Franc Šlihtuber, župan občine Gornji Petrovci, je pred kratkim z olajšanjem zapustil razpravno dvorano št. 23 soboškega sodišča. Oproščen je bil obtožbe, da je hotel podkupiti Cvetko Ficko, županjo občine Grad, ko ji je v pogajanjih o plačilu njegovega dela kot koordinatorja v projektu gradnje vodovoda sistema B domnevno dejal: "Plačaj, pa boš tudi sama nekaj dobila."
Šlihthuber je bil decembra lani za očitano kaznivo dejanje podkupovanja obsojen na pol leta pogojne kazni, a tista obsodilna sodba ni obstala. Višji sodniki iz Maribora so jo razveljavili, ker po njihovem ni bilo dovolj natančno konkretizirano, kje in kdaj naj bi se bilo podkupovanje zgodilo. Temu je na ponovljenem sojenju preteklo sredo pritrdilo tudi tukajšnje okrožno sodišče.
Fickova je na sodišču izpovedovala, da jo je Šlihthuber poleti 2018 v enem od lokalov v Murski Soboti nagovoril, naj mu izplača nagrado, ob tem pa bo sama dobila denar od tega. Šlihthuber jo je po njenih besedah sam poklical z namenom, da se srečata in pogovorita. Pred lokalom in v njem sta sicer spregovorila o več stvareh, se je na sodišču spominjala županja, glede izplačila nagrade pa mu je odvrnila, da mora preveriti dokumentacijo o projektu v prostorih občine.
Gornjepetrovski župan je med sodnim postopkom zatrjeval, da v letu 2018 ni bil v lokalu, ki ga je omenila Fickova, trdil je, da se v lokalih nikoli ni srečal z njo. Poudaril je tudi, da mu nagrada za delo koordinatorja pripada, saj da so se s tem strinjali župani vseh v projektu udeleženih občin. Pogodbo o izplačilu 70 tisoč evrov nagrade je podpisal s predhodnikom Fickove Danielom Kalamarjem. Občina Gornji Petrovci je bila prva nosilka projekta, sledila ji je Občina Grad.
Kmalu spet sodišče
Franc Šlihthuber, župan občine Gornji Petrovci, bo kmalu spet moral priti v prostore okrožnega sodišča Murska Sobota. S Štefanom Kuharjem, nekdanjim direktorjem komunalnega in gostinskega podjetja Pindža, ki je od leta 2017 v stečaju, mu sodijo zaradi domnevnega oškodovanja upnikov Pindže. Obtoženca sta od leta 2011 do leta 2017, kot izhaja iz obtožnice, nekatere upnike favorizirala in jim plačevala storitve oziroma izstavljene račune. Drugim, ki jim nista plačala storitev, pa sta povzročila za vsaj milijon evrov škode.
Cvetka Ficko je zavrnitev izplačila nagrade Šlihthubru utemeljevala s tem, da je bila prva faza vodovoda fizično res končana, vendar so bile nekatere finančne obveznosti še vedno odprte, zato po njenih besedah ni bilo mogoče govoriti, da je projekt uspešen. Od izbire izvajalcev del oziroma podpisa pogodbe z njimi so v praksi vsa usklajevanja potekala tako, da so se vsi udeleženci v projektu sproti sestajali v prostorih občine Grad, kar je zanjo pomenilo, da koordinator ni bil več potreben. Fickova je pridala še, da tudi v njihovem arhivu ni nobenih dokazil, da je bilo delo koordinatorja v preteklosti opravljeno.
Župan občine Gornji Petrovci je 70 tisoč evrov od občine Grad za poplačilo dela koordinatorja projekta vodovod sistema B terjal tudi s tožbo, a je izgubil.