Zaradi nevarnosti okužbe s koronavirusom je še vedno na prekinitvi zaporne kazni 228 slovenskih zapornikov in zapornic. Eden izmed ukrepov omejevanja okužbe je bil namreč tudi zmanjšanje števila zaprtih ljudi. Slovenski zapori so namreč prenatrpani, in če bi se virus razširil v zaporih, kjer je na majhnem prostoru veliko ljudi, odgovorni v zaporih ne bi imeli manevrskega prostora, kam namestiti okužene. Zato so nekatere zapornike predčasno odpustili, nekateri pa so za čas epidemije doma, a se bodo morali vrniti v zapor, ker jim je bil čas prestajanja zaporne kazni zgolj prekinjen. Čas, ki ga zaprti, ki so na prekinitvi zaporne kazni, preživijo doma, se jim ne šteje v prestajanje zaporne kazni.
Prekinitve kazni nimajo nevarni in begosumni zaporniki
Direktorji zaporov so že konec marca in v začetku aprila nekaterim zaprtim, ki so za to izpolnjevali pogoje, predvsem je bilo pomembno, da niso nevarni ali begosumni, za mesec dni prekinili prestajanje zaporne kazni in jih napotili domov oziroma so jim naročili, naj se s prostih izhodov ne vračajo v zapor.
Med njimi sta tudi Igor Bavčar, ki kazen petih let zapora zaradi prodaje delnic Istrabenza prestaja na polodprtem oddelku zapora na Dobu, in nekdanji prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot, ki kazen devetih let in devetih mesecev zapora prestaja na odprtem oddelku zapora na Dobu. Za ta ukrep so se v republiški Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) odločili zaradi nevarnosti okužbe s koronavirusom med zaporniki in tudi zaposlenimi. Podlago za takšno odločitev imajo namreč v interventnem zakonu o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja novega koronavirusa. Ta med drugim prinaša začasne spremembe glede pozivanja obsojencev na prestajanje kazni zapora, premestitve obsojencev, prekinitve prestajanja kazni in predčasnega odpusta. V URSIKS pravijo, da "ukrepi iz tega zakona in iz aktov, sprejetih na njegovi podlagi, veljajo do prenehanja razlogov zanje, kar ugotovi vlada s sklepom, vendar najdlje do 1. julija 2020," pravijo na URSIKS.
Še vedno prepoved obiskov in zunajzavodskih ugodnosti
URSIKS je zato obsojencem, ki so na prekinitvi zaporne kazni, ukrep podaljšal še za mesec dni. Med 228 zaporniki, ki so zdaj doma, jih je največ iz največjega slovenskega zapora na Dobu, skupaj 119, od tega 49 iz polodprtega oddelka Slovenska vas in 18 iz odprtega oddelka Puščava, ostali so iz zaprtega oddelka. Iz mariborskega zapora je na prekinitvi 48 zaprtih, od tega šest iz oddelka Murska Sobota in 26 iz odprtega oddelka Rogoza, iz ljubljanskega 24, dva iz zaprtega dela zapora, 22 pa iz odprtega oddelka na Igu. Iz celjskega zapora je na prekinitvi zaporne kazni deset obsojencev, iz koprskega pa štirje, med njimi je eden iz njihovega oddelka v Novi Gorici. Na prekinitvi zaporne kazni je tudi 23 obsojenk.
So pa v URSIKS v zaporih in Prevzgojnem zavodu Radeče glede na resnost nastale situacije, povezane z možnostjo širjenja koronavirusa, že 13. marca sprejeli odločitev o prepovedi obiskov in izvajanju zunajzavodskih ugodnosti. Tudi omenjene omejitve še vedno veljalo do preklica. Zapornike spodbujajo, da se pogosteje po telefonu pogovarjajo z domačimi in prijatelji. "Kupili smo vrednotnice za uporabo v predplačniškem telefonskem sistemu in s tem prispevali k večji možnosti ohranjanja stika zaprtih z zunanjim svetom," pravijo v URSIKS. To se jim je zdel nujen ukrep, saj se zavedajo, kako so za zapornike zelo pomembni ti stiki. Poleg tega se že pripravljajo na postopno sproščanje sprejetih ukrepov.
Mladoletni prestopniki niso šli domov
Pod URSIKS spada tudi Prevzgojni dom Radeče (PDR), kjer vzgojni ukrep oddaje v prevzgojni dom trenutno prestaja 116 mladoletnih fantov in tri dekleta. V PDR pa ne velja interventni zakon, ki govori o prekinitvi kazni, ta velja le za zapornike. Zato gojencem niso prekinili vzgojnega ukrepa, zaradi katerega so nameščeni v zavodu. V PDR sicer izvajajo vse preventivne ukrepe za zajezitev okužbe - veljajo enaki kot v zaporih -, na srečo pa nimajo težav s prezasedenostjo kot v večini slovenskih zaporov. "Zato bi tudi v primeru morebitne okužbe tam imeli na voljo več manevrskega prostora za izolacijo in druge ukrepe, potrebne za zaščito življenja in zdravja zaprtih ljudi in zaposlenih, kar je ključni cilj vseh ukrepov," so še sporočili iz URSIKS.
Okužbo s koronavirusom so v zaporih omejili
V slovenskih zaporih sta do zdaj za koronavirusom zbolela le dva zapornika na Dobu, ki pa se počutita dobro. V drugih zaporih ni bilo okužb z omenjenim virusom. Prvi primer okužbe v zaporu na Dobu je sicer bil zaznan pri zunanjem sodelavcu, ki dela v tovarni JMW Fire Dob. Ta deluje znotraj zapora in v njej delajo tudi zaporniki. Po prepoznani okužbi so takoj izolirali nekaj zapornikov, ki so bili skupaj z okuženim, nihče od njih se ni okužil. Se pa je okužil zapornik, za katerega se je kasneje izkazalo, da je bil v stiku z okuženim delavcem, vir okužbe drugega zapornika ni bil znan javnosti. Ob izbruhu bolezni pri obeh zapornikih, ki bivata znotraj zaprtega oddelka zapora, so bili tedaj izvedeni vsi potrebni ukrepi, vezani na epidemiološko in zdravstveno stroko, zato ni zbolelo še več zapornikov. "Z namenom preprečevanja širjenja okužbe smo v izolacijo takrat namestili tudi večje število zaprtih oseb," so še povedali v URSIKS. V izolaciji je bilo nekaj več kot 60 zaprtih, nihče ni zbolel za covidom-19.