Trije kazenski postopki so na celjskem sodišču odprti zoper Uroša Rotnika, nekdanjega prvega moža Termoelektrarne Šoštanj, vsi pa so povezani z načinom pridobivanja njegovega premoženja v preteklosti. V dveh postopkih je bil že nepravnomočno obsojen. Decembra lani ga je sodnik Marko Brišnik obsodil na pogojno kazen desetih mesecev s preizkusno dobo dveh let zaradi tatvine dokumenta na finančni upravi 2013, ko je prijavljal premoženje in s tatvino posledično preprečil dokazovanje.
Tožilstvo, ki je za Rotnika zahtevalo 18 mesecev zaporne kazni, se je na sodbo pritožilo, pritožil se je tudi Rotnikov zagovornik, odvetnik Mitja Jelenič Novak.
Sredi marca, tik pred začetkom epidemije covida-19, se je zoper Rotnika nepravnomočno končal še en postopek, in to pri sodnici Mojci Turinek, ki ji je dodeljena tudi zadeva v primeru sojenja korupcije v zadevi TEŠ. V tem postopku pa Rotnik na zatožni klopi ni sedel sam, družbo sta mu delala hrvaški poslovnež Alexander Hrkač in nekdanja Rotnikova odvetnica Varja Holec. Rotnika v tem postopku obtožnica bremeni preprečevanja dokazovanja v davčnem postopku in krive ovadbe. Nepravnomočno je bil obsojen zaradi krive ovadbe na deset mesecev zapora, očitka glede preprečitve dokazovanja v kazenskem postopku pa je bil oproščen. Nekdanjemu direktorju TEŠ na sodišču ni uspelo dokazati, da je 3,1 milijona evrov zaslužil s certifikati in delnicami na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini. To je na sodišču lažno zatrjeval in dokazoval tudi njegov prijatelj, hrvaški menedžer Alexander Hrkač. Sodnica je Rotnika kaznovala z 20.100 evri denarne kazni. Hrkač je bil zaradi krive izpovedbe obsojen na osem mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let. Varja Holec je bila oproščena očitkov pomoči pri krivi ovadbi. Na sodbo se je Rotnik pritožil prek svoje odvetnice Alenke Ranziger Sagmeister. Prav tako se je na sodbo pritožil Hrkačev odvetnik Jurij Preložnik. Pritožilo se je tudi specializiralo tožilstvo.
Še vedno pa ni znano, ali in kdaj se bo začelo sojenje v zadevi zlorabe uradnega položaja in pranja denarja v zadevi TEŠ, pri gradnji šestega bloka šoštanjske termoelektarne in pri obnovi petega. Obtožnica z okoli 1300 stranmi je že vročena slovenskim obtožencem, prevedena je že v nemški in angleški jezik in je v fazi vročanja obtoženim v tujino.
Spomnimo: sredi maja je specializirano državno tožilstvo na celjsko sodišče vložilo obtožnico v zadevi TEŠ. Med obtoženimi je dvanajsterica naših in tujih državljanov ter dve podjetji - eno iz Slovenije. Tožilstvo vpletenim v afero očita 24 kaznivih dejanj. Za zdaj je bilo vloženih deset ugovorov zoper obtožnico, o ugovorih bo sodišče odločalo po tem, ko bo vsem obdolženim potekel rok za ugovor. Nadaljnji potek postopka je odvisen od odločitve o ugovorih zoper obtožnico, saj se sojenje lahko začne šele po njeni pravnomočnosti.