Šentiljski svetnik SDS, podjetnik Bojan Belna, ki je bil prejšnji teden v središču hišnih preiskav zaradi trgovine z ljudmi in bil dva dni v policijskem pridržanju, novinarjem na vprašanja ne odgovarja. Od petka se brani s prostosti, zaradi policijsko-tožilskih očitkov pa mu grozi do 15 let zapora. Mariborski kriminalisti so 63-letnemu Belni v kazenski ovadbi naprtili, da je bil skupaj s še sedmimi ovadenimi član hudodelske združbe, ki je v nočnem klubu Tropicana, nekdanji diskoteki Yucatan v Šentilju, zlorabljala prostitucijo. Belna zadnja leta sicer ne upravlja kluba, v najem ga je dal 40-letnemu Zlatku Župcu, ki je bil po prepričanju kriminalistov vodja kriminalne združbe.
Belno sumijo tudi pranja denarja
Trgovina z ljudmi ni edini očitek, ki visi nad šentiljskim svetnikom SDS Bojanom Belno in najemnikom njegovega nočnega kluba Zlatkom Župcem. Med preiskavo so se kriminalisti dokopali do dokazov, na podlagi katerih podjetnika utemeljeno sumijo še pranja denarja. Za to dejanje ju sicer še niso ovadili, je pa vodja mariborskih kriminalistov Beno Meglič razkril, da sta osumljena denar in premoženje, pridobljeno iz 38 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi, uporabila pri gospodarski dejavnosti pravnih oseb, ustanovljenih zaradi delovanja nočnega lokala, in s tem poskušala zakriti njegov izvor.
Tajni delavec rezerviral in plačal spolno storitev
Trgovina z ljudmi se je v šentiljskem klubu dogajala že od leta 2012. Uradno je policiji to prišlo na ušesa v letu 2016, domnevno kriminalno združbo pa so razbili šele minulo sredo, ko so poleg Belne in Župca aretirali še tri osumljene, med njimi tudi 35-letno ženo kolovodje združbe, ki je prišla k nam iz Dominikanske republike. Zakaj je policija s sklepno akcijo čakala toliko let? "S klasičnimi metodami policijskega dela je preiskovanje tovrstnih kaznivih dejanj zelo oteženo. Predvsem iz razloga nepripravljenosti žrtev, da spregovorijo, seveda v povezavi s strahom in podrejenim položajem, v katerega jih postavijo člani hudodelskih združb," je šef mariborskih kriminalistov Beno Meglič pojasnil na današnji tiskovni konferenci in potrdil našo informacijo, da so preiskovalci prikrite ukrepe proti osumljenim uvedli (šele) v letu 2019. Poročali smo že, da so v akcijo vključili tudi tajna delavca. Policist pod krinko je tako po naših podatkih tik pred sklepno akcijo vnaprej plačal za spolno storitev, se dogovoril, da pride v sredo, a ni prišel sam, ampak z več deset preiskovalci, ki so morali vdreti v klub. Ta dan so policisti v objektu identificirali štiri žrtve trgovine z ljudmi. V postopek so preiskovalci nemudoma vključili predstavnike nevladne organizacije, ki je informirala žrtve o njihovih pravicah in vsem štirim ponudila možnost vključitve v takojšnjo krizno namestitev brez obvez za 30 dni, a se žal nobena ni vključila v program, je povedal Damijan Roškarič z Generalne policijske uprave.
Za uro seksa 140 evrov
Vseh žensk, ki sta jih Župec in njegova žena v zadnjih devetih letih zvabila v klub pod pretvezo, da bodo delale kot natakarice, nakar so se morale prostituirati, je bilo po ugotovitvah kriminalistov 38. Združba je na njihov račun pridobila protipravno premoženjsko korist najmanj 207.500 evrov, je razkril Meglič. Večina žrtev je bila državljank Dominikanske republike, bile pa so tudi iz Srbije, Romunije, Paragvaja, Hrvaške, Venezuele, Kolumbije, Ukrajine in tudi Slovenije. V klubu so se morale prostituirati v za to urejenih sobah, vsaka je bila opremljena z masažno kadjo, cena prostitucije in z njo povezanih spolnih dejanj pa je bila vnaprej določena. 140 evrov za eno uro, 70 evrov za pol ure. Stranke so za spolno storitev plačale hudodelski združbi, ta je nato le del zaslužka predala žrtvam, z njim pa so žrtve morale poplačati dolg, ki je nastal zaradi potovanja iz njihove države v Slovenijo. Šele ko so dolg odplačale, so od prostitucije dobivale svoj delež. Prostituirati so se lahko prenehale šele, ko jim je hudodelska združba to dovolila oziroma ko so tudi same pod pretvezo dobro plačanega dela privabile vsaj dve ženski, ki sta nato morali služiti s prostitucijo.
Prostituirati se je lahko prenehala šele, ko je za ta posel našla dve novi žrtvi
Slovenija tranzitna in ciljna destinacija
Kdor zaradi izkoriščanja prostitucije ali drugih oblik spolnih zlorab, prisilnega dela, suženjstva prevzame drugo osebo, jo nastani, prepelje, proda, izroči ali kako drugače razpolaga z njo, se ne glede na njeno morebitno privolitev kaznuje z zaporom od enega do desetih let zapora, o trgovini z ljudmi določa kazenski zakonik. Če je dejanje storjeno v hudodelski združbi, pa vpletenim grozi od treh do 15 let zapora. Po besedah Damijana Roškariča z Generalne policijske uprave slovenska policija na področju boja zoper trgovino z ljudmi ugotavlja, da je Slovenija tranzitna in ciljna destinacija žrtev te trgovine. Pri tem pa se ne zaznava, da bi bile državljanke Slovenije kot žrtve trgovine z ljudmi izkoriščane v drugih državah Evropske unije ali tretjih državah.
Župec je organiziral stalni nadzor na žrtvami, tudi z videonadzornim sistemom, ki ga je namestil v prostorih nočnega lokala, in jih s tem prisilil, da so mu bile vdane, pokorne in vedno na razpolago. Nadziral jih je tudi v njihovem prostem času, da se ne bi prostituirale za svoj žep. Za nekatere od žrtev so člani združbe zaradi pridobitve dovoljenja za bivanje pri nas zagotovili fiktivno poroko s slovenskimi državljani, nakar stanovanj niso smele zapuščati brez prisotnosti svojih "zakonskih partnerjev".
Kot smo že poročali, se je zloraba prostitucije v nočnem klubu vrstila neprenehoma. Čeprav lokal v epidemiji uradno ni deloval, so se bile žrtve trgovine z ljudmi prisiljene prostituirati tudi v tem času.
Ovadenih osem ljudi in dve pravni osebi
Kot rečeno, so kriminalisti v sredini zaključni akciji aretirali pet ljudi: Bojana Belno, Zlatka Župca in njegovo ženo, do imena katere se nismo dokopali, Sama Robarja in Leonarda Kozarja. V hišnih preiskavah so zasegli več gotovine, dokumentov in elektronskih naprav. Okoli 90 policistov in kriminalistov je opravilo hišne preiskave na 13 lokacijah. Poleg peterice, ki so jo v petek privedli pred preiskovalnega sodnika, so ovadili še Aleksandra Todoroviča in dve tuji državljanki pa tudi dve pravni osebi, ki sta registrirani na naslovu kluba Tropicana. Poročali smo že, da je tožilec Jože Levašič s specializiranega državnega tožilstva po zaslišanju osumljenih pred preiskovalno sodnico pripor predlagal le za Župca, za njegovo ženo pa ukrep obveznega javljanja na policijski postaji. Sodnica je zahtevi sledila, preostala trojica pa se bo branila s prostosti, tako kot preostali trije, ki jim v sredo ni bilo treba v pridržanje.