Sodba: Pogojna kazen za usodno zamenjavo kisline in soka

Tamara Krivec, Dnevnik
20.06.2021 16:12
Na pogojno kazen šestih mesecev zapora z dveletno preizkusno dobo je obsojen 84-letnik, ki je ženi namesto soka ponesreči dal piti žveplovo kislino, zaradi česar je umrla
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sodnik Bernard Tajnšek se je strinjal, da je že oškodovankina smrt njenega moža zelo prizadela, zato mu je izrekel pogojno kazen. Foto: Luka CJUHA/DNEVNIK
Luka Cjuha/dnevnik

Bilo je oktobra predlani, ko se je 60 let trajajoč zakon takrat 83 let starega moža in njegove žene končal tragično. Kot že tolikokrat prej jo je obiskal v centru starejših občanov v Notranjih Goricah, jo peljal na sprehod, nato pa jo pospremil nazaj v sobo. Ker je bila žejna, je iz hladilnika v njeni sobi vzel steklenico in ji natočil pijačo. Ni pa opazil strahovite napake - namesto soka ji je ponesreči dal piti rabljeno koncentrirano žveplovo kislino. Žena je umrla zaradi hudih poškodb, utrpela je kemične opekline. Tožilstvo je moškemu očitalo povzročitev smrti iz malomarnosti, saj se ni prepričal, kaj je v posodi, iz katere je natočil "sok". Štiriinosemdesetletnik je krivdo priznal, sodnik Bernard Tajnšek ga je obsodil na šest mesecev pogojne zaporni kazni s preizkusno dobo dveh let.

Globoko prizadet zaradi ženine smrti

Že avgusta lani sta obtoženi z zagovornico in tožilstvo sklenila sporazum o priznanju krivde, ki ga je sodnik sprejel, saj so se listinski dokazi in priče, ki so opisovale okoliščine tistega usodnega dne, skladali s priznanjem krivde. Tožilstvo in obramba sta se strinjala, da je kazen primerna teži kaznivega dejanja, oboji so izpostavili možakarjevo dozdajšnjo nekaznovanost pa tudi starost.

"Pomembno je tudi, da so posledice mojo stranko osebno močno prizadele, spregledati pa ni mogoče tudi okoliščin kaznivega dejanja, saj se je embalaža s tekočino, ki jo je gospa zaužila, nahajala v njeni sobi," je sodišče v zaključni besedi nagovorila zagovornica Petra Stanič. Sodnik Tajnšek se je strinjal, da je že oškodovankina smrt njenega moža zelo prizadela, ker verjame, da kaznivega dejanja ne bo ponovil, pa se je sodnik strinjal s pogojno zaporno kaznijo. Za povzročitev smrti iz malomarnosti je sicer predpisana kazen od šest mesecev do pet let zapora.

Kako se je steklenica znašla v hladilniku, ni znano

Ravno zaradi težke zgodbe in nesrečnih okoliščin, zaradi katerih je starostnica oktobra predlani umrla, v članku ne objavljamo imena in priimka obtoženega. Upokojeni voznik, ki bo čez nekaj mesecev dopolnil 85 let, mora vse od takrat živeti z zavedanjem, kaj je ponesreči storil, obenem pa je hudo bolan. Kako se je steklenica kisline znašla v hladilniku, ni znano, po neuradnih informacijah tega nihče niti ni preiskoval. Koncentrirana žveplova kislina je v gospodinjstvu sicer pogosto sestavina kislih čistil za odtoke, s katero se odstranjujejo maščobe, lasje in druge nečistoče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta