Zaradi obtožb, da je sodeloval pri lanskem ropu butika z ročnimi urami in nakitom Slowatch 1991 v Čopovi ulici v središču Ljubljane, je bil pred ljubljansko okrožno sodnico Urško Zorko na štiri leta in šest mesecev zaporne kazni obsojen 33-letni srbski državljan, Beograjčan Miljan Božilov. Sodišče mu je izreklo tudi ukrep izgon tujca iz države po prestani kazni, in sicer za tri leta. Prav tako mu je podaljšalo pripor, v katerem je od 29. septembra lani, ko je bil na podlagi mednarodne tiralice prijet na mejnem prehodu Obrežje ob vstopu iz Hrvaške v Slovenijo. Tožilka Maja Ulčar je v sklepni besedi za obtoženega predlagala izrek petih let zapora in izgon tujca iz države za pet let, njegov odvetnik Žiga Klun pa je zaradi pomanjkanja dokazov, kot je izpostavil v sklepni besedi, zanj predlagal oprostilno sodbo. Po obsodilni sodbi je že napovedal pritožbo na višje sodišče.
Skrbno načrtovan in brutalen rop
Božilov je krivdo za omenjeni rop odločno zanikal. Tožilstvo je trdilo, da je takrat, ko se je zgodil rop butika z ročnimi urami in nakitom Slowatch 1991, in sicer 20. junija lani nekaj minut čez 18. uro, najprej v prodajalno vstopil neznanec, ki je izza pasu potegnil pištolo, jo naperil v varnostnika in ga prisilil, da se je pomaknil do zidu. "Na tla!" je zavpil v angleščini, z roko zamahnil proti varnostnikovi glavi in ga grobo potisnil ob tla. Medtem ko je vanj meril s pištolo, sta vstopila še Božilov in njegov rojak Nebojša Kurteši. Z motoristično čelado na glavi, rokavicami na rokah in oborožena vsak s svojo sekiro. Kurteši je med vrata potisnil zagozdo, da se niso zaprla, potem pa sta z Božilovom stekla do vitrine s prestižnimi urami. Božilov je razbil steklo, trdi tožilstvo, nakar sta začela grabiti plen, 17 ur znamke Hublot. Po tem sta se s sekirama lotila še sosednje vitrine, iz katere sta ukradla 31 ur znamke Breitling. Po nekaj minutah razbijanja vitrin in z ukradenim plenom sta roparja zbežala z urami, vrednimi nekaj več kot 260 tisoč evrov. Policija plena nikoli ni našla.
Kot je v izreku sodbe poudarila sodnica, ni nobenega dvoma, da je obtoženi v sostorilstvu s Kurtešijem in še neznanim pajdašem. Rop je bil skrbno načrtovan in brutalen, saj je do zdaj še neznani ropar s pištolo grozil varnostniku v prodajalni. Po ropu, ki ni trajal niti minuto, pa so Božilov in pajdaša iz prodajalne odnesli ure visokega cenovnega razreda. "Res je, da sodišče ni razpolagalo z nobenimi direktnimi dokazi, da ste bili v času ropa v prodajalni, vendar za to obstaja več posrednih dokazov, ki dokazujejo, da ste sodelovali pri ropu. Izdale so vas najdene biološke sledi na notranji strani lepilnega traku na sekiri in prstni odtis na papirnati vrečki, najdeni v prodajalni, ter rdeča majica, ki ste jo nosili med ropom pod jakno. Rdečo majico ste imeli oblečeno, kar je razvidno iz posnetka ene izmed kamer v bližini prodajalne, kjer ste bili nekaj minut pred ropom," je povedala sodnica v obrazložitvi sodbe. Poleg Božilova z ropom povezuje tudi Kurtešija, ki ga Slovenija še išče z mednarodno tiralico in evropskim nalogom za prijetje in predajo. Iz posnetkov s kamero v bližini prodajalne je razvidno, da sta se s Kurtešijem dan pred ropom nekajkrat sprehodila po poti do prodajalne in potem po tisti, po kateri so bežali roparji iz prodajalne. Iz posnetkov kamer v prodajalni pa je razvidno tudi, da je Kurteši dan pred ropom bil v tej prodajalni in da se je ob ogledu ur visokega cenovnega razreda močno potil kljub delujoči klimi. Vidi se tudi, da si je ogledoval vrata v prodajalno. Sodišče meni, da je bil v njej zato, da si jo je natančno ogledal.
Avstrijski in srbski organi pregona pomagali slovenskim
Sodišče je pri izreku kazenske sankcije za Božilova našlo le eno olajševalno okoliščino, in sicer, da še ni bil kaznovan. Res je bil pred leti v Srbiji zaradi trgovanja z drogo obsojen na pogojno kazen treh mesecev zapora s preizkusno dobo treh let, a je ta kazen že izbrisana. Pri nas do ropa ur ni bil v navzkrižju z zakonom. Zato je slovenska policija med preiskavo za pomoč prosila tuje policije. Ko so avstrijskim organom pregona poslali Božilovovo fotografijo, na kateri ima oblečeno rdečo majico, narejeno po posnetku na eni izmed kamer v bližini prodajalne ur, so ga prepoznali kot Miljana Božilova. Srbski kolegi pa so prepoznali Božilova na podlagi najdenih sledi na kraju zločina v prodajalni Slowatch 1991.
Roparja prišla skupaj v Slovenijo
Obtoženi Božilov in Kurteši sta skupaj v avtomobilu prišla v Slovenijo dva dni pred omenjenim ropom, bivala sta v hostlu Ana, nedaleč od kraja zločina. Kurteši je Slovenijo zapustil z avtobusom takoj po ropu, Božilov čez dva dni z avtomobilom. Kriminalisti so Kurtešija povezali z ropom na osnovi posnetkov kamere v prodajalni z urami dan pred ropom in kamer, ki so ju z Božilovom posnele dan pred ropom. Delno je bil njegov obraz posnet tudi, ko si je po ropu z glave snel motoristično čelado. Izvedenec antropolog, ki si je ogledal posnetke bližnjih kamer, na katerih je bil Božilov, pa je dejal, da ne more zagotovo trditi, da je ropar številka tri Božilov, saj je bil moški zaradi čelade nekoliko višji kot na posnetkih, ko ni nosil čelade. Vendar pa sta imela oba moška, posneta s kamerami okoli prodajalne in tistimi v njej, poleg rdeče majice enako telesno držo in dolge okončine. Zato je sodišče na osnovi vseh sicer bolj posrednih dokazov zaključilo, "da je dokazni krog sklenjen in da ste bili vi eden izmed roparjev", je še ob koncu sojenja poudarila sodnica.