Sezona kolesarjenja je odprta – s pomembnim sporočilom kofirajderjev in mariborskih policistov

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
13.04.2025 11:58

Na prvi letošnji Kofirajd turi so se kolesarskim navdušencem pridružili tudi mariborski policisti in opozorili na statistiko nesreč s kolesarji. Dogodek je spremljala tudi izpoved mlade športnice, ki ji je čelada rešila življenje.

Poslušaj
Trasa prvega letošnjega organiziranega Kofirajda je bila v soboto dolga 50 kilometrov.
Andrej Petelinšek

Odprtju kolesarske sezone ljubiteljev cestnega kolesarstva in kolesarskega podkasta Kofirajd, ki ga vodi Uroš Škaper, so se v soboto na letošnji prvi organizirani Kofirajd turi pridružili tudi mariborski policisti. Pred pričetkom 50-kilometrske trase je Venčeslav Markuš iz sektorja uniformirane policije na Policijski upravi (PU) Maribor zbrane kolesarje in širšo javnost opozoril na statistiko dogodkov, ki so imeli posledice tudi za kolesarje.

Lani ena smrtna žrtev med kolesarji

Lani je bilo v prometnih nesrečah na območju PU Maribor udeleženih 205 kolesarjev, od katerih je eden umrl, 26 se jih je hudo poškodovalo, 148 pa lažje. "Kolesarji so bili kar v 61 odstotkih povzročitelji teh nesreč," je izpostavil Markuš. Najpogosteje so bili v prometnih nesrečah udeleženi v mestnih oziroma gosteje poseljenih območjih. Med najpogostejšimi vzroki za nesreče, ki so jih povzročili, so bili neprilagojena hitrost, neupoštevanje prednosti in nepravilna smer vožnje, alarmanten pa je podatek, da je bilo kar 16,8 odstotka kolesarjev, ki so bili odgovorni za nesrečo, pod vplivom alkohola. 

Markuš je kolesarje posvaril, naj ne pozabijo na vidnost na kolesu, nosijo naj kolesarska oblačila z odsevnimi elementi. Uporabljajo naj zaščitno opremo, predvsem čelado. Naj ne kolesarijo pod vplivom alkohola, hitrost vožnje naj prilagodijo razmeram na cesti, upoštevajo pravila prednosti, se izogibajo nenadnim spremembam smeri vožnje in vožnje po sredini vozišča. "Kjer ni kolesarskih površin, vozite čim bližje desnemu robu, upoštevajte cestnoprometna pravila. Želim vam odlično vožnjo, čim več kilometrov in seveda, da boste na koncu sezone vsi zdravi, brez poškodb," je policijski inšpektor zaželel kolesarjem. 

Andrej Petelinšek

Čelada ji je rešila življenje

O hudi izkušnji, ki jo je na kolesu pri Šturmovcih v občini Videm doživela pred šestimi leti, je na sobotnem kofirajderskem zboru spregovorila mlada športnica Tadeja Zavec. "Opažam, da vsi ljudje še vedno ne kolesarijo s čelado. Mene je čelada v nesreči obvarovala pred še hujšimi posledicami - rešila mi je življenje," je poudarila uvodoma. "Mlada voznica je čelno trčila vame in me zbila. Vozila je pod vplivom alkohola in drog. Hudo sem bila poškodovana, utrpela sem zlom treh vretenc, imela sem zlomljena rebra, odprti zlom goleni in pretres možganov. Ko sem se zbudila v bolnišnici, so me najprej vprašali, ali čutim noge. Precej časa sem bila priklenjena na posteljo. Ogromno sem morala delati, da danes lahko delam vse to, kar želim. Kljub temu bom posledice prometne nesreče najverjetneje čutila vse življenje," je povzela posledice nesreče, a mlada športnica ni vrgla puške v koruzo, po rehabilitaciji se je vrnila na kolo. To je sicer zahtevalo ogromno poguma, veliko je morala delati, pri čemer ji je pomagala tudi pomoč psihologinje. "Kot kolesarji se moramo zavedati, da zabeležen rezultat na aplikaciji Strava ni toliko pomemben, hitrost moramo vedno prilagoditi svojim sposobnostim in razmeram na cesti. Upoštevajmo pa tudi, da nismo sami na cesti," je mlada športnica položila na srce vsem kolesarskim navdušencem. 

To niso dogodki tekmovalne narave

Enako ljubiteljem kolesarstva svetuje Škaper, idejni vodja kolesarskih srečanj Kofirajd, ki se ob sobotah ali nedeljah praviloma pričnejo na Lentu pred lokalom Brewpub, ki ga vodita njegova prijatelja, kofirajderja Miha Horvat in Chris Russell. "To niso dogodki tekmovalne narave. Mi smo navdušenci nad ležernim kolesarjenjem, torej gre predvsem za druženje na kolesu in tudi izven kolesarjenja, na kavi, tortici," o bistvu kofirajderjev pravi Škaper. Na vprašanje o zadovoljstvu s kolesarsko infrastrukturo pove, da se je po njegovi oceni na štajerskem območju, zunaj mestnih središč, naredilo že veliko v tej smeri. "Občine so namenile ogromno sredstev za grajenje kolesarskih poti, ki so nam olajšale takšne runde, kot bo današnja (sobotna, op. p.). Seveda so še vedno možne izboljšave, ni vse 'tipitopi', je pa vedno boljše." Po njegovem okusu je za vožnjo s cestnim kolesom idealno, če se kolesar lahko izogne glavnim prometnicam in zavije na stransko cesto, po kateri ne kolesari, kakor da je na tekmi, pač pa da uživa v zdravem slogu življenja in se ima fino.

"Sonce, veter v laseh, svoboda na dveh kolesih, to je tisto, kar nas vedno znova zvleče na kolo. Da pa ne bo ostalo le pri eni sezoni, nosite čelado, bodite vidni in upoštevajte prometne predpise," je udeležence letošnjega prvega organiziranega Kofirajda prek videoposnetka pozval tudi Primož Roglič, čigar fundacija je podprla sobotni dogodek. Na njem je k varni udeležbi v prometu pozval tudi profesionalni kolesar Tilen Finkšt iz centra vrhunskih športnikov v policiji. "Ko smo na cesti, smo na treningu, nismo na dirki, zato previdno," je poudaril.

 

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.