Kot blisk je med starši na Taboru završalo obvestilo Osnovne šole Tabor I, da se v okolici šole zadržuje moški srednjih let (s kolesom in brez njega) ter nagovarja mlajše otroke in jim grozi. Da naj se z otroki pogovorijo in takoj podajo prijavo na policijsko postajo, če imajo otroci podobne izkušnje, je starše v obvestilu pozvala ravnateljica Martina Rajšp.
Včeraj zjutraj jo je namreč najprej obvestil starš dveh otrok, da je njegova otroka nekdo nagovarjal, ko sta odšla iz šole, ju vabil v avto in ponujal darila. Kot je povedala ravnateljica za Večer, je govorila z rajonskim policistom in prejela odgovor, da ne morejo urgirati, dokler ni uradne prijave in vsaj približnega opisa tega domnevnega nadlegovalca. Zato je spisala obvestilo staršem, in še preden ga je odposlala, je okoli poldneva prejela nov klic. "Klical me je starš naše mlajše učenke, ki je šla po kosilu domov, skupaj z drugimi deklicami. Moški jo je nagovoril in ji grozil, da jo bo nabutal, da jo bo ubil, če ne bo šla z njim. Ustrašile so se in razumsko reagirale. Stekle so v bližnjo trgovino Tuš, kjer so trgovkam vse povedale, te pa so poklicale očeta deklice in nas v šolo," opisuje dogajanje zadnjih dveh dni ravnateljica. Starš deklice je tega dne tudi podal prijavo na policijo. Sama pa je razposlala dopis staršem in zaposlenim, naj otroke obvestijo, z napotki, kaj napraviti, in da vedo, kaj se sploh dogaja. Kot doda ravnateljica, jo je včeraj zjutraj ponovno obvestila neka deklica, da je tega moškega med stanovanjskimi bloki zjutraj ponovno videla. Tudi o tem je ravnateljica nato obvestila policijo.
Policisti z moškim opravili razgovor
Da so prejeli prijavo domnevnega nadlegovanja ene od učenk v bližini OŠ Tabor I, so potrdili tudi na Policijski upravi Maribor. "Učenka je ravnala pravilno in se zatekla po pomoč v bližnjo prodajalno. Policisti že od prijave naprej vodijo intenzivno preiskavo tega primera, prijeli so tudi že domnevnega osumljenca. Več informacij v interesu preiskave javnosti za zdaj ne moremo posredovati," so odgovorili. Policisti so osumljenca včeraj identificirali in z njim opravili razgovor. Neuradno smo še izvedeli, da vsebina, podana v prijavi, naj ne bi opisovala tako nasilnega vedenja moškega in policisti naj bi ga obravnavali zaradi prekrška, s katerim se moti ali vznemirja javnost. Po naših neuradnih informacijah gre za duševno manj razvito osebo, zato bodo v postopku sodelovale tudi ustrezne institucije. Moški tudi naj ne bi bil poznan policiji po takšnih dogodkih.
Kako se odzvati v morebitnih nevarnih situacijah?
Policija svetuje: "Otrokom je treba pojasniti, kaj naj naredijo, kam naj se zatečejo v nevarni situaciji, kajti vsak stik, komunikacija z neznano osebo še ne pomeni nevarnosti. Otroke je treba učiti, da lahko neznani osebi odgovorijo na vprašanje, vendar naj se v pogovor ne zapletajo in naj ostanejo na varnostni razdalji. Z neznanci naj ne odhajajo, četudi bi bile njihove ponudbe mamljive. Če bi se počutili ogrožene, naj se zatečejo k odraslim osebam, v šolo, trgovine, frizerski salon …, kamorkoli, kjer se bodo počutili varne, in naj povedo, kaj se je zgodilo, ter od tam o tem obvestijo starše." Policisti v okviru preventivnih predavanj po šolah opozarjajo otroke na okoliščine, ki so lahko v takšnih primerih zanje nevarne, in kako naj reagirajo. Tudi starši lahko v pogovoru z otroki pojasnijo, kako se obnašati v stikih z neznanci. "Zelo pomemben je pogovor. Starši razmišljajo, da otrok ne bi obremenjevali v najnežnejšem obdobju njihovega življenja, vendar je ravno ta začetek zelo pomemben," so še zapisali pri Policijski upravi Maribor.
Ne preži le spletno nasilje
Kot še pove ravnateljica Rajšpova, ji otroci povedo marsikaj. Tudi, da naj bi bil ta moški že zadnja dva tedna nagovarjal otroke v tem delu Tabora (na relaciji Tuš-Doživljajsko igrišče-blokovsko naselje za Mercatorjem ob Betnavskem gozdu), da naj bi se bil tudi razkazoval, jih vabil v stanovanje ali v avto v zameno, da jim bo nekaj podaril, spraševal, ali so sami, kako so, kako jim je ime. Hvaležna je, da so zaposlene v trgovini reagirale pravilno, pa tudi, da je bila podana prijava na policijo. "Zdaj smo vsi občutljivi na spletno nasilje, nekako pa smo odrinili na stran takšne potencialne fizične dogodke. Otroci popolnoma varni ne bodo nikoli, a s pogovorom in napotki smo na šoli in starši doma otroke še bolj opolnomočili, da se znajo spoprijeti s takšnimi dogodki, da ignorirajo nagovarjanje nepoznanih oseb ter se zatečejo po pomoč v najbližjo trgovino, šolo ..." sporoča ravnateljica.