Rop v Čopovi v Ljubljani: S sekiro razbijala vitrine z dragimi urami

Damijana Žišt Damijana Žišt
29.04.2020 19:55

Beograjčan Miljan Božilov na ljubljanskem okrožnem sodišču trdi, da nima nič z lanskim ropom butika z ročnimi urami in nakitom Slowatch 1991 v Ljubljani, od koder so storilci odnesli za več kot 260 tisoč evrov ročnih ur.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Če bi res ropal, si zaradi schengenskega informacijskega sistema ne bi drznil potovati po EU," se na sojenju brani Miljan Božilov.
DNEVNIK

Zaradi obtožb, da je sodeloval pri lanskem ropu butika z ročnimi urami in nakitom Slowatch 1991 v Čopovi ulici v središču Ljubljane, se je na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča znašel 33-letni srbski državljan, Beograjčan Miljan Božilov. Ljubljansko tožilstvo mu očita, da je junija lani skupaj z rojakom Nebojšo Kurtešijem in za zdaj neznanim pajdašem oropal butik z ročnimi urami in nakitom Slowatch v Ljubljani. Medtem ko Kurtešija še vedno iščejo s tiralico, so Božilova na isti način prijeli 29. septembra lani, ko je nameraval prestopiti hrvaško-slovensko mejo. Od takrat je tudi v ljubljanskem priporu.

Predlagala pričanje iz varne sobe

​​Na februarskem predobravnavnem naroku je Božilov krivdo odločno zanikal in tudi prejšnji teden na sojenju ponovil, da z ropom nima nič. Rop v butiku z ročnimi urami in nakitom Slowatch 1991 se je zgodil 20. junija lani nekaj minut čez 18. uro. Najprej je v prodajalno vstopil neznanec, ki je izza pasu potegnil pištolo, jo naperil v varnostnika in ga prisilil, da se je pomaknil do zidu. "Na tla!" je zavpil v angleščini, z roko zamahnil proti varnostnikovi glavi in ga grobo potisnil ob tla. Medtem ko je vanj meril s pištolo, sta vstopila še Božilov in Kurteši. Z motoristično čelado na glavi, rokavicami na rokah in oborožena vsak s svojo sekiro. Kurteši je med vrata potisnil zagozdo, da se niso zaprla, potem pa sta z Božilovom stekla do vitrine s prestižnimi urami. Božilov je razbil steklo, trdi tožilstvo, nakar sta začela grabiti plen, 17 ur znamke Hublot. Po tem sta se s sekirama lotila še sosednje vitrine, iz katere sta ukradla 31 ur znamke Breitling. Po nekaj minutah razbijanja vitrin in z ukradenim plenom sta roparja zbežala z urami, vrednimi nekaj več kot 260 tisoč evrov. Očividka ropa je bila tudi prodajalka Maruša S. Preiskovalcem je povedala, da se je, ko sta roparja začela razbijati vitrine, vrgla na tla, gledala je v ploščice in poslušala razbijanje stekla. Sodnico Urško Zorko, ki sodi obtoženemu Božilovu, je obvestila, da si ne želi ponovno pričati na sojenju, ker se obtoženega boji. Če bi obramba vztrajala pri njenem neposrednem zaslišanju, je sodišču predlagala, da se jo zasliši prek videokonference iz varne sobe.

​Izdal ga je odtis levega palca

​Božilova so kriminalisti z ropom povezali na osnovi njegovih bioloških sledi, natančneje odtisa levega palca, najdenega na vrečki, s katero so storilci v Slowatch prinesli eno od sekir. Obtoženčeva biološka sled je bila najdena tudi na lepilnem traku na ročaju sekire. Tem dokazom, ki so jih analizirali strokovnjaki Nacionalnega forenzičnega laboratorija (NFL), pa nasprotuje obtoženčev odvetnik Žiga Klun. Po njegovih besedah NFL govori o bioloških sledeh domnevno treh oseb, pri čemer "ena od komponent s stopnjo verjetno pripada obtoženemu". Samo verjetnost pa po odvetnikovem mnenju ni dovolj za kazenski pregon. Sodišču je odvetnik tudi predlagal, da si pridobi kazenski spis Djordeta Vostinića, sprva obtoženega, da je sodeloval pri ropu ljubljanske draguljarne Malalan, od koder je februarja 2016 izginilo za 449.000 evrov prestižnih ročnih ur. Tudi v njegovem primeru je imelo sodišče podobne dokaze, kot jih ima zdaj proti Božilovu, torej zelo pomanjkljive biološke sledi, meni odvetnik. Zato je bil Vostinić oproščen, saj sodišče ni moglo z gotovostjo trditi, da je bil soudeležen pri ropu v zlatarno Malalan, je še spomnil odvetnik.
Božilov je bil na dan ropa v Ljubljani, a se izgovarja, da se je pri nas mudil zaradi obiskov in iskanja dela, v dneh po ropu pa je potoval po državah Evropske unije, bil tudi na Švedskem, Danskem, Madžarskem, kar je razvidno tudi iz njegovega potnega lista. Če bi res ropal, si upoštevaje schengenski informacijski sistem ne bi drznil potovati, zatrjuje Božilov in pravi, da je imel s sodiščem opraviti le enkrat. Leta 2014 je bil obsojen na pogojno kazen zaradi posedovanja droge, sicer pa je, tako obtoženi, živel pošteno. V Srbiji ima podjetje, mesečno je zaslužil med 500 in 1000 evri.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta