelandiji, ko so mu na imigracijskem oddelku rekli, da mora v šestih mesecih zapustiti državo. Danes Skrt ne najde pravega odgovora na vprašanje, zakaj že takrat ni stopil v stik s slovensko policijo oziroma pravosodnimi organi, kakor da se tedaj pač ni zavedal, kakšne so lahko posledice. Namesto vrnitve v domovino je odšel za svojo ženo v Indonezijo. Dve leti in pol je tam živel običajno življenje. Čeprav je v tem času večkrat letel na Bali in po njegovih besedah tudi drugam, je "rdeča luč" zaradi Interpolove tiralice na letališču v Indoneziji zanj zasvetila šele 10. januarja letos, na letališču v Džakarti, ko se je s soprogo vračal iz Kuala Lumpurja.

"Odpisali so me na celi črti"

Indonezijci so o prijetju Skrta Slovenijo obvestili še isti dan in naše pravosodne organe pozvali, da v 15 dneh posredujejo dokumentacijo, potrebno za njegovo izročitev. Ker dokumentacija v Indonezijo ni prispela v roku, so Skrta izpustili na prostost. "Po prihodu iz zapora so se začele kolobocije," pripoveduje Skrt, jezen tudi na naše veleposlaništvo v Camberri. "Odpisali so me na celi črti. Niso me prišli obiskat v zapor," se spominja Kanalec, ki si je prizadeval, da bi se s pomočjo našega zunanjega ministrstva vrnil v domovino, a se je zapletalo na vsakem koraku. Čeprav je vedel, da kazenski pregon zoper njega zastara avgusta prihodnje leto in bi s tem zastarala tudi mednarodna tiralica, se je odločil, da hoče priti domov. Z začasnim potnim listom je v Slovenijo prispel septembra letos. "Nihče mi ne more očitati, da sem se skrival. Želel sem, da se to razčisti, zato sem prišel prostovoljno, na lastne stroške," poudarja 54-letnik, ki je, sodeč po včerajšnji sodbi, zdaj nepravnomočno dokazal, da je bil kazenski pregon zoper njega neutemeljen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta