Ljubljančan Uroš Kopič, rojen pred 42 leti v bosanskem Prijedorju, je bil leto in pol skrbnik daljnih sorodnic Marije Pugelj in njene hčerke Doroteje iz Ljubljane. Ker je bila obema odvzeta opravilna sposobnost in sta živeli v domu za starejše na ljubljanskih Bokalcah, je Kopič po dogovoru s Centrom za socialno delo (CSD) Bežigrad mesečno dvigoval denar z njunih računov, za Marijo po 100 evrov, za Dorotejo pa po 400 evrov, kar sta imeli za žepnino oziroma za nakup za svoje potrebe. Za vse druge dvige in nakupe pa je moral imeti Kopič dovoljenje CSD. Vendar ni bilo tako. Od aprila 2013 do decembra 2014 je obtoženi z njunih računov dvignil okoli 33 tisoč evrov, in sicer brez dovoljenja CSD, denar pa je porabil zase, v obtožnici zatrjuje tožilstvo, ki Kopčiču očita dve kaznivi dejanji izneverjenja.
Predpisana kazen do pet let zapora
Kaznivo dejanje izneverjanja stori, kdor zastopa premoženjske koristi kakšne osebe ali oskrbuje njeno premoženje, pa zavestno ne izpolni svoje obveznosti delati v njeno korist ali dela v njeno škodo. Ko storilec izrabi pooblastilo za pridobitev premoženjske koristi kot skrbnik, se zaradi izneverjenja kaznuje z zaporom do petih let.
Kupil avto, najel apartma ...
Obe oškodovanki sta že pokojni, Kopiču pa so na ljubljanskem okrožnem sodišču začeli soditi prejšnji teden. Tožilka Tina Sočan ga bremeni, da je z bančnih računov oškodovank nepooblaščeno dvignil okoli 33 tisoč evrov in jih porabil zase. Z Marijinega računa je dvignil več kot 20 tisoč evrov, z Dorotejinega pa 13 tisoč. Kot izhaja iz obtožnice, naj bi bil Kopič osem tisoč evrov porabil za polog pri nakupu avtomobila, plačal je za Dorotejino potovanje v francoski Lurd, ko pa si je premislila in ni hotela iti tja, ni zahteval vračila denarja. Za tri tedne je z Dorotejinim denarjem najel apartma na Hrvaškem in šel tja s svojimi prijatelji. CSD Bežigrad je šele po skoraj dveh letih ugotovil, da Kopič brez dovoljenja oškodovank dviguje denar z njunih računov in ga porablja zase, Marijin nečak iz Novega mesta je s pomočjo odvetnika kasneje dosegel, da so obtoženemu preklicali pooblastilo o skrbništvu oziroma dosmrtnem preživljanju, in je skrb za sorodnici nato do njune smrti skupaj s svojo ženo prevzel on.
Kopič očitke tožilstva zanika. "Z Marijo in kasneje Dorotejo, ki je imela takšno bolezen, da je težko hodila, sem sklenil pogodbo o dosmrtnem preživljanju, ko sta še živeli doma, v svojem stanovanju v Ljubljani. Naš dogovor je bil, da ko Marija umre, po njej stanovanje deduje Doroteja, ko pa ona umre, ga podedujem jaz. Vsak mesec sem dvigoval denar zanju po dogovoru s CSD, vendar je Doroteja zahtevala več denarja, saj je bila rada lepo oblečena, se rada ličila, nosila uhane in drug nakit. Vedno, ko me je prosila, naj ji dvignem denar, sem to storil in ji ga odnesel v dom. Niti enega evra njunega denarja nisem zapravil zase. Res pa je, da smo se z Marijo in Dorotejo pogovarjali, da bi kupil nov avto. Marija je predlagala, naj vzamem njen denar, jaz pa sem se strinjal le, da vzamem denar za polog in predelavo avtomobila, da bo v njem na vozičku lahko sedela Doroteja. Zato sem z Marijinega računa z njeno odobritvijo vzel osem tisoč evrov, kupil avtomobil na lizing in ga predelal. Obroke zanj sem plačeval sam, ko nisem imel več denarja, sem avto vrnil v avto hišo, kjer sem ga kupil," se je prejšnji teden branil obtoženi.
Najprej zlate palice, nato bitcoini
Po trditvah tožilstva je Kopič z Marijinim in Dorotejinim denarjem za več tisoč evrov s pomočjo odvetnika Aleksandra Selimija kupil tudi zlate palice. Tožilko Sočanovo je zanimalo, kje so zdaj te palice. "Ni jih več, Selimi jih je prodal, z njimi sva kupila bitcoine in jih kasneje prodala. Denar od prodaje sem nakazal na Marijin in Dorotejin račun," je povedal obtoženi. Obtoženi je v svojem zagovoru povedal še, da je z Marijinim in Dorotejinim denarjem obnavljal tudi njuno stanovanje. Pooblaščenec pokojne Doroteje Pugelj, odvetnik Jurij Redek iz Novega mesta, je na obravnavi to takoj preveril in pričo Marijo Pugelj, ki je z možem Matejem prevzela skrb za njegovi sorodnici, vprašal, ali je bilo v stanovanju res kaj prenovljeno in kaj novega pohištva. Priča je to zanikala in dejala, da nič, kar trdi obtoženi, ni res. "Vse življenje sta živeli zelo skromno, da bi si prihranili denar za stare dni. Ko sva z možem začela skrbeti za njiju, njunega denarja skoraj ni bilo več," je še povedala priča.
Plačal ponarejena računa
Obtoženi Uroš Kopič je okoli tri tisoč evrov svojih daljnih sorodnic porabil za plačilo dveh računov novomeškega odvetnika, iz katerih je izhajalo, da je advokat za Marijo in Dorotejo opravil neko delo. Izkazalo se je, da odvetnik računov sploh ni izdal in da sta bila računa ponarejena, za kar je obtoženi po prepričanju tožilstva vedel. Na sodišču se je obtoženi izgovarjal, da tega ni vedel, zato je računa plačal, in da je bil tudi on žrtev prevare. A kot smo izvedeli neuradno, je bil obtoženi ravno zaradi teh dveh spornih računov že pravnomočno obsojen, sicer na pogojno kazen.