Pri argentinskih poslih Zvona Ena čakajo še na izvedenska mnenja

17.09.2021 18:26
Nadaljevanje sojenja nekdaj vodilnima v holdingu Zvon Ena Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar Stiplošek je mariborsko sodišče preložilo na december
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar Stiplošek tožilstvo očita zlorabo položaja. Foto: Sašo BIZJAK
Sašo Bizjak

Na mariborskem sodišču se je danes nadaljevalo sojenje nekdanjima članoma uprave propadlega holdinga Zvon Ena Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar Stiplošek, ki se branita očitkov o zlorabi položaja pri poslih z delnicami dveh argentinskih družb. Obravnava se je zaključila po 15 minutah, saj še ni izdelana naročena cenitev premoženja v Bosni in Hercegovini.

Zadnja obravnava v omenjenem primeru sega že v marec, vse od takrat pa sodni senat pod vodstvom Danila Obersnela čaka na dokončanje dveh izvedenskih mnenj. Pri enem gre pravzaprav za dopolnitev mnenja izvedenke za ekonomsko stroko Nadje Zorko glede vrednosti delnic družb Sadowa in Elevadores s sedežem v Buenos Airesu, pri drugem pa za cenitev nepremičnega premoženja v Bosni in Hercegovini.

Zorkova je svoje izvedensko mnenje namreč že predstavila in v njem zaključila, da delnice dveh argentinskih podjetij, od katerih je eno klavnica, drugo pa je upravljala z enim od tamkajšnjih pristanišč, v katere je Zvon vlagal kapital preko projektne družbe Forš, niso bile vredne nič. S tem je izvedensko mnenje pritrdilo prepričanju tožilstva, obramba pa mu oporeka, zato je od izvedenke terjala dodatna pojasnila, na katera pa sodišče še čaka. Zdolškov zagovornik Jernej Mlinarič je že danes sodišču napovedal predložitev strokovnega mnenja in nekaj novinarskih člankov, ki bi zamajali trditve izvedenke, a šele po tem, ko se bo sama izjasnila glede dodatnih vprašanj.

Glavna obravnava se bo nadaljevala šele 10. decembra, saj je sodni cenilec sporočil, da še ni zaključil cenitve nepremičnin, ki so bile v lasti hčerinske družbe Forš Tuzla v Bosni in Hercegovini ter je zaprosil za dodatna dva meseca.

Forš je namreč leta 2009 kupil za več kot 300.000 kvadratnih metrov zemljišč, zaradi česar je moral v tej državi odpreti hčerinsko podjetje. Od bank so medtem že pridobili dokumentacijo s cenitvami omenjene nepremičnine v tistem obdobju zaradi hipotekarnih obremenitev premoženja.

Specializirano državno tožilstvo je sprva zlorabo položaja očitalo še Andreju Mesarcu, ki je bil bil kot uslužbenec nadškofijske gospodarske uprave le slamnati direktor Forša, a je tožilec Tomaž Bauman od njegovega pregona odstopil. Še ena od sodnih zadev, ki so povezane s preteklimi propadlimi posli gospodarstva okoli mariborske nadškofije, se vleče že od predlanskega januarja.

Posel z argentinskimi delnicami, ki se je med Zvonom in Foršem odvrtel konec leta 2008 oziroma v začetku leta 2009, je financirala državna NLB. Zvon naj bi bil nato podjetju, ki je domovalo na sedežu nadškofijskega dvorca Betnava, prodal 25 odstotkov argentinskih družb. Specializirano državno tožilstvo obtoženima očita, da sta kaznivo dejanje storila v sostorilstvu, zato da bi Zvonu pridobila protipravno premoženjsko korist, hkrati pa za tri milijone evrov, kolikor znaša tudi premoženjskopravni zahtevek, oškodovala medtem prav tako propadli Forš.

Poskrbela naj bi bila, da so delnice prodali Foršu, ta pa jih je pozneje odpisal na vrednost nič. Delnice so bile že takrat po mnenju tožilstva brez vsakršne vrednosti, kar naj bi bila uprava Zvona vedela, in jih je, da jih ne bi odpisala sama, prodala Foršu. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta