"Sodišče vas je oprostilo poskusa uboja, ki naj bi ga bili storili v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti zaradi hiperkinetične motnje vedenja in obsesivno-kompulzivne motnje," je v izreku sodbe 20-letnemu Timu Černjaviču na ljubljanskem okrožnem sodišču dejala okrožna sodnica Alja Kratovac. Sodišče ga je oprostilo zaradi pomanjkanja dokazov, pa še obtožnica je bila po mnenju sodišča premalo konkretizirana. Sodišču tudi ni uspelo ugotoviti, kaj se je dejansko dogajalo tistega večera med obtoženim in oškodovancem Blažem J. Prav tako ni bil najden nož, s katerim je obtoženi povzročil rane svojemu prijatelju. Ker je bil obtoženi oproščen, mu je sodišče preklicalo prepoved približevanja oškodovancu. Zanimivo pa je, da je obtoženi, ki ga zastopa odvetniška pisarna Čeferin, na predobravnavnem naroku celo priznal krivdo po obtožnici in je menda celo že podpisal sporazum s tožilstvom. Sodnik Tomaž Bromše priznanja krivde ni sprejel, zato je bil izločen iz sojenja in je sojenje prevzela sodnica Alja Kratovac. Tožilstvo, ki je za obtoženega v zaključni besedi predlagalo šest let in pol zapora, je po izreku sodbe že napovedalo pritožbo na višje sodišče, oškodovanca Blaža J. pa je z njegovim odškodninskim zahtevkom v višini skoraj 50 tisoč evrov napotilo na civilno sodišče.
Oškodovanec okrvavljen iz kioska
Sojenje je potekalo za zaprtimi vrati, tožilstvo pa je Černjaviču očitalo, da je skušal vzeti življenje tedaj 23-letnemu Blažu J. 18. oktobra 2018 okoli 19.30 v trafiki pri postaji mestnega potniškega prometa Emona na Litijski cesti v Štepanjskem naselju v Ljubljani. Tam je z manjšim nožkom večkrat po vratu in obrazu porezal Blaža J., je trdilo tožilstvo. Ko je ta skušal zbežati iz kioska, so bila vrata zaklenjena, zato ga je Černjavič, preden mu je uspelo zbežati, še nekajkrat zabodel v hrbet. Kot so po dogodku povedale priče, naj bi bil tistega usodnega večera iz kioska najprej prišel oškodovanec in okrvavljen prosil za pomoč. Za njim naj bi bil iz trafike stopil še en fant, menda pomanjkljivo oblečen, z nožem v rokah. Nekaj trenutkov pozneje se je že pognal v beg, stekel je čez cesto in odvrgel nož. Nekdo je stekel za njim, ga dohitel in ga pridržal do prihoda policistov.
Z nožem ga je porezal in ga zabodel
Sodnica je v izreku sodbe dejala, da se je sodišče v postopku zelo veliko ukvarjalo s tem, ali je nož, ki so ga kriminalisti našli po dejanju, resnično nož, s katerim je obtoženi zabodel Blaža J. Izvedenci so po ranah na oškodovancu ugotovili, da najdeni nož ni pravi in da z njim obtoženi ne bi mogel do smrti zabosti Blaža J. "Dejstvo je, da je med obtoženim in oškodovancem prišlo do konflikta. Oškodovanec je bil porezan po vratu in obrazu, na hrbtu je imel nekaj manjših ran, vse so izvedenci označili za lažje telesne poškodbe. Poškodovan je bil tudi obtoženi, zato ni jasno, kaj se je v resnici dogajalo, še posebno če naj bi bil oškodovanec resnično pet let zlorabljal obtoženega. Veliko smo se ukvarjali z obtoženčevim naklepom, da bi oškodovancu imel namen vzeti življenje. Dokazov za naklep nismo našli," je povedala sodnica. Dejala pa je še, da bi sodišče, ker to pač ni storilo tožilstvo pred koncem sojenja, lahko sicer v obtožnici očitek poskusu uboja morda spremenilo v povzročitev lahke telesne poškodbe, ki jih je obtoženi povzročil oškodovancu. Vendar tega sodišče ni storilo, saj bi bila lahko po tej spremembi kaznivega dejanja obtoženemu izrečena drugačna sodba in bi bila njemu v škodo.